Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

η βεβ κ χρησης πλεον καταργηθηκε και αρκει υ/δ μηχανικου. Για τους χωρους καταστηματων τουλαχιστον αλλα νομιζω και γενικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι από την Πολεοδομία την παίρνεις. Δες εδώ:

 

http://www.michaniko...ftopic4192.html

 

Πλέον δεν δίνει η πολεοδομία επικαλούμενη την ΚΥΑ 2496 Β 4/11/2011 και υποστηρίζουν ότι εκδίδεται απο τον ιδιώτη Μηχανικό.

Βέβαια στο τηλ.213-1601851 (τηλ. του Ιατρικού συλλόγου μάλλον, γενικά είναι υπεύθυνοι για το θέμα) ορθά μάλλον λένε ότι κακώς δεν δίνει η πολεοδομία σύμφωνα με την παραπάνω ΚΥΑ... "αλλά δεν πειράζει, τι να κάνουν και αυτοί, δέχονται απο Ιδιώτη Μηχανικό"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η βεβ κ χρησης πλεον καταργηθηκε και αρκει υ/δ μηχανικου.

 

Παιδιά, αυτό που λέτε είναι πολύ σημαντικό... Υπάρχει όμως κάπου γραμμένο αυτό, π.χ. σε κάποιο νόμο ή εγκύκλιο;

Link to comment
Share on other sites

Αποφ 21220 ΦΕΚ 2496 Β 4-11-11

 

 

Αρθρο 2

γ) Αντίγραφο οικοδομικής άδειας και σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν, υπογεγραμμένα από Μηχανικό, από τα οποία να προκύπτει ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ, σε κλίμακα που θα αναφέρεται ρητά επί του σχεδίου και στο οποίο θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του ΚΥΕ περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (πχ τουαλέτες για ΑΜΕΑ).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μού είπε ο γιατρός ότι το ζήτησε κάποια άλλη υπηρεσία (ιατρικός σύλλογος; - υγειονομικό; - δεν ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΓΓΟΣ και manoligon, +1 και από μένα...

Η υγειονομική υπηρεσία επιβεβαίωσε στο γιατρό αυτό που είπατε...

Δεν χρειάζεται Β.Κ.Χ. από Πολεοδομία... Αρκεί η δήλωση του Μηχανικού, και μάλιστα αυτή μπορεί να είναι και στο υπόμνημα του σχεδίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω και εγώ μια περίπτωση που με προβληματίζει. Στην περίπτωσή μου όχι μόνο φαίνεται ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες, αλλά είναι βέβαιο ότι μία τοιχοποιία του διαμερίσματος έχει μετακινηθεί εις βάρος του όμορου διαμερίσματος. Αν υποθέσουμε ότι οι άλλες αυθαιρεσίες με τον Α ή το Β τρόπο διευθετηθούν, αλήθεια τι γίνεται με την εσωτερική τοιχοποιία; Να σημειωθεί ότι και το διπλανό διαμέρισμα είναι του ίδιου ιδιοκτήτη. Ελπίζω να μην χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας ή και τροποποίηση της σύστασης. Αναρωτιέμαι επίσης αν η υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού περιλαμβάνει το σύνολο των ενδεχόμενων παραβάσεων (πχ επιπλέον παράθυρα) ή μόνο επιφάνεια/περίγραμμα/χρήση.

 

Σημειώνω ότι δεν έχω την πρόθεση να βάλω το κεφάλι μου στον ντορβά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι οι νομαρχίες. Η κάθε νομαρχία προκειμένου να εκδώσει την άδεια ιδρύσεως και την άδεια λειτουργείας που χρειάζεται ο ιατρός ζητάει ότι της κατέβει. πχ η Αθηνών ζητάει αλλαγή χρήσεως ενώ η Πειραιά ζητάει βεβαίωση κυρίας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.