Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Σιγουρα ο χωρος των μηχανικων οπως σε παρα πολλους αλλους κλαδους ειχε/εχει υψηλα ποσοστα φοροδιαφυγης, το μεγιστο

λαθος ειναι οτι ξυπνησαν και πανε να πιασουν την φοροδιαφυγη σε μια περιοδο που δεν υπαρχει κινηση του χρηματος,

ο μηχανικος και να θελει να φοροδιαφυγει πλεον πρακτικα δεν μπορει γιατι εχει περιοριστει εξαιρετικα ο κυκλος εργασιων του.

 

 

διευκρινησε μας σε παρακαλω πως το εννοεις αυτό γιατι το να τσουβαλιάζεις μερικες χιλιαδες Μηχανικους ολων των ειδικοτήτων κολλώντας τους μια ταμπελιτσα που λεει φοροφυγας ειναι οχι απλως προσβλητικό αλλα και προκλητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nikmech, πρόσεξε και αυτό που έγραψα:

Και θα δεις εκτελεστικούς συμβούλους Α.Ε. να εμφανίζονται στα χαρτιά με 1.200 Ε μισθό! Και εργοδηγούς μισθωτούς με 1.200 Ε στα χαρτιά. Τα υπόλοιπα τα παίρνουν μαύρα από τον εργοδότη.

Και όταν λέμε υπόλοιπα "μαύρα μισθωτού" μιλάμε από 2.400-5.000 Ευρώ "κατάμαυρα" και παίρνουν και επιστροφή φόρου σαν χαμηλόμισθοι.

Και επίδομα ασθενείας από ΙΚΑ και άδειες αναρρωτικές και άτοκο δάνειο από ΟΕΚ και Κτηματική Τράπεζα. Για τις εισφορές; Για να τις πληρώσουν άμεσα από την τσέπη τους να δεις πως πονάει (εμένα τα 4.500 πονάνε). Και αν δεν τις πληρώσεις σαν ε.ε. δεν μπορείς να δουλέψεις! Ο μισθωτός μπορεί.

 

γιατί στην επαρχία υπάρχει μεγαλύτερη φοροδιαφυγή από ότι στο κέντρο ; Το αντίθετο μάλιστα αφού είμαστε όλοι γνωστοί και όχι ανώνυμοι επομένως ξέρει η Εφορία ποιός ζει ζωή χαρισάμενη και ποιός όχι Βέβαια είναι λογικό σε περιοχές που ύπαρχει μεγάλη παραβατικότητα όπως εκλήματα , φόνοι , κλπ να υπάρχει και φοροδιαφυγή και δυστυχώς υπάρχουν περιοχές ανα την Ελλάδα που ο πληθυσμός ανδρώθηκε με τέτοιες κουλτούρες με ιστορική διαδρομή από την τουρκοκρατία

Ακριβώς επειδή ξερένονται όλοι μεταξύ τους! Θέλεις αποτύπωση Φ.Ε. σαν Εργοληπτική Εταιρεία για να το υποβάλεις στην Υπηρεσία προς έγκριση; Μην βάλεις δικό σου τοπογραφικό συνεργείο. Κάηκες. Ενώ το ντόπιο τοπογραφικό θα "σου σηκώσει 1μ. τουλάχιστον το φυσικό" και θα το περάσει στην Υπηρεσία γιατί "ξερένονται μεταξύ τους". Και υπογράφει ο τοπογράφος του Εργολάβου. Και ο ντόπιος παίρνει την αμοιβή αποτύπωσης "μαύρη" χωρίς ΔΠΥ. Και ο Έφορος αλληθωρίζει αλλού γιατί "ξερένονται με το τοπογραφικό γραφείο". Και ο Δήμαρχος που κλέβει ο ντόπιος τα αμμοχάλικα του ποταμιού ή χειμάρρου να τα πουλήσει στον Εργολάβο αλληθωρίζει αλλού, μαζί με την ΚΕΔ "επειδή ξερένονται όλοι μεταξύ τους".

GEORGE MICHEAL και εγώ έχω περάσει στην επαρχία τόσα χρόνια όσα και εσύ. Σε άλλα πόστα βέβαια και άλλα καθήκοντα. Κάπου ξέρουμε τι γίνεται. Και ανέφερα "κέντρα" και όχι "κέντρο".

Στην Κάρυστο δεν έχω δουλέψει. Όταν εκεί δουλέψω και εκεί, θα σου πω τις εμπειρίες που συναποκόμισα. Προσωπική συζήτηση και ανταλλαγή εμπειριών βέβαια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Από το υπουργείο Οικονομικών μεταδίδεται ένας προβληματισμός για το 35% καθώς πληθαίνουν οι εισηγήσεις ότι ένας τόσο υψηλός συντελεστής μπορεί να οδηγήσει σε μείωση αντί για αύξηση των φορολογικών εσόδων. " Πηγή:www.capital.gr

 

Προσέξτε το "μπορεί" Δεν είναι και σίγουροι οι άνθρωποι, ακόμη αναρωτιούνται..... Εγώ που δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ αμφιβολία, είμαι απλά χαζή????

Link to comment
Share on other sites

"Από το υπουργείο Οικονομικών μεταδίδεται ένας προβληματισμός για το 35% καθώς πληθαίνουν οι εισηγήσεις ότι ένας τόσο υψηλός συντελεστής μπορεί να οδηγήσει σε μείωση αντί για αύξηση των φορολογικών εσόδων. " Πηγή:www.capital.gr

 

Προσέξτε το "μπορεί" Δεν είναι και σίγουροι οι άνθρωποι, ακόμη αναρωτιούνται..... Εγώ που δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ αμφιβολία, είμαι απλά χαζή????

 

ευτυχως που καταργηθηκαν οι ελαχιστες αμοιβες να λεμε......ολοι θα κανουν συμφωνητικά για 100ευρω αμοιβη ανεγερσης οικισμου ολοκληρου μελετη επιβλεψη και δωρεαν τα ΠΕΑ.......οχι 35%.....85% να το βαλουν καλυτερα.......να γινουμε συνεταιρακια με την εφορια.......(και μιλαω απο την πλευρα του κοροιδου Ελευθερου επαγγελματια που μια ζωη εκοβε ΑΠΥ γιατι δουλευε με τις ελαχιστες αμοιβες.......να μην μιλησω για εκπτωσεις.....και να σε λενε και φοροφυγα απο πανω...παει παααρα πολυ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

nikmech, πρόσεξε και αυτό που έγραψα:

 

Και όταν λέμε υπόλοιπα "μαύρα μισθωτού" μιλάμε από 2.400-5.000 Ευρώ "κατάμαυρα" και παίρνουν και επιστροφή φόρου σαν χαμηλόμισθοι.

Και επίδομα ασθενείας από ΙΚΑ και άδειες αναρρωτικές και άτοκο δάνειο από ΟΕΚ και Κτηματική Τράπεζα. Για τις εισφορές; Για να τις πληρώσουν άμεσα από την τσέπη τους να δεις πως πονάει (εμένα τα 4.500 πονάνε). Και αν δεν τις πληρώσεις σαν ε.ε. δεν μπορείς να δουλέψεις! Ο μισθωτός μπορεί.

 

 

Ακριβώς επειδή ξερένονται όλοι μεταξύ τους! Θέλεις αποτύπωση Φ.Ε. σαν Εργοληπτική Εταιρεία για να το υποβάλεις στην Υπηρεσία προς έγκριση; Μην βάλεις δικό σου τοπογραφικό συνεργείο. Κάηκες. Ενώ το ντόπιο τοπογραφικό θα "σου σηκώσει 1μ. τουλάχιστον το φυσικό" και θα το περάσει στην Υπηρεσία γιατί "ξερένονται μεταξύ τους". Και υπογράφει ο τοπογράφος του Εργολάβου. Και ο ντόπιος παίρνει την αμοιβή αποτύπωσης "μαύρη" χωρίς ΔΠΥ. Και ο Έφορος αλληθωρίζει αλλού γιατί "ξερένονται με το τοπογραφικό γραφείο". Και ο Δήμαρχος που κλέβει ο ντόπιος τα αμμοχάλικα του ποταμιού ή χειμάρρου να τα πουλήσει στον Εργολάβο αλληθωρίζει αλλού, μαζί με την ΚΕΔ "επειδή ξερένονται όλοι μεταξύ τους".

GEORGE MICHEAL και εγώ έχω περάσει στην επαρχία τόσα χρόνια όσα και εσύ. Σε άλλα πόστα βέβαια και άλλα καθήκοντα. Κάπου ξέρουμε τι γίνεται. Και ανέφερα "κέντρα" και όχι "κέντρο".

Στην Κάρυστο δεν έχω δουλέψει. Όταν εκεί δουλέψω και εκεί, θα σου πω τις εμπειρίες που συναποκόμισα. Προσωπική συζήτηση και ανταλλαγή εμπειριών βέβαια.

Αντίθετα με το επιχείρημα σου θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα υπάρχουν δυο ισόπεδοι κόμβοι στην περιοχή μου Στον έναν έχουν σκοτωθεί τουλάχιστον 5 άτομα και στο άλλον που μελέτησα εγώ ακόμα κανένας Αυτό μου προξένησε απορία και διαπίστωσα ότι στον έναν ο μηχανικός εκ κέντρου είχε συνενοηθεί με ιδιοκτήτες να προσαρμόσει την μελέτη ώστε να μη πειράζει κάποιες από αυτές , προφανώς με οικονομικές απολαβές ή διότι ήθελε να τελειώσει γρήγορα και να πάρει την αμοιβή του . Κάτι που δέκτηκα και εγώ πιέσεις αλλά φυσικά δεν ενέδωσα διότι από εκεί περνάω σχεδόν καθημερινά και δεν θα ήθελα να ήμουν θύμα τροχαίου , όσο τουλάχιστον περνούσε από το χέρι μου Φυσικά φαινόμενα σαν και αυτά που αναφέρεις υπάρχουν και στην περιοχή μου όπως και σε όλα τα μέρη του κόσμου , αλλά για τον λόγο που αναφέρω βγαίνουν στο φως τα περισσότερα

 

Τελευταίο παράδειγμα ατασταλία στα ΕΛΤΑ της πόλης μου που αποκαλύφθηκε από ντόπιους που παρατήρησαν την οικονομική άνεση υπαλλήλου (ας είναι καλά το κουτσομπολειό και οι ευεργετικές του παρενέργειες) και τα οποία χρήματα επιστράφηκαν και ένα μέρος θα επιστραφει από άνθρωπο που έκανε στην ζωή του ένα λάθος και είμαι σίγουρος ότι το έχει μετανιώσει (εδώ δεν αλείφουμε με πίσα και πούπουλα όσους κάνουν ένα λάθος στην ζωή τους ούτε προβαινουμε σε κυνήγι μαγισών για τους εργαζομένους ΕΕ, ΙΥ και ΔΥ ψάχνοντας ποια κατηγορία εργαζομένων φοροδιαφέυγει πιο πολύ ή δουλεύει λιγότερο )

 

Και εδώ στο Δήμο βλέπω και μαθαίνω για αμαρτωλά τιμολόγια που δεν τα βλέπω φυσιολογικά γνωρίζοντας καταστάσεις και φυσικά κάποια δεν βγαίνουν στο φως όπως σε όλα τα μέρη του κόσμου αλλιώς θα ζούσαμε στον παράδεισο και θα είχαμε τα χερουβίμ να μας κελαιδούν

 

Τώρα όπως έγραψα επιρεάζει και η κουλτούρα που κουβαλάει η κάθε περιοχή Δηλαδή όταν υπάρχει έντονη εκληματικότητα θα υπάρχουν και παραβατικές συμπεριφορές εκεί

 

ΥΣ Αν ήταν ομαλά κατανεμημένος στην Ελλάδα ο πληθυσμός θα είχα λύσει το πρόβλημα της φοροδιαφυγής πολύ έυκολα Θα προσλάβανα ανθρώπους που θα έκαναν παρέα με την κυρία Κατίνα ή τον κύριο Κατίνο κάθε περιοχής και θα ήξερα την οικονομική κατάσταση κάθε πολίτη (λίγο φαντασία στην εξουσία) :smile:

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αλλά με τιποτα δεν μπορώ να πιστεψω ότι ένας ΕΕ έχει πρόβλημα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ !

Εχουμε ξεφύγει εντελώς ! Ξερετε τι σημαίνει "ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ" ???.

 

Όπως και κανένας μισθωτός δε μπορεί να αντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης.

 

Μόνο ένας άνεργος.

 

Το θέμα είναι ότι πολλοί συνάδελφοι μας, οι νέοι σε ηλικία που δεν πρόλαβαν να κρύψουν όπως λες, δες πρόλαβαν τις καλές εποχές, λογίζονται ως εργαζόμενοι αλλά στην πραγματικότητα είναι άνεργοι χωρίς να έχουν στην άκρη αυτά που μάζεψαν. Τα αδήλωτα.

(Βασικά και εγώ είμαι 10 χρόνια στον χώρο, αδήλωτο δεν έχω, αλλά ας μην το κάνουμε προσωπικό.)

Για αυτούς ναι... Υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης.

Άμα έχεις οικογένεια και παιδιά και δε μένεις με τους γονείς σου.

Ναι (μπορεί να) ΗΣΟΥΝ εργαζόμενος Ε.Ε., είσαι τώρα άνεργος Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ας σας βοηθήσω λίγο να σκέφτεστε λογικά γιατί δεν το έχετε οι περισσότεροι.

 

Ο πλανήτης έχει 196 χώρες.

Καλός αριθμός.

 

Διαλέξτε την καλύτερη χώρα για σας και αντιγράψτε το σύστημά της.

 

Αν για σας είναι η Αίγυπτος, τότε ναι, μην κόβετε αποδείξεις.

Αν για άλλους είναι η Ελλάδα που ξέραμε,τότε ναι , κόβετε ό,τι νομίζετε.

Αν πάλι είναι η Γερμανία τότε δυστυχώς πρέπει να κόβετε όλο το ποσό.

Διαλέξτε μία ,οποιαδήποτε και αντιγράψτε τη. Πειτε τη μου να το συζητήσουμε. Μόνο μην μου λέτε ότι δεν διαλέγετε καμία γιατί τότε είστε επικίνδυνοι.

 

Όσο πιο ανεπτυγμένη είναι μία χώρα τόσο οι πολίτες της είναι πιο νομοταγείς.

Όσο πιο νομοταγείς είναι οι πολίτες , τόσο πιο ανεπτυγμένη είναι μία χώρα.

Σκεφτείτε όποια χώρα θέλετε και θα το επαληθεύσετε.

 

Το να λέει ο κάθε απατεώνας πολιτικός ή ανεύθυνος πολίτης : "Όχι στα χαράτσια, όχι στους νέους φόρους, όλοι στους δρόμους" χωρίς να προτείνει τρόπους που θα βρεθούν τα χρήματα ώστε η χώρα μόνη της να συντηρείται είναι μοιραίο για όλους.

 

Οι Έλληνες μισούν το κράτος τους. Πιστεύουν ότι δεν είναι αυτοί το κράτος, είναι κάποιοι άλλοι.

Όμως όταν λέμε Ελλάδα εννοούμε το κράτος Ελλάδα.

Κράτος χωρίς νόμους δεν νοείται. Ούτε φόρουμ χωρίς κανόνες.

Όταν οι νόμοι δεν τηρούνται , διαλυόμαστε.

 

Ένα παράδειγμα:

Ένα χωριό που έχει 1000 κατοίκους έχει 10 καφενεία.

Αν οι καφετζήδες κόβουν αποδείξεις δεν πρόκειται να σώσουν τα καφενεία τους.

Οπότε ας μην κόβουν για να τα σώσουν. Αυτό μου λέτε.

 

Όσοι μηχανικοί δεν τα βγάζουμε πέρα ας το κλείσουμε το μαγαζί.

Όσοι μηχανικοί δεν κόβουμε όλο το ποσό της αμοιβής μας να μας το κλείσουν.

 

Όταν είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου , είσαι αυστηρός και με τους άλλους.

 

Την ώρα που μας άφηναν να φοροδιαφεύγουμε, αυτοί κάναν την χοντρή μπάζα και τα βγάλαν στο εξωτερικό.

Κι εμείς χάσαμε το δίκιο μας και τη φωνή μας.

 

 

Εξαγοραστήκαμε, τους ψηφίσαμε ξανά και ξάνα.

Είμαστε ένοχοι.

Ας κάνουμε μια καινούρια αρχή. Μηδενική ανοχή.

Και να ξεκινήσουμε από τους εαυτούς μας, κόβοντας πλήρη απόδειξη.

 

Εκεί μας πονάει για αυτό και από εκεί πρέπει να αρχίσουμε.

Edited by Alexis L
  • Upvote 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser

 

Εσενα ο μπαμπας σου μαλλον εχει καβατζα ή προλλαβες και εκανες και συ ή ζεις σε αλλη χωρα.

 

ΑλεξηΛ

 

Εσυ και αν ζεις σε αλλη χωρα.

Μαζι σου στη μη φοροδιαφυγη.

Αλλα νομιζεις οτι αυτο θα λυσει ολα μας τα προβληματα?

Τοτε μαλλον δεν εχεις δει ακομα κανενα απο τα προβληματα μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser

 

Εσενα ο μπαμπας σου μαλλον εχει καβατζα ή προλλαβες και εκανες και συ ή ζεις σε αλλη χωρα.

 

 

 

Όπως και κανένας μισθωτός δε μπορεί να αντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης.

 

Μόνο ένας άνεργος.

 

Το θέμα είναι ότι πολλοί συνάδελφοι μας, οι νέοι σε ηλικία που δεν πρόλαβαν να κρύψουν όπως λες, δες πρόλαβαν τις καλές εποχές, λογίζονται ως εργαζόμενοι αλλά στην πραγματικότητα είναι άνεργοι χωρίς να έχουν στην άκρη αυτά που μάζεψαν. Τα αδήλωτα.

(Βασικά και εγώ είμαι 10 χρόνια στον χώρο, αδήλωτο δεν έχω, αλλά ας μην το κάνουμε προσωπικό.)

Για αυτούς ναι... Υπάρχει πρόβλημα επιβίωσης.

Άμα έχεις οικογένεια και παιδιά και δε μένεις με τους γονείς σου.

Ναι (μπορεί να) ΗΣΟΥΝ εργαζόμενος Ε.Ε., είσαι τώρα άνεργος Ε.Ε.

 

Επίσης @ΜΑΝ21 και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι...

 

ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ?!?!?!?!?

 

Έγραψα κατά λέξη " Ακούστε τη λογική ενος Δ.Υ στο Capital να φρίξετε.............. "

 

απο πού και ως που θεωρείτε οτι τα έγραψα εγώ??!?!?Απλά μετέφερα την απίστευτης γελοιότητας λογική ενός Δ.Υ!!!!

 

ΕΛΕΟΣ δλδ..................Ε.Ε. και μάλιστα νέος είμαι....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.