Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά όταν πάω επαρχία η καλύτερη μου, ειδικά στα μέρη μου οι δουλειές γίνονται σχεδόν τηλεφωνικά (εκτός φυσικά από πολεοδομία-Καπανδρίτι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριέσαι. Η κατάληξη θα είναι: απαξιώνουμε τον Δημόσιο Τομέα με επίκληση των άχρηστων ΔΥ και θα την πληρώσουν οι του Ιδιωτικού Τομέα, γιατί εκεί είναι το ψωμί. 3 χρόνια στο ίδιο έργο θεατές. Τώρα ξύπνησαν οι σωτήρες-παντογνώστες της τρόικας; Αφού ξεζούμισαν τον Ιδιώτη. Αλλά είχαν σύμβουλο τον ΣΕΒ. Σκασίλα τους για τους ΔΥ. Εμάς τους Ιδιώτες έχουν στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάει Αθηναίος στο Δασαρχείο Κύμης και θα σου πω εξυπηρέτηση!

Για να μην αναφέρω μόνο την περιοχή μου , την άνοιξη πήγα για εξαίρεση από κατεδάφιση κτηνοτροφικού κτηρίου στην Λαμία σε υπηρεσία που πήγα για πρώτη φορά και ενώ ειχα ήδη θετική άποψη για την εν λόγω υπηρεσία , αφού μου σήκωναν πάντα αμέσως στοι τηλέφωνο και ήταν ευγενικότατοι Τελικά πήρα το έγγραφο σε πάλι ευλογο διάστημα το τέλος αυγούστου και ενώ αρχικά ήταν αρνητικοί λόγω του πολύ φόρτου εργασιών που είχαν και που το διαπίστωσα και προσωπικά από τον αριθμό των φακέλων Τους είπα απλά ότι στην περιοχή μου δεν υπήρχε καμία έγκριση και ότι θα έπρεπε να δουν κάθε περιοχή ξεχωριστά και να δώσουν τουλάχιστον και κάποιες στην περιοχή μου , ώστε κάποιος από εκεί να βλέπει ότι δεν βγαίνουν όλες οι εγκρίσεις για τις άλλες μόνο περιοχές Και όλα αυτά ευγενικά χωρίς να τους μιλήσω με τσαμπουκά ή με τον τόνο της φωνής με τρόπο που να δηλώνει ότι είναι κοπρόσκυλα και αυτά που διαβάζω σε αναρτήσεις πιο πάνω και χωρίς να τους πω πότε να το ετοιμάσουν (προσωπικά και έξη - επτά μήνες να έκαναν θα το θεωρούσα έυλογο διάστημα αφού έπρεπε να εξετάσουν πολλούς φακέλους και ήταν λίγοι υπάλληλοι) Αντίθετα βλέπω μια επιθετικότητα από πολλλούς συναδέλφους προς τους ΔΥ πολλές φορές χωρίς να έχουν δίκιο πάντα

 

Εγραψα πιο πάνω για την Αθήνα και εγώ όταν εργαζόμουν εκεί πολλές φορές έβγαινα από τα ρούχα μου , με την αντιμετώπιση που έιχα , αλλά όχι μόνο από τους ΔΥ , αλλά και από άλλες καταστάσεις

 

Υσ και τώρα θυμηθηκα ότι ο πελάτης που ήταν μαζί μου στην Λαμία και για άλλλη προσωπική του δουλειά (αφού θα πηγαινε μια ποσότητα τυριού σε πελάτη του) , έιχε ένα κομμάτι τυρί , που για λόγους ευγένειας πρόσφερε κάτι που κάνει από ευγένεια σε όποιον τον εξυπηρετεί σε κάτι και όχι μόνο (πολλές φορές μπορεί να προσφέρει σε κάποιον που θα περάσει από το σπίτι του και θα τον ρωτήσει κάτι) , χωρις αυτό να σημαίνει τίποτα (δηλαδή κάποιο αντάλλαγμα από την υπηρεσία του ΔΥ και το λέω με πλήρη γνώση ) και ενω εγώ δεν το ειχα πάρει έιδηση την κίνησή του Και ο υπάλληλος δεν το δέκτηκε με αυστηρό ύφος Δηλαδή φτάσαμε στο αντίθετο σημείο να μην μπορεί να προσφέρει κάποιος ένα βαζάκι μέλι ή ένα κομμάτι τυρί σαν ένδειξη ευγένειας κάτι που εδώ πολλοί πελάτες μου το κάνουν όταν τους εξυπηρετώ σε κάτι απλό και δεν ζητώ χρήματα για αμοιβή Πραγματικά ο συντοπίτης μου προσβλήθηκε και του εξήγησα πως το πήρε σαν απόπειρα ότι τον δωροδοκούσε και ότι έπρεπε να μου το ειχε πει για να το προλάβω αφού ήξερα ότι φτάσαμε μια κίνηση ευγένειας να θεωρείτε κολλασιμη

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

George σε παρακαλώ... αν έρθεις ποτέ Αθήνα για κάποια γραφειοκρατική δουλειά, άσε με να σε συνοδέψω (βενζίνες δικές μου). Θα είναι απόλαυση να βλέπω κάποιον να έχει ξεχάσει τι τραβάμε και να προσγειώνεται απότομα. :smile: :-) :smile: :-) :smile: :-)

 

(κάνουμε και λίγη πλάκα)

Link to comment
Share on other sites

George σε παρακαλώ... αν έρθεις ποτέ Αθήνα για κάποια γραφειοκρατική δουλειά, άσε με να σε συνοδέψω (βενζίνες δικές μου). Θα είναι απόλαυση να βλέπω κάποιον να έχει ξεχάσει τι τραβάμε και να προσγειώνεται απότομα. :smile: :-) :smile: :-) :smile: :-)

 

(κάνουμε και λίγη πλάκα)

Αν έρθω Αθήνα θα ειναι για σοβαρό λόγο (κτυπώ ξύλο ) αφού ούτε την μάνα μου δεν έρχομαι να δω εκεί Τα πέρασα και ξέρω καλά τι γίνεται και φοβάμαι ότι τώρα θα είναι χειρότερα από το 1992 που έφυγα

Για αυτό εγώ επιμένω ότι το πρόβλημα της μη ανάπτυξης στην χώρα μας έιναι κυρίως ο τρόπος δομής και οργάνωσης της χώρας με την συγκέντρωση στο κέντρο , αφού αν υπήρχε αποκέντρωση υπηρεσιών και εργαζομένων λίγο πιο ορθολογικά θα αποφευγαμε φαινόμενα δυσλειτουργίας της οικονομίας και ίσως να μην υπήρχε το φρεντ αυτό να συζητάμε για φορολογικά συστήματα και αδικίες

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ο μοναδικος τροπος για να φτιαξει γρηγορα το δημοσιο εκτος τις απολυσεις ειναι να δημιουργηθουν τμηματα με 100% ΝΕΟΥΣ δ.υ.......δλδ πχ φτιαχνεις εναν ΝΕΟ ΣΔΟΕ.....ΚΑΝΕΝΑΝ παλιο Δ.Υ.......χωσε μεσ 100 νεους Δ.Υ που τωρα εκανες προσληψη..........αυτοι θα λειτουργουν αλλιως....

 

 

γιατι αν διπλα στα χαλασμενα τυρια του ψυγειου βαζεις και νεα τυρια που δεν ειναι χαλασμενα η μουχλα εξαπλωνεται ακαριαια..........ενω σε νεο ψυγειο με νεα τυρια ΑΡΓΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Για να πάει Αθηναίος στο Δασαρχείο Κύμης και θα σου πω εξυπηρέτηση!

Σιγά . 120 χλμ είναι η Κάρυστος από την Κύμη και 150 η Αθήνα . Απλά είναι κυριλέ στο χωριό μου :mrgreen:

 

 

Επί της ουσίας όμως το θέμα είναι ότι όλα αλλάζουν .

Ας δούμε το θέμα των τριετιών που γίνεται ο χαμός από χτές .

 

Είσαι εργοδότης και θέλεις να προσλάβεις κάποιον .

 

Εχεις έναν 27άρη που δεν έχει πείρα , αλλά είναι νέος έχει διάθεση να μάθει και αντοχή και η εκπαίδευση που τυχόν θα χρειαστεί σε νέα τεχνολογία θα γίνει εύκολα και θα αποδώσει σε βάθος χρόνου .

 

Εχεις και ένα 55άρη που έχει σχετική πείρα γιατί δούλευε 25 χρόνια σε παρόμοιες δουλειές , αλλά είναι ισχυρογνώμων και σκέφτεται κάθε μέρα τι σύνταξη θα πάρει . Εννοείται ότι είναι δύσκολο να εκπαιδευτεί σε νέα τεχνολογία , αλλά και ανώφελο γιατί δεν θα προλάβει να αποδώσει .

 

Στο οικονομικό όμως ο 27άρης θα πάρει τον βασικό και ότι αξίζει παραπάνω , ενώ στον 55άρη πρέπει να του πληρώσεις τα χρόνια που δούλευε αλλού σαν να δούλευε σε σένα .

 

Ποιόν θα προσλαμβάνατε ?

 

Η απάντηση είναι προφανής .

Ολη η λογική είναι οι ατομικές συμβάσεις . Καθένας με την αξία του και ανάλογα με την προσφορά και την ζήτηση . Αυτά ακούγονται πολύ καπιταλιστικά αλλά είναι ο πραγματικός κόσμος .

 

Πραγματικός κόσμος δεν ήταν ο πλακάς που δούλευε 25 χρόνια και μου ήθελε ένσημο 100 € επειδή είχε 7 τριετίες . Αλλά αν έβαζε στραβά το πλακάκι ο εμπειρότατος τεχνίτης , δεν είχε καμμία ευθύνη .

 

Οι στρεβλώσεις πρέπει κάποτε να τελειώσουν .

 

Γιά τους ΔΥ εννοείται ότι έπρεπε να είχαν απολυθεί . Αυτήν την στιγμή σε ένα φορέα με 40 άτομα που είναι κρατική ΑΕ , έχουν έρθει άλλοι 40 που δούλευαν σε άλλη κρατική ΑΕ που έκλεισε , εντελώς άλλου αντικειμένου , οι οποίοι απλά πληρώνονται γιά να κάθονται .

 

Δυστυχώς το δημόσιο θέλει γκρέμισμα και χτίσιμο ξανά στο 1/3 του σημερινού μεγέθους του .

 

Αλλά όλα τα κόμματα φοβούνται μην χάσουν την πελατεία τους .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

την άνοιξη πήγα για εξαίρεση από κατεδάφιση κτηνοτροφικού κτηρίου στην Λαμία σε υπηρεσία που πήγα για πρώτη φορά

ΩΧ! Άσε σου λέω Μάϊκλ. Μην επιμένεις για Λαμία.

Εχεις και ένα 55άρη που έχει σχετική πείρα γιατί δούλευε 25 χρόνια σε παρόμοιες δουλειές , αλλά είναι ισχυρογνώμων και σκέφτεται κάθε μέρα τι σύνταξη θα πάρει . Εννοείται ότι είναι δύσκολο να εκπαιδευτεί σε νέα τεχνολογία , αλλά και ανώφελο γιατί δεν θα προλάβει να αποδώσει .

Κάνε τον 27άρη Εργοταξιάρχη σε Μεγάλο Έργο, τάϊζέ τον κάνα 3χίλιαρο και γι' αυτά τα λεφτά θα σου υπογράφει και παπάδες. Βέβαια δεν θα ξέρει την διαφορά π.χ. του IDEL από το κλισίμετρο ή το πιεζόμετρο σε ανάχωμα (έχει συμβεί και αυτό), αλλά ποιός νοιάζεται. Η πιστοποίηση να γίνεται και ο τζίρος. Τι κι' αν φύγει η Μαλακάσα και αποκλειστεί η Αθήνα για 3 χρόνια. Χεστήκαμε! Ο τζίρος της πιστοποίησης μετράει. Ά και οι ποσότητες για να κάνουμε τακτοποιητικό ΑΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μαν δεν είναι τα μεγάλα έργα όλος ο κόσμος . Αλλωστε αν υπάρχει σοβαρός εργοδότης στο έργο , τέτοια λογική δεν θα γινόταν αποδεκτή .

 

Αν μιλάμε γιά μιά άλλη εμπορική εταιρεία , τι γίνεται ?

 

Λες η τρόικα να έχει την Μαλακάσα στο νού της ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.