Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

ιειλικρινα δεν το ηξερα κ πιστεψε με αν μπορουσα δεν θα ηθελα ιατρικη ασφαλεια,θα τα πληρωνα απο τη τσεπη μου γιατι ουτως η αλλως αυτο γινεται

 

Τι ακριβώς θα πλήρωνες ρε μάγκα;

 

2000 το αντικαρκινικό το μήνα;

1500 της σκλήρυνσης κατά πλάκας;

7000 νοσήλεια για ανεμοβλογια;

 

Τι ακριβώς θα πλήρωνες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ που έκανα τη μ@λ@κί@ να γραφτώ στην ειδική προσαύξηση από το 2007 (είδα το τυράκι, αλλά δεν είδα τη φάκα βλέπεις....), μπορώ να διαγραφώ???

Είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2005, που σημαίνει το 2015 καλά να'μαστε θα ξαναγραφώ υποχρεωτικά...

Αν διαγραφώ πόσα γλιτώνω από τα 2500 περίπου που θα αναμένω το εξάμηνο?

Όσα έχω πληρώσει μέχρι τώρα στην ειδική προσαύξηση, θα τα χάσω (εδώ γελάμε λίγο... :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: )???

Καλή ερώτηση αυτή, κι εγώ δεν έχω συμπληρώσει 10ετία, μπορώ να απαλλαγώ από την ειδική προσάυξηση? έχει ξεκαθαρίσει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Στα 35 πολύ κοντά είμαι... αλλά δεκαετία θέλω ακόμα 2-3 χρόνια, όμως απ'ότι κατάλαβα πρέπει να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις για να γίνει υποχρεωτική η ειδ.προσάυξηση... έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Για εχω την εντυπωση οτι η προσαυξηση μπαινει μετα την πενταετια ή το 35ο ετος ηλικιας???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το πράμα πάει προς Ιδιωτική Ασφάλιση έστω κι αν χρειαστεί αναθεώρηση του Συντάγματος.

Όποιος έχει πάει / ζήσει εξωτερικό ή και έχει ενδιαφερθεί για αυτά μαθαίνει ότι ιδιωτική ασφάλεια σημαίνει πολλά όπως:

"Δεν σε ασφαλίζω για αυτό γιατί έχεις ήδη πρόβλημα'', "απαλλαγή π.χ. 1.500€ = μέχρι 1.500€ τα πληρώνεις από την τσέπη σου τα υπόλοιπα εμείς'', ''το συμβόλαιο που υπογράψατε ΔΕΝ καλύπτει αυτή την επέμβαση... λυπάμαι, ο επόμενος παρακαλώ!'' και πολλά άλλα τέτοια. Δεν μιλάμε για τα κανόνια που σου λένε μετά ''ας πρόσεχες που ασφαλιζόσουν, οι υπόλοιποι τι σου φταίμε'' και άλλα τραγικά τα οποία όσοι τώρα βλέπουν το ''τυρί'' δεν έχουν πάρει χαμπάρι τη φάκα...

 

Το ΤΡΑΓΙΚΟ; Όσοι είναι έτοιμοι να πληρώσουν για ιδιωτική ασφάλεια, αδιαφορούν για τα λεφτά που τόσα χρόνια πλήρωναν στα ταμεία και τα πήρε το PSI...

Με αυτά τα μυαλά όμως, να είστε σίγουροι ότι θα φάνε κι άλλα πολλά, γιατί

 

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ!

 

Αυτή την περίοδο δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να αντέχουν να πληρώνουν και ΤΣΜΕΔΕ και φόρους και ιδιωτική ασφάλιση.

 

Κάτι άλλο βασικό που πολλοί αγνοούν είναι πως άλλα είναι τα ασφάλιστρα σε ιδιωτική ασφάλεια αν υπάρχει ήδη ασφάλιση σε άλλον φορέα και άλλη τιμή αν κάποιος ασφαλιστεί μόνο στην ιδιωτική ασφάλεια.

Τώρα που έχουμε το ΤΣΜΕΔΕ οι ιδωτικές ασφάλειες υπολογίζουν τα ασφάλιστρα θεωρώντας δεδομένο ότι θα πληρώσουν μόνο για τις επιπλέον παροχές απ'ότι προσφέρει το ΤΣΜΕΔΕ.

Αν αργότερα θα έχουμε το δικαίωμα να απαλλαγούμε από το ΤΣΜΕΔΕ οι ιδιωτικές ασφάλειες θα ζητάνε αυξημένα ασφάλιστρα.

 

Τι ακριβώς θα πλήρωνες ρε μάγκα;

 

2000 το αντικαρκινικό το μήνα;

1500 της σκλήρυνσης κατά πλάκας;

7000 νοσήλεια για ανεμοβλογια;

 

Τι ακριβώς θα πλήρωνες;

 

Οι περισσότεροι μηχανικοί έχουμε πληρώσει μέχρι στιγμής πολλά περισσότερα απ'ότι θα πάρουμε, ιδιαίτερα τώρα που κουρεύουν τα ταμεία. Αυτό εννοούσε.

Σκέψου πως ένας μηχανικός άνω 5ετίας με τα τωρινά δεδομένα θα πληρώνει πάνω από 5.000€ τον χρόνο. Στα 35 χρόνια μέχρι την σύνταξη θα έχει πληρώσει με τις αυξήσεις και το 2% επί των αμοιβών περισσότερα από 200.000€. Με τα 200.000€ θα μπορούσε να πληρώσει στις περισσότερες περιπτώσεις τα ιατρικά του έξοδα και με τα ρέστα θα έφτιαχνε μια επιχείρηση που θα την δουλεύανε 2-3 υπάλληλοι για να βγάζει τα της σύνταξης.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι περισσότεροι μηχανικοί έχουμε πληρώσει μέχρι στιγμής πολλά περισσότερα απ'ότι θα πάρουμε, ιδιαίτερα τώρα που κουρεύουν τα ταμεία. Αυτό εννοούσε.

Σκέψου πως ένας μηχανικός άνω 5ετίας με τα τωρινά δεδομένα θα πληρώνει πάνω από 5.000€ τον χρόνο. Στα 35 χρόνια μέχρι την σύνταξη θα έχει πληρώσει με τις αυξήσεις και το 2% επί των αμοιβών περισσότερα από 200.000€. Με τα 200.000€ θα μπορούσε να πληρώσει στις περισσότερες περιπτώσεις τα ιατρικά του έξοδα και με τα ρέστα θα έφτιαχνε μια επιχείρηση που θα την δουλεύανε 2-3 υπάλληλοι για να βγάζει τα της σύνταξης.

 

Ρε πονάνε τα μυαλά μου με αυτά που διαβάζω.

 

Εσύ περίμενε μέχρι τα 35 χρόνια αποταμίευσης για μαζέψεις τα 200 για είσαι καλυμμένος. Πείτε μας κιόλας ξεκάθαρα ότι δε χρειάζεται ασφάλεια να τελειώνουμε

Και η σύνταξη; Δε θα τη πάρουμε ποτέ και μας αρέσει. Δηλαδή επειδή μας κλέβει το κράτος, η λύση είναι να μην έχουμε σύνταξη. Τα περί ιδιωτικής τα θεωρώ κερκόπορτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.