Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

για τον ιδιωτικό τομέα φυσικά και ενδιαφέρονται.Είναι ο κυριότερος στόχος τους.

 

απλά ο δημόσιος τομέας χρησιμεύει για να δημιουργεί συναισθήματα αντιπαλότητας στον ιδιωτικό τομέα.Βλέπεις ο δουλικός στρατός που δημιουργείται θα αξιοποιηθεί κατάλληλα.Εργασια με 300€ κ χωρίς δικαιώματα και άμα θέλεις.Αν ΔΕΝ θέλεις υπάρχουν στο ράφι -που θασου δείχνει- εκατοντάδες ακομα αιτήσεις ανθρώπων που ψάχνουν για δουλειά.Κ αυτό που γράφω ήδη γίνεται στις επιχειρήσεις.

 

Απλά ο ιδιωτικός τομέας αντί να υπερασπιστεί τα δικά του κ να απειλήσει με διάλυση το σύστημα κ την κυβέρνηση κοιτάει πως θα διαλύσει τον δημόσιο τομέα.Κ όλα τα μέτρα περναν εις βάρος όλων τελικά.κ το μπαλάκι πάει απο τους μεν στους δε κ οι κυβερνώντες απλά παρακολουθούν

 

 

να μιλήσουμε για εξορθολογισμό του τρόπου λειτουργίας κ οργάνωσης του δημόσιου τομέα έχει νόημα.Για τον αριθμό όμως των ΔΥ δεν έχει κανένα νόημα και δεν είναι αυτό το πρόβλημα.Αλλά όσους και να διώξει αν δεν φτιάξει την δομή κ τον τρόπο λειτουργίας ΠΑΝΤΑ θα είναι μια απο τα ίδια και θα γίνουν ακόμα χειρότερα.Γιατί αυτοί που θα δουλεύουν θα φύγουν κ τα κομματικά σκυλιά που βολοδέρνουν γιατί μπήκαν όχι σε θέσεις που απαιτούσε προσωπικό αλλά όπου να ναι πάλι θα κάθονται.Οπότε θα δουλεύουν ακομα λιγότεροι

Edited by streetas
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο δημόσιος τομέας πάσχει σοβαρά και δεν είναι απλά από αίσθημα αντιπαλότητας. Δεν προσφέρουν εντελώς τίποτα. Κοιτάνε μόνο την θεσούλα τους και τα συμφέροντά τους. Το ότι δουλεύουν για τον λαό είναι απλές κορώνες για να κοιμήσουν τους ηλίθιους.

 

Μου έχει τύχει στο ΕΘΙΑΓΕ να μου ζητάνε να στήσω σε εργαστήριο μηχανήματα αξίας 100.000.000 δρχ. και ακριβώς στο απέναντι κτίριο υπήρχε ίδιο εργαστήριο με καμιά τριανταριά αργόσχολους. Όταν τους ρώτησα γιατί δεν σας τα στήνουν από το άλλο εργαστήριο μου είπαν ότι είναι από άλλο κόμμα.

Και η διευθύντρια ερευνήτρια Β' βαθμού ενός τμήματος έπαιζε πασιέντζα όταν μπήκαμε στο γραφείο της μαζί με τον Γενικό Διευθυντή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα...Ομολογώ ότι τις τελευταίες μέρες μόνο (δυστυχώς) παρακολουθώ ενεργά το φόρουμ και διαπιστώνω πληθώρα απόψεων και συμφωνία επί της ουσίας.. Τώρα πως γίνεται και στην πράξη δεν υπάρχει καμία σύμπνοια είναι άλλο θέμα..Αυτό που μου άρεσε καλύτερα απ'όλα είναι η άποψη ενός συναδέλφου σε ένα άλλο θέμα πως καταλήγουμε σιγά σιγά να προκύπτει μία γενιά νέων άνεργων μηχανικών χωρίς ή με ελάχιστη εμπειρία. Και το αναφέρω γιατί κι εγώ, όντας 30 ετών, μπορεί να εργάζομαι αλλά με εμπειρία επί της ειδικότητάς μου μηδενική και δεν βλέπω και πως θα βελτιωθεί αυτό.....

Edited by μανος82
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, thodoris1982, αυτή είναι πλέον η θλιβερή πραγματικότητα, εφόσον οι "σοφοί" κράτους και ταμείου δεν έχουν κάνει το αυτονόητο: να επιτρέπουν τη διακοπή πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών από τη στιγμή που αδυνατούμε να τις πληρώσουμε χωρίς να διαγραφούμε και από τον κλάδο.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι δεν εχω ααργησει ποτε να πληρωσω την ασφαλεια μου ουτε μερα, αν προχωρησουν στα ραβασακια εινια σαν να μας λενε ή κλεινεις ή φευγεις εξω δουλος.Απο σημερα κ περα αν αποφασισεται ακολουθώ , ας ειναι το φορουμ μια αρχή για μια μικρη αντιδραση,γιατι πιστεψτε πως αν δεν πληρωθουν ειναι η καλυτερη απεργια.Οσο κρατιουνται στα επιπεδα που ειναι οι ασφαλειες μπορει κ να τις πληρωσουμε ,αν αυξηθουν σιγουρα δεν θα τις πληρωσουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μπορεί να μην πληρώνω πολλά χρόνια, αλλά, έστω και με καθυστερήσεις δεν χρωστάω τπτ..απο τώρα όμως και μετά δεν πρόκειται να πληρώνω, ακόμα και να έχω...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι ειμαι μηχανικος κατω της 5 ετιας, κ πληρωνω 720 το εξαμηνο. με βαση το εγγραφο που υπαρχει στην αρχη του θεματος συμπαιρενω πως θα πληρωνω ασφαλεια 230,83 το μηνα δηλ. 1384,98 το εξαμηνο δηλ. αυξηση 100%!!??? στο ενημερωτικο του τεε μιλαει για αυξηση 30 %(η αυξηση θα επρεπε να ειναι 720*30%=216). προφανως καπου κανω λαθος εγω?? help

Edited by diegito
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.