Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Για μια ακόμα φορά: δε γίνονται αυτά τα πράγματα! Δε μπορεί να έχει καμία διαφορετική μεταχείριση ο ελ. επαγγελματίας από οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο. Εκτός του ότι θα τους τσακίσουμε στα δικαστήρια, δεν είναι και πρακτικά δυνατό σε καμία περίπτωση. Τι πάει να πει "εξαιρούνται τα μπλοκάκια"; Εμένα με θέλει μια εταιρεία για μόνο 8 μήνες μέσα στο 2013. Ως "οιωνεί μισθωτό". Τους υπόλοιπους 4 μήνες μέχρι να κλείσει η χρονιά τι θα κάνω; Θα κάθομαι άπραγος, μην τυχόν και κόψω καμιά ΑΠΥ σε ιδιώτη μεμονωμένο πελάτη και χάσω την "εύνοια" της κλίμακας των μισθωτών και του αφορολογήτου; Ή μήπως τους περνάει από το μυαλό ότι θα βγάλω να τους δώσω το 35% όσων έβγαλα στο 8μηνο και όσων βγάλω από τους 2-3 πελάτες στους υπόλοιπους 4 μήνες; Θα χυθεί αίμα. Μεταφορικά (δε θα μείνει Β' κατηγορίας) ή κυριολεκτικά (δε θα μείνει κεφάλι κανενός πάνω στους ώμους τους).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα μου ακουγονται πολυ παραξενα και ανεφαρμοστα ολα αυτα.

πχ ποιος θα ελεξει αν εγω εχω 12 ΑΠΥ σε εναν εργοδοτη και οχι 10 ΑΠΥ σε εναν εργοδοτη και αλλες 2 σε ιδιωτες.

Ή ποια η διαφορα της αποσχολησης με μπλοκακι σε 1, 2 ή 5 εργοδοτες part time.

 

Μπουρδες.

Εχουν χασει την μπαλα.

Ενα φορολογικο ανθρωπινο δεν μπορουν να βγαλλουν.

Καθε τελος του χρονου εχουμε τα ιδια και τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Θα χυθεί αίμα. κυριολεκτικά (δε θα μείνει κεφάλι κανενός πάνω στους ώμους τους).

 

Tpanag πιστευεις πως με τετοιες προτροπες θα σωθουμε σαν χωρα? Πιστευεις πως προσφερεις καλη υπηρεσια στην κοινωνια προβαλλοντας δημοσια τετοιες αποψεις?

Edited by thodoris1982
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουν χάσει την μπάλλα και ή αυτοσχεδιάζουν με οτι τους κατεβάσει η γκλάβα τους ψαρεύοντας στα θολά νερά με την διαρροή φημών, ή βρίσκονται σε μη αναστρέψιμη σύγχιση σε συνδυασμό με τρικυμία εν κρανίω.

Επικίνδυνη κατάσταση πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

ας δωσουν φορολογικο να ξερουμε......αλλιως κοστολογεις με 10 % αλλιως με 20% αλλιως με 30% και φυσικα με 45% πρεπει ναναι πολυ καλη η δουλεια για να σηκωθω απο το σπιτι μου που παιζω με τον μικρο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συναδελφε οτι επιθυμεις και εσυ με υγεια.....

 

σε 4 μηνες ερχεται πρωτα με υγεια και η κορη.......

 

μεσα στην κριση ολοι οι γνωστοι μου κανουμε παιδια......η ζωη συνεχιζεται και ανακαλυπτουμε παλι απο την αρχη τις πραγματικες αξιες....

 

η κριση γεννα ευκαιριες.....στην περιπτωση μου γεννα πραγματικα :grin:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....η ζωη συνεχιζεται και ανακαλυπτουμε παλι απο την αρχη τις πραγματικες αξιες....

Απολύτως σωστός akius. Και με το καλό το 1+1 και τώρα και για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

μεσα στην κριση ολοι οι γνωστοι μου κανουμε παιδια......

 

Αυτο ειναι ενα απο τα πιο ευχαριστα πραγματα που εχω ακουσει εδω και πολυ καιρο.

 

τα καλυτερα και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να έχει καμία διαφορετική μεταχείριση ο ελ. επαγγελματίας από οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο.

Θοδωρή,

επί πολλά χρόνια υπήρχε διαφορετικό αφορολόγητο.

Στο επίπεδο των 1500€ η διαφορά.

Ο οιωνεί μισθωτός, θα χαρακτηρίζεται από πολύ σφιχτά δεδομένα.

Τώρα ποια θα είναι αυτά κανείς δε ξέρει.

Πάντως πάλι δεν ακούσαμε κάτι ουσιαστικό... Κάποιος έλεγχος ουσίας.

π.χ. στους αριθμούς παροχής τις ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.