Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Κάτι άλλο λίγο άσχετο με αυτό το θέμα αλλά βαριέμαι να ψάχνω το σχετικό θέμα. Τράβηξα μια "φλασιά" το πρωί. Έστω κάνουμε μια δουλειά για 1000€ η οποία έχει κρατήσεις 200€ και "συμφωνήσαμε" (στο συμφωνητικό και μόνο, παρανόμως δηλαδή) με τον πελάτη 100€. Η απόδειξη κόβεται στα 100€ δηλαδή. Εύκολα μπορούν να μας "δέσουν", εφόσον η "εικονική" αμοιβή είναι χαμηλότερη και των κρατήσεων ακόμα, οι οποίες είναι δική μας υποχρέωση...

 

Γι' αυτό υπολογίζεις πρώτα τις κρατήσεις και γράφεις "αναλόγως" το ποσό στο συμφωνητικό :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγνώμη για το off-topic αλλά επειδή δεν πήρα απάντηση στο topic που το έβαλα,γνωρίζει κανείς αν οι νέοι μηχανικοί δικαιούμαστε την επιδότηση των 15.000??από όσα γνωρίζω ο ΟΑΕΔ έχει κόψει την επιδότηση αλλά σήμερα έμαθα ότι μια γνωστή μου την πήρε..όποιος γνωρίζει σίγουρα please ας μου απαντήσει...και πάλι sorry για το off-topic..

Link to comment
Share on other sites

Όσοι μπορούν να φύγουν στο εξωτερικό και δουλεύοντας να επιμορφώνονται κιόλας θα κάνουν την καλύτερη δουλειά , οι διεφθαρμένοι πολιτικοί μας έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν 1) βαριά φορολογία στην ιδιωτική οικονομία 2) διατήρηση του κρατικοδίαιτου συνδικαλισμού μαζί με ένα μιζαδόρικο κράτος ρουφήχτρα εις βάρος των ελευθ . επαγγελματιών 3) δωράκια σε επιλεγμένες κοινωνικές ομάδες ώστε να έχουν και ψήφους 4) άναρχη φοροδιαφυγή για τους ημετέρους με έξοδο κεφαλαίων στην Ελβετία , το θέμα είναι αν εμείς έχουμε αποφασίσει προς τα που θα πάμε . Μάλλον όχι .

 

Τα επιτεύγματα τους θα είναι σύντομα για την ιδιωτική οικονομία η ανεργία στο 40 % με κατακόρυφη αύξηση φοροδιαφυγής , μείωση δημοσίων εσόδων και πολύ σύντομα νέες περικοπές σε μισθούς και συντάξεις δημοσίου τομέα , έχουμε μπει σε ένα φαύλο κύκλο χωρίς επιστροφή , μετανάστευση , κατακόρυφη πτώση ΑΕΠ στα 160 δις μέχρι το 2015-16 , οικονομικές ζώνες παντού με 400 ευρώ έκαστος και στο παρακαλετό .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για επιδοτήσεις αλλά και εσύ συνάδελφε έβαλες ερώτηση σε θέμα που έχει τίτλο με άλλα λόγια ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ και μας ΣΒΗΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ για επιδοτήσεις?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@K_mach

 

Στο άρθρο που παρέθεσα αν το διάβασες μιλάει καθαρά γ την φορολογία, δεν ανεφέρετε για ταμεία ανεργίας, σύνταξης κλπ

 

Εμείς εστιαζόμαστε στην φορολογική επιβάρυνση, οι εργαζόμενοι που έχουν καθαρό εισόδημα 20.000 ευρώ πρέπει να φορολογούνται χωρίς διακρίσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για επιδοτήσεις αλλά και εσύ συνάδελφε έβαλες ερώτηση σε θέμα που έχει τίτλο με άλλα λόγια ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ και μας ΣΒΗΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ για επιδοτήσεις?

μάλλον συνάδελφε δεν διάβασες καλά το post μου..το έχω βάλει και στο κατάλληλο topic αλλά επειδή ΔΕΝ πήρα απάντηση το έβαλα σε ένα topic που είναι πολύ ενεργό..τέσπα ευχαριστώ για την ενημέρωση..

Link to comment
Share on other sites

μάλλον συνάδελφε δεν διάβασες καλά το post μου..το έχω βάλει και στο κατάλληλο topic αλλά επειδή ΔΕΝ πήρα απάντηση το έβαλα σε ένα topic που είναι πολύ ενεργό..τέσπα ευχαριστώ για την ενημέρωση..

 

Δεν πήρες απάντηση εντός 30λεπτών στο σωστό topic και θεώρησες σκόπιμο να το βάλεις σε ένα topic που καίει,μπας και σου απαντήσουν από σπόντα....

Με συγχωρείς αλλα η απάντηση που σου έδωσε ο συνάδελφος είναι παραπάνω από πρέπουσα και πίστεψε με ότι διάβασε καλά το post σου.....

 

και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι ο δικηγόρος του... Αλλά μερικές φορές σηκώνω τα χέρια ψηλα.

Edited by ethan
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρες απάντηση εντός 30λεπτών στο σωστό topic και θεώρησες σκόπιμο να το βάλεις σε ένα topic που καίει,μπας και σου απαντήσουν από σπόντα....

Με συγχωρείς αλλα η απάντηση που σου έδωσε ο συνάδελφος είναι παραπάνω από πρέπουσα και πίστεψε με ότι διάβασε καλά το post σου.....

 

και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι ο δικηγόρος του... Αλλά μερικές φορές σηκώνω τα χέρια ψηλα.

ήθελα μια γρήγορη απάντηση για λόγο που δεν μπορώ να πω δημοσίως..επειδή δεν γράφω συχνά στο φόρουμ νόμιζα ότι κάποια τόπικ που είναι γενικά "ανενεργά" δεν τα βλέπει κανείς..όπως αποδείχτηκε από το γεγονός ότι όντως απαντήθηκε η ερώτησή μου στο κατάλληλο τόπικ έκανα ΛΑΘΟΣ..αν θεωρείς ότι με ένα λάθος που έκανα για το οποίο ζητώ συγνώμη πρέπει να μου την "πεις" πάω πάσο...τέσπα σταματάω τα off-topic...να είσαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Για καλό στην "είπα" επειδή με το "τέσπα ευχαριστώ για την ενημέρωση" πίστεψα ότι εσύ ήθελες να την "πεις" στον συνάδελφο...

 

apology accepted then.. friends now :smile:

Link to comment
Share on other sites

Για καλό στην "είπα" επειδή με το "τέσπα ευχαριστώ για την ενημέρωση" πίστεψα ότι εσύ ήθελες να την "πεις" στον συνάδελφο...

 

apology accepted then.. friends now :smile:

ωχ τώρα που το βλέπω έχεις δίκιο,όντως φαινόταν "άσχημα" αυτή η πρόταση μου αλλά προς Θεού δεν είχα τέτοιο σκοπό..και πάλι sorry για την αναστάτωση που προκάλεσα σε ένα τόσο σοβαρό topic...εννοείται friends :grin:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.