Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

Αν αυτό γράφει η ΠΝΠ τότε προφανώς και δεν υπάρχει τίποτα το ψευδές η παράνομο....

 

(Από ότι καταλάβατε δεν έχω καν την ΠΝΠ)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν λέει αυτό που ..."καταλαβαίνεις"!!!

Με απλά ελληνικά λέει ότι, "....δεν χρειάζεται να έχει εξοφληθεί το συνολικό πρόστιμο για να εγγραφεί εμπράγματο δικαίωμα σε ένα ακίνητο, αλλά αρκεί να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου"!!!!

 

Η Βεβαίωση 4014 που θα εκδώσεις συνεχίζεις και την εκδίδεις με μη νόμιμη διαδικασία...... (αν αποφασίσεις να το κάνεις)!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ θα διαφωνήσω μαζί σου.

Τι λέει η βεβαίωση που δίνουμε;

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

Στις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 τι λέει;

στ. για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή η καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου έως 31/01/2013, όπως ορίζεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο

Που είναι πλέον η παρανομία;

Link to comment
Share on other sites

Στο ποιός επισήμως θα βεβαιώσει ότι, έχει εξοφληθεί το 30% του συνολικού προστίμου......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω υποθέσεις με δόσεις και δεν ξέρω, στη κατάσταση που δείχνει το παράβολο και το υπόλοιπο προς πληρωμή, δεν αναφέρει όλες τις πληρωμές που έχουν γίνει;

Αν λοιπόν τις αναφέρει, τότε η εκτύπωση (που έτσι και αλλιώς την ζητάει ο συμβολαιογράφος) δεν το πιστοποιεί;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν "καταλαβαίνω" κάτι αλλά ερμηνεύω αυτό που διαβάζω.

Η βεβαίωση που εκδίδω δεν λέει ότι "έχει περαιωθεί η τάδε διαδικασία" αλλά ότι "Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011".

Η Π.Ν.Π. έχει αντικαταστήσει άρθρο του 4014, δεν είναι μια μεταγενέστερη προσθήκη που δεν περιλαμβάνεται στο λεκτικό της βεβαίωσής μας.

Εφόσον όσα έχουν πληρώσει το 30% ανήκουν στις εξαιρέσεις του άρθρου 23, ποιο είναι το παράνομο?

(αρχικά πίστευα και εγώ το ίδιο με τον Ιάσονα αλλά βλέπω ότι τελικά μάλλον δεν υπάρχει θέμα νομιμότητας)

Το οτι έχει πληρωθεί το 30% το βεβαιώνω εγώ που εκδίδω την βεβαίωση εφόσον έχω τον έλεγχο της υπαγωγής στον 4014, γνωρίζω το ύψος του προστίμου και παρακολουθώ τις πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Στο 5σέλιδο pdf φαίνονται τα πάντα. Και το συνολικό πρόστιμο και οι δόσεις που έχουν εξοφληθεί και οι δόσεις που απομένουν για πληρωμή και το παράβολο και τυχόν ποσά που έχουν συμψηφιστεί. Δηλαδή, ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει δύο προσθέσεις, έναν πολλαπλασιασμό και μια αφαίρεση και να "συμπεράνει" καταλλήλως.

 

Το θέμα όμως δεν είναι να το κάνει ο οποισδήποτε, αλλά κάποιος ΕΠΙΣΗΜΑ!!!! Κι αυτός είναι κατά την ταπεινή μου άποψη ο "διαχειριστής του συστήματος".

 

Ο οποίος πρέπει να "γνωμοδοτήσει" καταλλήλως και να επιτρέψει στην ήδη υπάρχουσα δήλωση 4014 την έκδοση της ανάλογης βεβαίωσης 4014 για την εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος. Δηλαδή, με άλλα λόγια, να εφαρμόσει το νόμο....

 

Καλείται ο μηχανικός να βάλει εκ νέου τα στοιχεία κ.λπ. του ακινήτου και να εκδώσει ΑΛΛΗ βεβαίωση μέσω του συστήματος και να τη δώσει στον συμβολαιογράφο γνωμοδοτώντας αυτός και ταυτοχρόνως αναλαμβάνοντας την όποια ευθύνη των πράξεών του.

 

Το "τυράκι" το βλέπει!!! Τη "φάκα" γιατί την προσπερνάει όποιος το κάνει;;;;

Παρεμπιπτόντως, αμοιβή θα ζητήσει extra;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την φάκα, πραγματικά.

Για να γίνει η μεταβίβαση πρέπει να πάρει ο συμβολαιογράφος το 5φυλλο της δήλωσης. Εκεί φαίνονται τα πάντα.

Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, ο μηχανικός που θα δώσει την βεβαίωση βλέπει τι έχει ενταχθεί στο σύστημα, πόσο είναι το συνολικό πρόστιμο και τι έχει πληρωθεί.

Αν όλα τα μεταβιβαζόμενα είναι ενταγμένα στον ν4014 και έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου του ν.4014, τότε μπορεί να δώσει την βεβαίωση σύμφωνα με την εξαίρεση.

Το 5φυλλο μένει στον συμβολαιογράφο, οπότε πάντα θα μπορεί να ελεγχθεί το νόμιμο της πράξης.

Λες πως είναι πρόβλημα το ότι αυτός, ο μηχανικός, γνωμοδοτεί. Μα μόνο για αυτό γνωμοδοτεί; Δεν γνωμοδοτεί για την νομιμότητα των ακινήτων;

Η βεβαίωση εκδίδεται από το σύστημα σύμφωνα με την δική του γνωμοδότηση. Για όλες τις περιπτώσεις. Γιατί να διαφέρει τώρα για αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός έχει πάρει ούτως ή άλλως όλη την ευθύνη του 4014 πάνω του, χωρίς να εμπλέκεται άλλος επίσημος φορέας.

Μετράει, ελέγχει την νομιμότητα, υπολογίζει παραβιάσεις σε πρασιές και πλάγιες αποστάσεις, προσδιορίζει το κατά πόσο παραβιάζονται τα πολεοδομικά μεγέθη, υπολογίζει το τελικό πρόστιμο, καθορίζει το σχήμα πληρωμών, εξετάζει τις χρήσεις του ακινήτου, μαζεύει υπεύθυνες δηλώσεις και ο,τι άλλο στοιχείο χρειάζεται για υποβολή.

Που κρύβεται η παγίδα (εκτός από την ευθύνη που ήδη έχουμε) και γιατί να μην μπορούμε να πούμε αν το ακίνητο υπάγεται στην εξαίρεση στ του άρθρου 23?

 

Καταλαβαίνω ότι θα ήταν πιο απλό το σύστημα του ΤΕΕ μέσα από την δήλωση του αυθαιρέτου να μπορεί να παράγει το pdf της βεβαίωσης, από την στιγμή που το ακίνητο έχει πληρώσει το 30% του προστίμου, αλλά αυτό μπορεί και να μην γίνει ποτέ. Είναι όμως θέμα ευκολίας μας και όχι θέμα ουσίας ή νομιμότητας.

Με τον ίδιο τρόπο, για παράδειγμα, αντιμετωπίζονται από την ηλεκτρονική πλατφόρμα όσα ακίνητα πληρώνουν παράβολο και πάνε για νομιμοποίηση. Αν θέλεις να μεταβιβάσεις αφού βγει η άδεια νομιμοποίησης, φτιάχνεις καινούρια δήλωση και τυπώνεις την βεβαίωση από εκεί γιατί η αρχική, βάσει της οποίας πληρώθηκε το παράβολο, δεν έχει ενεργοποιημένο το pdf.

 

ΥΓ. Και έξτρα αμοιβή γιατί; Αν περαιώσω αυθαίρετο και τυπώσω το σχετικό pdf θα ζητούσα έξτρα αμοιβή για την εκτύπωση; Το ίδιο δεν είναι; (εντάξει, θα φας 15 λεπτά να συμπληρώσεις τη νέα δήλωση, αλλά αν εχω ήδη την ρύθμιση του αυθαιρέτου, δεν θεωρώ σωστό να ζητήσω έξτρα αμοιβή).

 

ΥΓ2. Επίσης να πω ότι τέτοιες βεβαιώσεις θα έδινα μόνο για αυθαίρετα που παρακολουθώ εγώ και είμαι 100% σίγουρος για το τι έχει δηλωθεί. Αν μου έρθει κάποιος με δήλωση συναδέλφου για να βεβαιώσω το 30% δεν θα το κάνω διότι δεν θα είμαι σίγουρος αν το πρόστιμο είναι υπολογισμένο σωστά ώστε να γνωρίζω ότι όντως έχει πληρώσει το 30% αυτού)

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.