Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Χρόνο κερδίζουν απλά γιατί θα έχουμε περίεργες εξελίξεις.

 

Πλέον πάμε να κάνουμε αυτονόητο το ότι ακόμα και αν έχεις δεν πρέπει να δώσεις για λόγους στρατηγικής.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως εννοεις με τις δυο αυτες προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλάκα μας κάνεις ρε avgoust; .....

 

....Πλέον πάμε να κάνουμε αυτονόητο το ότι ακόμα και αν έχεις δεν πρέπει να δώσεις για λόγους στρατηγικής.

 

Αυτό εννοώ βρε ! Διότι ακόμα κι αν έχεις τώρα να δώσεις μπορεί να μην έχεις αύριο. Σημασία λοιπόν έχει τώρα που είναι αρχή να τα στυλώσουμε. Διότι συνάδελφοι αν το συνδυάσετε με την κατάργηση της κλιμακας και του αφορολόγητου για τους Ελ Επαγγελματίες θα έχουμε για υποθετικό εισόδημα 20000 Ε τα παρακάτω :

 

20000 - 25% φόρο - 500 (τέλος ΕΕ) - 8000 ΤΣΜΕΔΕ = 20000-5000-500-8000= 5500 /12= 541 Ε τον μήνα για να ζήσω ( και έχω κι αλλους 3 μαζί μου ).

 

Τωρα αν εχω και κανα δανειακι να πληρωνω ....

 

Λοιπόν , στάση πληρωμών . Αυτή πρέπει να είναι η πρέπουσα αντίδραση προς ένα άθλιο σύστημα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ το οποίο πέρα των προηγουμένων με περισσό θράσσος παραδέχεται (διαβάστε το πρακτικό στο Link του πρώτου post) ότι

 

"... ασφαλιστικά ο µηχανικός δεν υπάγεται ποτέ στην κατηγορία του ανέργου καθόσον, ακόµα και όντας µισθωτός και έχοντας απολέσει την θέση εξαρτηµένης εργασίας

του, αυτοµάτως αντιµετωπίζεται ασφαλιστικά ως ελεύθερος επαγγελµατίας, ενώ όντας ελεύθερος επαγγελµατίας ακόµα και αν πραγµατικά δεν ασκεί το επάγγελµα δεν υφίσταται γι’ αυτόν κατάσταση

ανεργίας..."

 

και αντιμετωπίζει τους ασφαλισμένους του ετσι.

 

 

το επόμενο είναι να μας βάλουν στις γαλέρες

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως εννοεις με τις δυο αυτες προτασεις?

 

Όχι συνάδελφε. Δεν έχω καμία διάθεση πλέον να σπαταλάω χρόνο για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα που θα είχα αν μίλαγα στο ντουβάρι πίσω μου (χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης), όπως δεν έχεις και εσύ διάθεση να καταλάβεις. Για κάποιους λόγους ορισμένοι φαίνεται να ζείτε σε ένα παράλληλο σύμπαν ακόμα. Όποιος κατάλαβε ως εδώ, κατάλαβε. Εγώ τρέχω για την επιβίωσή μου πλέον και μόνο.-

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Οκ αφου δεν θες να απαντησεις παω πασο.

 

Υ.Γ. Στην πορεια της επομενης βδομαδας σκοπευεις να πας φιλε Tpanag?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι να τονισω εξ αρχης οτι δεν εχω καμμια διαθεση για πολιτικες τοποθετησεις.Αλλωστε αν και ενημερωνομαι πολυ συχνα απο αυτο το site (συγχαρητηρια στα παιδια που το διαχειριζονται) ειναι ελαχιστες οι φορες που εχω γραψει η που εχω τοποθετηθει. Βλεποντας ομως ολα αυτα που γινονται εις βαρος των ελευθερων επαγγελματιων εχω φτασει ειλικρινα στα ορια μου.Ειναι φανερο οτι υπαρχει πλανο με τελικο απωτερο στοχο να μην υπαρχει ουτε ενας μηχανικος με δικο του γραφειο.Με μια δικη του επιχειρηση.Ολοι να μαντρωθουμε σε εταιριες με μισθους πεινας.

Η γενικη προπαγανδα που γινεται εναντιον των μηχανικων ειναι εντελως εξοργιστικη.Τις προαλλες εβλεπα πρωι πρωι σε ενα καναλι (πρωινη εκπομπη) ενα δημοσιογραφο να λεει οτι οι μηχανικοι να μην κλαιγονται γιατι την προυγουμενη δεκαετια δουλεψαν και εχουν λιπος.Γιατι ρε φιλε και αν εβγαλα πεντε φραγκα δεν τα δουλεψα;Δεν φορολογηθηκα;Δεν αποδωσα το ΦΠΑ μου;

Εχω δικο μου γραφειο αρκετα χρονια.Ξεκινησα οχι απο το μηδεν αλλα απο το πλην μηδεν.Μοχθησα ξενυχτησα (και απο την δουλεια και απο το αγχος) και καταφερα να το παω αρκετα καλα.Τα τελευταια χρονια απο μηχανικος εχω μετατραπει σε εισπρακτορα του κρατους με ολα αυτα τα αυθαιρετα και τους ημιυπαιθριους και τριχες κατσαρες.

Ειμαι μηχανικος κυριοι .Eχω λιωσει στην δουλεια και στην αγωνια και οτι και να κανετε αυτο δεν θα το βγαλετε απο μεσα μου.Το μηχανιλικι ειναι η τρελλα μου.Γουσταρω απο μια γουβα να φτιαχνω μια οικοδομη και να περνανε να την χαζευουν.Οπως και γουσταρω να καλοπληρωνομαι για την δουλεια μου.Ειμαι μηχανικος κυριοι.Ελληνας μηχανικος.Αυτο το ειδος που εσεις προσπαθειτε να εξοντωσετε και ολα τα αλλα κρατη στον κοσμο μας παρακαλανε να προσφερουμε τις υπηρεσιες μας.Οταν ομως εχεις κανει οικογενεια και εχεις παιδια ειναι πολυ δυσκολο να ριξεις μαυρη πετρα και να πας σε ενα ξενο τοπο

Τσιτωνουν τα πραγματα ολοι αυτοι οι κυριοι τα τσιτωνουν πολυ.Αλλα επειδη οι περισοτεροι να μην πω ολοι ειναι εκτος ζωης και εκτος κοινωνιας δεν καταλαβαινουν οτι αν σπασει το σκοινι θα πρεπει να αλλαξουν οχι χωρα αλλα ηπειρο.Λαθος οχι ηπειρο πλανητη.Ελπιζω να μην κουρασα καλο κουραγιο και δυναμη σε ολους τους συναδελφους.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι σας τα λέγαμε αυτά εδώ και χρόνια, ότι θα προσπαθήσουν να μας σβήσουν αλλά μας λέγατε ότι δεν γίνονται αυτά, δεν είναι δυνατόν κλπ...

Σας λέγαμε ότι θα δεχτούμε επίθεση αλλά οι περισσότεροι κοιτούσατε ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ να σώσετε το ''τομάρι'' σας αδιαφορώντας π.χ. για τους νέους μηχανικούς...

Επίσης, κάποιοι ζητούσαν την κεφαλή των Δ.Υ. νομίζοντας ότι αυτοί φταίνε για το κατάντημά μας!

Μετά αρχίσανε τα φταίνε οι Π.Μ. - όχι οι Α.Μ.- όχι οι Μ-Η/Μ κλπ συντεχνιακές αρλούμπες που διάφοροι συνδικαλιστές προωθούσαν για το δικό τους καλό, αλλά κι εσείς ψαρώνατε!

 

Μας έχουν βάλει να τρώμε τις σάρκες μας μεταξύ μας και δεν κοιτάμε τον πραγματικό εχθρό...

 

Από εδώ κι πέρα, πραγματικά δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Η απάντηση να δοθεί στους δρόμους, μαζί με όλες τις κοινωνικές ομάδες που κι αυτές υποφέρουν, ταξικά, ΝΑΙ ΤΑΞΙΚΑ, εκτός κι υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που νομίζουν ότι είναι ο Μπόμπολας, αυτοί ας πάνε στον Μπόμπολα για συμπαράσταση...

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Στην πορεια της επομενης βδομαδας σκοπευεις να πας φιλε Tpanag?

 

Ασφαλώς. Όπως άλλωστε έχω πάει και στις 2 από τις 3 (αν θυμάμαι καλά) που διοργανώθηκαν. Στην 3η έλειπα εκτός Αθηνών. Εκτός αν λόγω ανωτέρας βίας δε μπορέσω. Και πάλι όμως (αν δεν τα καταφέρω) θα είμαι ήσυχος με τη συνείδησή μου εγώ. Αλίμονο στους φίλους μου συναδέλφους που άρχισαν να καταλαβαίνουν μόλις πρόσφατα αυτά για τα οποία τους μιλούσα και με έλεγαν "γκρινιάρη". Αυτοί χάνουν τον ύπνο τους τώρα. Ε λοιπόν ας πάνε στη θέση μου στην τελική...

Link to comment
Share on other sites

tpanag, αν συμμετέχει ο Φωτόπουλος εγώ δεν πατάω. Ο Φωτόπουλος και οι διάφοροι φωτόπουλοι κυρίως φταίνε για το κατάντημά μας. Δεν το βλέπετε που κάθε φορά που η Τρόικα θέτει δίλημμα "απολύσεις/μειώσεις μισθών στο Δημόσιο ή αύξηση φορολογίας/εισφορών" το πολιτικό κατεστημένο επιλέγει το δεύτερο;

Και δυστυχώς, πολύ θα το ήθελα αλλά δεν είναι ψευδοδίλημμα. Η Ελλάδα για δεκαετίες ζούσε πάνω από τις παραγωγικές της ικανότητες.

Και είμαι εναντίον της αύξησης φορολογίας -περάν του ότι καταστρέφει εμένα- διότι είναι αντιαναπτυξιακή.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

tpanag, αν συμμετέχει ο Φωτόπουλος εγώ δεν πατάω. Ο Φωτόπουλος και οι διάφοροι φωτόπουλοι κυρίως φταίνε για το κατάντημά μας. Δεν το βλέπετε που κάθε φορά που η Τρόικα θέτει δίλημμα "απολύσεις/μειώσεις μισθών στο Δημόσιο ή αύξηση φορολογίας/εισφορών" το πολιτικό κατεστημένο επιλέγει το δεύτερο;

 

1) Ουτε εγω προκειται να παω σε καμια διαδηλωση στην οποια συμμετεχουν κρατικοδιαιτοι. Γενικα με οσα εχω τραβηξει στις πολεοδομιες, στο ικα, στα δασαρχεια, στην αποκεντρωμενη διοικηση και στο ιδιο το Υπουργειο συμμαχοι μου δεν ειναι ουτε οι δημοσιοι υπαλληλοι μηχανικοι. Απο το 2009 αντιμετωπιζουμε εντονο σαμποταζ απο το 70% των δημοσιων υπαλληλων μηχανικων και δεν τους το συγχωρω. Εχω βαρεθει να ακουω τη φραση 'Με τα λεφτα που παιρνω και πολλα σου κανω'. Γιατι η ισχνη παραγωγικοτητα τους με πληρωμενες τις ασφαλιστικες εισφορες και εξασφαλισμενο τον μισθο τους απο τον κρατος δεν συναδουν.

 

2) Ορισμενοι εδω μεσα συμπεριφερονται λες και μιλουν σε αμφιθεατρα εκ μερους διαφορων κομματικων παραταξεων. Λοιπον να το ξεχασουν, παει η ηλικια που τρωγαμε κουτοχορτο.

 

3) Και αν το κρατος αγαπα ισοτιμα τους πολιτες του, ας βγαλει σε προωρη συνταξιοδοτηση 50.000 ανεργους ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ και Ελευθερους Επαγγελματιες και ας απολυσει 50.000 Δημοσιους Υπαλληλους. Αλλα για τον Ιδιωτικο Τομεα ποιος ενδιαφερεται, τον κομματικο τους στρατο κοιταζει ο καθενας στο Δημοσιο και στις ΔΕΚΟ...

Edited by Silent Arrow
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.