Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

@JasonK, @zio7 και @dim10,

 

Η προκαταβολή φόρου 55% γίνεται μόνο αν καλήσε να πληρώσεις φόρο, έστω και ένα ευρώ.

Αν είχες πιστωτικό εκκαθαριστικό τότε δεν θα είχες και προκαταβολή 55%.

Edited by Topap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Topap, ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση !!!

 

Δηλαδή εάν προκύπτει φόρος π.χ. 1000€ καλούμαστε να πληρώσουμε επιπλέον 550€ ως προκαταβολή φόρου για μελλοντικά έσοδα και αυτά τα 550€ θα αφαιρεθούν από το φόρο του επόμενου έτους; Καλά καταλαβαίνω;

 

(υ.γ. Μιλάμε για τρελό νταβατζιλίκι !!!)

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες. :idea:

 

Το 55%, τα 550 ευρώ δηλαδή στο παράδειγμά σου, είναι μια "εκτίμηση" της εφορίας για το ύψος του φόρου που θα πληρώσεις τον επόμενο χρόνο. Αυτό ισχύει για όλους του φορολογούμενους, ιδιωτικού τομέα, δημοσίου, ελευθερους (πολιορκημένους) επαγγελματίες, κλπ.

Σου λέει η εφορία, αφού ο JasonK έβγαλε φέτος 1000 ευρώ, του χρόνου θα βγάλει κάπου εκεί, οπότε προκαταβάλεις το μισό και λιγο παραπάνω απο τον φόρου σου για του χρόνου. Δίκαιο, άδικο, δεν έχει σημασία.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

@dim10,

 

Μη το πείς ούτε του παπά... κάνε την παλαβή.

 

Μήπως είσαι στις πρώτες 3 διαχειριστικές περιόδους? Δηλαδή, μήπως έκανες έναρξη το 2009?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ τελειώνουν οι γνώσεις μου στα φορολογικά θέματα....

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, ίσως να έχεις πέσει σε κάποιο bug στο σύστημα (βλέπε Matrix)...

 

Όπως είπα, μην το πεις ούτε του παπά... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μάλλον στο matrix είμαι... :grin: και σήμερα έγινε η αποκάλυψη..να και ένα καλό!

Ελπίζω μόνο μην έχουμε και εδώ αναδρομικά παρατράγουδα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρεψου συναδελφε.

Δεν εχει γινει ποτε αυτο.

Το Συνταγμα επιτρεπει την αναδρομικη ισχυ το φορολογικων νομων αλλα για περιοδους που δεν εχουν κλεισει.

Το ετος 2011 εχει κλεισει.

 

Από που προκύπτει αυτό; Παραθέτω το απόστπασμα από το σύνταγμα της Ελλάδας

http://www.hellenicp...f5/SYNTAGMA.pdf

"ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΚΤΟ

Φορολογία και δημοσιονομική διαχείριση

 

2. Φόρος ή άλλο οποιοδήποτε οικονομικό βάρος δεν μπορεί να επιβληθεί με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από το οικονομικό έτος το προηγούμενο εκείνου κατά το οποίο επιβλήθηκε"

 

 

Δεν αναφέρει "δεν έχει κλείσει". Δεν ξέρω, ίσως παλιότερα να είχε τέτοια "δικλείδα" για να μας προστατέψει. Όπως τουλάχιστον ερμηνεύω αυτή την στιγμή το σύνταγμα, αν ο φόρος επιβληθεί το 2012, το προηγούμενο έτος είναι το 2011 και το σύνταγμα επιτρέπει την φορολόγηση των εσόδων του 2011.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.