Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως για τη παρακράτηση σας μετέφερα αυτά που μου είχε πει ο λογιστής μου,

όταν πέρυσι, που αυξήθηκε η παρακράτηση, τον είχα ρωτήσει αν μας αφορά κι εμάς.

Πράγματι στο εκκαθαριστικό μου φέτος δεν είχα παρακράτηση για του χρόνου

όσον αφορά τουλάχιστον για τα εισοδήματα από ελεύθερο επάγγελμα.

Ελπίζω το ίδιο να ισχύσει και για τα εισοδήματα του 2012.

Link to comment
Share on other sites

Topap

έχω να πληρώσω 4.990 μαζί με τα χαράτσια και στην στήλη προκαταβολή φόρου είναι 0.

Η προκαταβολή υπολογίζεται στο ποσό του κύριου φόρου.

Έτσι και είσαι εκεί στο κουτάκι "+", τότε στο δίπλα κουτάκι εμφανίζεται ποσό.

Στη συνέχεια προστίθενται τα ποσά από εισφορά αλληλεγγύης και τέλος επιτηδεύματος και βγαίνει το τελικό ποσό προς πληρωμή/επιστροφή.

 

Εσύ δλδ στη στήλη κύριος φόρος έχεις ποσό στο κουτάκι "+";

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1623065

Επειδή είναι άχρηστοι,μονίμος απροετοίμαστοι και αδιάφοροι για αυτό τα οριζόντια μέτρα είναι πάντα πιο εύκολα!

Είναι τουλάχιστον ειρωνικό να μας λένε ότι το σωστό είναι "αυτό" αλλά επειδή ΔΕΝ μπορούμε πάλι να το εφαρμόσουμε...ΦΑΤΕ όλοι ένα 30% και καταδικαστείτε σε εργασιακό θάνατο και όταν πεθάνετε όλοι θαααααα κάνουμε το "αυτό".

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να είναι καθαρά ενημερωτικά και όχι κριτικές δημοσιογράφων..όπως και να έχει πάντως δεν θα επαναληφθεί!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ηταν υποκειμενικη η παρακληση.

Αν κανεις μια αναζητηση στο google θα βρεις καμια 200αρια λινκ να παραθεσεις.

Δεν εχει καμια ουσια παραγματικα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή φόρου 55% γίνεται μόνο αν καλήσε να πληρώσεις φόρο, έστω και ένα ευρώ.

 

Όχι. Αν έχεις ζημίες (όπως είχα εγώ), δεν πληρώνεις προκαταβολή. Παρ'όλα αυτά όμως πλήρωσα πάνω από 1€ φόρο (το τέλος επιτηδεύματος παρά κάτι). Φορολογήθηκα βάση τεκμηρίων (+ κάτι ψιλά ακόμα από ενοίκια και γεωργικό εισόδημα).

 

Πόσο θα κοστολογείτε φέτος τις υπηρεσίες σας;

 

Ουσιαστικά θα πρέπει να αποδόσουμε του χρόνου στην εφορεία 30% *1,55=46,5% των καθαρών κερδών!!!

 

50% πάνω. Λίαν επιεικώς. Και απλά και μόνο για την επιβίωση. Όποιος δεν το τηρήσει, τελείωσε...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει tpanag, τώρα παίζουμε με τις λέξεις...

 

Το 55% δεν αναφέρεται σε τέλη επιτηδεύματος κλπ. Αν είχες ζημιές, δεν είχες φορολογητέο εισόδημα, αρα δεν πλήρωσες και προκαταβολή φόρου 55%.

Αν έχεις φορολογητέα έσοδα πάνω απο ένα ευρώ, καλήσε να πληρώσεις προκαταβολή φόρου 55% για το φόρο του επόμενου χρόνου.

 

Το τέλος επιτηδευματος δεν είναι φόρος, ή εν τέλει δεν το ονομασαν έτσι γιατί υπήρχε συνταγματικό πρόβλημα (ή κάτι τέτοιο).

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις προκαταβολές του επομένου έτους διευκρινίστηκε με τις απαντήσεις του topap και kapa (βλέπε προηγούμενη σελίδα). Είναι οι παρακρατήσεις φόρου (ΦΕΜ) που συνυποβάλλονται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.