Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Πιστεύω οτι για την συμπεριφορά των ΔΥ δεν φταίνε μονάχα οι ΔΥ αλλά και μερικοί πολίτες, σίγουρα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης ανήκει στους ΔΥ αλλά μερικές φορές όχι πάντα.

 

Π.χ είχα πάει το καλοκαίρι στην εφορία μου 2 φορές για να πάρω κλειδάριθμο. Την πρώτη μέρα που είχα πάει ήταν ένας ξένος που ήθελε να υποβάλει κάτι χαρτιά για ΦΠΑ, σε ορισμένα είχαν περάσει οι ημερομηνίες και του έλεγε η εφοριακός αυτά έχουν λήξει θα τα υποβάλλετε ξανά θα πληρώσετε πρόστιμο και κάτι άλλα, αυτός μπερδευόταν και δεν κατάλαβαινε τίποτα και εξηγούσε τα πράγματα αλλιώς και του απαντούσε η εφοριακός πως΄ηταν το σωστό, μετά από 3 λεπτά βαβούρας λέει αυτός που να βρώ να πληρώσω τα λεφτά για τα ένσημα που ζητάτε? Του λέει η εφοριακός όπως τα βρίσκουμε και εμείς.... Μετά λέει ο άλλος δεν ξέρω να γράφω Ελληνικά πώς να τα γράψω τα χαρτιά που μου δώσατε? Του απαντάει να πάτε σε λογιστή. Μετά πάλι λέει ο άλλος πως θα μπώ στο ίντερνετ αφού δεν έχω ίντερνετ, δεν του απαντάει η εφοριακός... και την ώρα που έφευγε λέει θα μου δώσει ιντερνετ ο μέσι και ο ροναλντίνιο..... οτι να ναι

 

Την επόμενη μέρα πήγα το πρωϊ πάλι στην εφορία. Ήταν μπροστά ένας κύριος που ήθελε να βγάλει κλειδάριθμο από την συγκεκριμένη εφορία αλλά η εφορία που υπαγόταν ήτανε αλλού επίσης είχε αλλάξει και αριθμό ταυτότητας. Του έλεγε ο υπάλληλος οτι έπρεπε να πάει στην εφορία που ανήκει για να δηλώσει πρώτα την νέα ταυτότητα και μετά μπορεί να βγεί ο κλειδάριθμος και αυτός επέμενε, να το βγάλετε από εδώ, 5 φορές επέμεινε και έλεγε να βγεῖ ο κωδικός από εδῶ και άλλες 5 ο υπάλληλος απάντησε οτι δεν γίνεται γιατί έτσι είναι σχεδιασμένο το σύστημα, στο τέλος κόντεψε να τρελαθεί ο υπάλληλος. Ο άνθρωπος γυρισε να φύγει και έβρισε. Μετά όταν κατέβαινα στις σκάλες υπήρχαν 2 πολίτες που έβριζαν τους εφοριακούς και φώναζαν λές και βρισκόντουσαν στο γήπεδο ή σε καμιά πορεία.

 

Θέλω να πώ με τα παραπάνω παραδείγματα, φανταστείτε από το πρωϊ ο εφοριακός να ακούει βρισίδια φωνές και μπινελίκια οτι μπορεί κάποια στιγμή να ξεσπάσει προς κάποιον πολίτη που δεν θα φταίει σε τίποτα, δεν το λέω για να τους δικαιολογήσω όλους αλλά δεν φταίνε πάντα οι ΔΥ. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν έφταιγαν σε κάτι οι υπάλληλοι, αφού έτσι είναι σχεδιασμένο το taxisnet ώστε να μην μπορείς να βγάλεις κλειδάριθμο από οποιαδήποτε ΔΟΥ αν πρώτα δεν είναι έγκυρα τα στοιχεία και για να ενημερώσει το σύστημα για νέο ΑΔΤ ή κάτι άλλο πρέπει να πας στην ΔΟΥ που ανήκεις. Πάντως γενικά, πολύ δύσκολα μπορώ να νοιώσω κάποια συμπόνια για τον κλάδο τον ΔΥ όταν ακούω π.χ για απολύσεισς/περικοπές μισθών.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μενα στην Ελλαδα την ζημια την εκαναν κυριως 2 πραγματα :

1) Το πελατειακο κρατος

2) Το οικονομικο μοντελο που ακολουθηθηκε στην χωρα τα τελευταια 30 χρονια

 

Στην χωρα μας δυστυχως κανεις δεν εχει καθησει να ασχοληθει με το δευτερο. Εχουμε καταντησει μια χωρα στην οποια το μονο που κανουμε ειναι να πουλαμε ο ενας υπηρεσιες στον αλλον και να καταναλωνουμε. Ειναι προφανες πως μια οικονομια η οποια στηριζεται στο να πουλαμε αερα κοπανιστο ο ενας στον αλλο και στην διακινηση εισαγωμενων προιοντων προς αλληλους, εαν δεν εχει παραγωγικη βαση θα "σκασει" αργα η γρηγορα.

 

Οταν εχεις μια χωρα η οποια εχει :

-70.000 γιατρους οταν χρειαζεται 30.000

-11.500 φαρμακεια οταν το Βελγιο με ιδιο πληθυσμο εχει 1.850 και η Αυστρια 1.400

-5 φορες περισσοτερους μηχανικους απο τα αλλα Ευρωπαικα κρατη (η πλειοψηφια των οποια δεν ασχολειται με την παραγωγη, αλλα με καθε ειδους αχρηστες γραφειοκρατικες διαδικασιες)

-Ο δικηγορικος συλλογος της Αθηνας εχει περισσοτερους δικηγορους απο την Γαλλια των 65 εκ.

-25.000 δημοσιογραφοι οταν η Ν.Υορκη εχει 6.000

-Τους περισσοτερους καθηγητες στην Ευρωπη (Ελλαδα 1 καθ. προς 9 μαθ.-Ευρωπη 1 καθ. προς 22 μαθ)

-40 εταιρειες δημοσκοπησεων οταν η Αγγλια εχει 3

-250 διαφημιστικες εταιρειες οταν η Γερμανια εχει καμμια 20αρια

-Τα περισσοτερα καναλια και εφημεριδες πανΕυρωπαικα

-Οκτω κομμωτηρια σε καθε οικοδομικο τετραγωνο

-Αλλα τοσα λογιστικα γραφεια

.................................................................................

.................................................................................

 

Ολα τα παραπανω επαγγελματα βεβαιως και ειναι χρησιμα. Δεν φανταζομαι κανενας να μπορει να σκεφτει μια κοινωνια χωρις γιατρους η δικηγορους η καθηγητες. Για καθενα ομως απο τους "παραπανω" θα πρεπει να υπαρχουν αλλοι 2-3 στην παραγωγικη δραστηριοτητα, οι οποιοι θα παραγουν και θα εξαγουν προιοντα, ωστε να δημιουργειται το απαραιτητο ΑΕΠ για την χωρα.

 

Καθηστε και σκεφτειτε λιγο ποσους γνωστους εχετε που να εργαζονται σε βιομηχανιες/βιοτεχνιες/ναυπηγεια/αγροτικη και κτηνοτροφικη παραγωγη. Ειμαι σιγουρος πως ελαχιστους θα βρειτε.

Καθηστε τωρα και σκεφτειτε ποσους γιατρους/δικηγορους/μηχανικους/καθηγητες εχετε στο περιβαλλον σας. Ειμαι πεπεισμενος πως θα σας ερθουν στο μυαλο αμεσα δεκαδες ονοματα.

 

Δομησαμε λοιπον μια οικονομια "φουσκα" οπου ολοι πουλαμε αερα σε ολους.

 

Αντι να κοιταξουμε πως μπορουμε λοιπον να παμε σε μια οικονομια που θα βασιζεται στην παραγωγικη δραστηριοτητα, μια χωρα που θα παραγει ανταγωνιστικα προιοντα τα οποια θα εξαγει, το μονο πραγμα που κανουμε εδω και 2,5 χρονια ειναι να προσπαθουμε να βρουμε τροπους για να διατηρησουμε εν ζωη ολο αυτο το παρασιτικο μοντελο των προηγουμενων 30 ετων.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά είναι αυτά που αναφέρεις απλά με την υποσημείωση ότι αυτή τη νοοτροπία την καθιέρωσε σιγά σίγα το πολιτικό σκηνικό της χώρας και φυσικά εμείς σαν εύκολη λύση την υιοθετήσαμε. Αρχές της δεκαετίας του ’90 ο μαθητής που περνούσε στο πολυτεχνείο ή σε κάποια άλλη ανώτερη σχολή ήταν θέμα συζήτησης στην γειτονιά, από ένα σημείο και μετά όμως όλα έγιναν «πιο εύκολα» και όλοι οι μαθητές γινόταν φοιτητές με φυσικό επακολουθώ να «απαιτούν» να δουλέψουν στην σχολή που τελείωσαν και όχι σε κάποια παραγωγική θέση ή στα χωράφια. Συν όλα τα υπόλοιπα που μας πετούσε το κράτος κατά καιρούς π.χ. χρηματιστήριο, ανεξέλεγκτες επιδοτήσεις κλπ Δεν θα ξεχάσω την εποχή του χρηματιστήριου που περνούσε κόσμος από τα χωράφια που δουλεύαμε και χαμογελώντας με ύφος χιλίων καρδινάλιων κορόιδευε που ήμασταν εκεί ενώ αυτός έβγαζε από το πρωί τόσα λεφτά από το χρηματιστήριο…

Link to comment
Share on other sites

Άντε πες εσύ στον νέο 20-25 που κάνει καφετερία 10.00-1.00 και το βραδύ μπαράκι 12-3 πρωί για παραγωγική οικονομία , θα σου πει , ο πατέρας μου με κονε πασοκο νδ υπουργό μου υποσχέθηκε διορισμό στο δημόσιο , θυρωρός σε υπουργείο και με βενζίνη πληρωμένη από τον Ε.Ε φορολογούμενο , αυτή είναι η νοοτροπία του μέσου ελληνα ψηφοφόρου και δεν θα αλλάξει παρα μόνο στην περίπτωση

πτώχευσης και ανασυγκρότησης της χώρας , η πτώχευση δεν εχει γίνει είμαστε στον προθάλαμο με συμπτώματα βαριάς χρεωκοπίας , και επειδή είμαστε χρυσορυχείο με τουρισμό ιστορία αρχαια ορυκτό πλουτο αλλα μειωμένου πνευματικού επιπέδου καφρίλα δεν θα μας αφήσουν να πτωχεύσουμε , θα μας ξεζουμίσουν κανονικά

Edited by loser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για μενα στην Ελλαδα την ζημια την εκαναν κυριως 2 πραγματα :

1) Το πελατειακο κρατος

2) Το οικονομικο μοντελο που ακολουθηθηκε στην χωρα τα τελευταια 30 χρονια

 

Στην χωρα μας δυστυχως κανεις δεν εχει καθησει να ασχοληθει με το δευτερο. Εχουμε καταντησει μια χωρα στην οποια το μονο που κανουμε ειναι να πουλαμε ο ενας υπηρεσιες στον αλλον και να καταναλωνουμε. Ειναι προφανες πως μια οικονομια η οποια στηριζεται στο να πουλαμε αερα κοπανιστο ο ενας στον αλλο και στην διακινηση εισαγωμενων προιοντων προς αλληλους, εαν δεν εχει παραγωγικη βαση θα "σκασει" αργα η γρηγορα.

 

Οταν εχεις μια χωρα η οποια εχει :

-70.000 γιατρους οταν χρειαζεται 30.000

-11.500 φαρμακεια οταν το Βελγιο με ιδιο πληθυσμο εχει 1.850 και η Αυστρια 1.400

-5 φορες περισσοτερους μηχανικους απο τα αλλα Ευρωπαικα κρατη (η πλειοψηφια των οποια δεν ασχολειται με την παραγωγη, αλλα με καθε ειδους αχρηστες γραφειοκρατικες διαδικασιες)

-Ο δικηγορικος συλλογος της Αθηνας εχει περισσοτερους δικηγορους απο την Γαλλια των 65 εκ.

-25.000 δημοσιογραφοι οταν η Ν.Υορκη εχει 6.000

-Τους περισσοτερους καθηγητες στην Ευρωπη (Ελλαδα 1 καθ. προς 9 μαθ.-Ευρωπη 1 καθ. προς 22 μαθ)

-40 εταιρειες δημοσκοπησεων οταν η Αγγλια εχει 3

-250 διαφημιστικες εταιρειες οταν η Γερμανια εχει καμμια 20αρια

-Τα περισσοτερα καναλια και εφημεριδες πανΕυρωπαικα

-Οκτω κομμωτηρια σε καθε οικοδομικο τετραγωνο

-Αλλα τοσα λογιστικα γραφεια

.................................................................................

.................................................................................

 

Ολα τα παραπανω επαγγελματα βεβαιως και ειναι χρησιμα. Δεν φανταζομαι κανενας να μπορει να σκεφτει μια κοινωνια χωρις γιατρους η δικηγορους η καθηγητες. Για καθενα ομως απο τους "παραπανω" θα πρεπει να υπαρχουν αλλοι 2-3 στην παραγωγικη δραστηριοτητα, οι οποιοι θα παραγουν και θα εξαγουν προιοντα, ωστε να δημιουργειται το απαραιτητο ΑΕΠ για την χωρα.

 

Καθηστε και σκεφτειτε λιγο ποσους γνωστους εχετε που να εργαζονται σε βιομηχανιες/βιοτεχνιες/ναυπηγεια/αγροτικη και κτηνοτροφικη παραγωγη. Ειμαι σιγουρος πως ελαχιστους θα βρειτε.

Καθηστε τωρα και σκεφτειτε ποσους γιατρους/δικηγορους/μηχανικους/καθηγητες εχετε στο περιβαλλον σας. Ειμαι πεπεισμενος πως θα σας ερθουν στο μυαλο αμεσα δεκαδες ονοματα.

 

Δομησαμε λοιπον μια οικονομια "φουσκα" οπου ολοι πουλαμε αερα σε ολους.

 

Αντι να κοιταξουμε πως μπορουμε λοιπον να παμε σε μια οικονομια που θα βασιζεται στην παραγωγικη δραστηριοτητα, μια χωρα που θα παραγει ανταγωνιστικα προιοντα τα οποια θα εξαγει, το μονο πραγμα που κανουμε εδω και 2,5 χρονια ειναι να προσπαθουμε να βρουμε τροπους για να διατηρησουμε εν ζωη ολο αυτο το παρασιτικο μοντελο των προηγουμενων 30 ετων.

τα προσυπογράφω απόλυτα νομίζω περιγράφεις απόλυτα την κατάσταση και γιατί δεν μπορούμε να ξεκολίσουμε από το τέλμα μόλις ήρθε μια δύσκολη κατάσταση Και εδώ στηρίζω και εγώ την άποψή μου ότι αυτά είναι συνέχεια της δομής που οργανώθηκε το κράτος μας με το κεντρικό συγκεντρωτισμό και κεφαλάιων και εργαστικού δυναμικού και υπηρεσιών και αποφάσεων στην Αθήνα Το πρόβλημα δεν θα ήταν τόσο έντονο αν είχαμε μια βαρία βιομηχανία εκεί έστω και σε στοιχειώδη κατάσταση Από την στιγμή που και αυτήν την στοιχειώδη βιομηχανική ανάπτυξη την φαλυρίσαμε δεν υπάρχει λύση από την σταδιακή αποκέντρωση ή την ξανασύσταση βιομηχανική ανάπτυξης ή την ανάπτυξη υψηλής τεχνολογίας όπως η πληροφορική Πραγματικά το πράδειγμα με τους γύρω μου που δουλέυουν σε παραγωγικούς τομείς με έχει προβληματίσει και εμένα Παλαιά την δεκαετία του 70 μέχρι το 80 έβρικα αρκετούς όπως και το πατέρα μου σε βιομηχανίες (ΦΙΧ) , τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν ή ελάχιστους με πολύ προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

τα προσυπογράφω απόλυτα νομίζω περιγράφεις απόλυτα την κατάσταση και γιατί δεν μπορούμε να ξεκολίσουμε από το τέλμα μόλις ήρθε μια δύσκολη κατάσταση Και εδώ στηρίζω και εγώ την άποψή μου ότι αυτά είναι συνέχεια της δομής που οργανώθηκε το κράτος μας με το κεντρικό συγκεντρωτισμό και κεφαλάιων και εργαστικού δυναμικού και υπηρεσιών και αποφάσεων στην Αθήνα Το πρόβλημα δεν θα ήταν τόσο έντονο αν είχαμε μια βαρία βιομηχανία εκεί έστω και σε στοιχειώδη κατάσταση Από την στιγμή που και αυτήν την στοιχειώδη βιομηχανική ανάπτυξη την φαλυρίσαμε δεν υπάρχει λύση από την σταδιακή αποκέντρωση ή την ξανασύσταση βιομηχανική ανάπτυξης ή την ανάπτυξη υψηλής τεχνολογίας όπως η πληροφορική στο λεκανοπέδιο , αλλιώς αν δεν μπορούμε αποκέντρωση .Πραγματικά το πράδειγμα με τους γύρω μου που δουλέυουν σε παραγωγικούς τομείς με έχει προβληματίσει και εμένα Παλαιά την δεκαετία του 70 μέχρι το 80 έβρικα αρκετούς όπως και το πατέρα μου σε βιομηχανίες (ΦΙΧ) , τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν ή ελάχιστους με πολύ προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Θοδωρή. Στο κάτω κάτω εάν θέλουμε να είμαστε κράτος υπηρεσιών δεν είναι κακό...αλλά να είμαστε ανταγωνιστικοί. Δείτε για παράδειγμα πόσους φοιτητές μαζεύει κάθε χρόνο η Βρετανία από όλον τον κόσμο. Πόσοι καθηγητές δουλέυουνε, πόσο αυξάνει το ΑΕΠ της χώρας αυτής από την κατανάλωση αυτών των φοιτητών. Καθένας ακουμπάει τουλάχιστον 20-30.000 λίρες τον χρόνο! Θέλω να πω ότι και με υπηρεσίες πας μπροστά αρκεί να είσαι ανταγωνιστικός. Εδώ κάνα μάστερ έχουμε με δίδακτρα και το κάνουμε θέμα...και για φοιτητές από έξω άντε να έρθουν 2-3 άτομα!

Link to comment
Share on other sites

Αμα αντί να βγάλουν στην ανεργία 2000000 άτομα του ιδιωτικού τομέα , είχαν βγάλει στις αρχές του 2010 στην σύνταξη όσους ΔΥ ήταν άνω των 60 , η άνω των 55 και είχαν πάνω από 30 χρόνια δουλειάς , είχαν απολύσει όσους κάτω των 30 δεν είχαν παιδιά , είχαν καταργήσει τους άχρηστους οργανισμούς και είχαν απαγορεύσει τις αποσπάσεις , επιβάλλοντας μετατάξεις όπου υπήρχε ανάγκη , δεν θα είχαμε φτάσει εκεί .

 

Τώρα συζητάμε γιά λογική σε ένα παράλογο κόσμο . Αυτή την στιγμή οι απολύσεις στο δημόσιο είναι στοιχειώδης δικαιοσύνη .

 

Το γεγονός ότι δεν έχουν απολυθεί ακόμα οι επίορκοι , κανονικά θα έπέφερε ευθύνες σε αυτούς που δεν έκαναν αυτό που έπρεπε .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν στα πλαίσια του εκσυγχρονισμού, βάζουμε συμβολαιογράφους για ληξιαρχικές πράξεις-μεταβολές τι να πω, μάλλον δεν δημιουργούνται γραφειοκρατικές στρεβλώσεις. Αν ο εκσυγχρονισμός βασίζεται σε περικοπές εργασιακού κόστους ή μη, συνδυαζόμενο με βιοτικό επίπεδο Νιγηρίας ή Ινδονησίας ή Ταϊλάνδης (ισχυρές εξαγωγικές και πετρελαϊκές ή τεχνολογίας χώρες) τότε κάπου μας δουλεύουνε. Αν εξαιρούνε από το ΕΟΠΥ το ταμείο των δημοσιογράφων (όπως και παλιά είχε εξαιρεθεί από την συγχώνευση -εκσυχρονισμό ντε και καλά του ασφαλιστικού συστήματος) για να έχουν κυβερνο-προπαγανδιστές παπαγάλους στα παράθυρα της τηλεόρασης. Αν εντάσσουν στις περικοπές μισθών των Σωμάτων Ασφαλείας τους αστυνομικούς υπαλλήλους της δίωξης ναρκωτικών και εξαιρούν τα ΜΑΤ καταλαβαίνουμε που το πάνε.

Link to comment
Share on other sites

ενα ειναι το σιγουρο ΔΟΥΛΕΙΑ δεν υπαρχει..........εργασιμες ωρες και να ειμαστε στον υπολογιστη παλια ουτε για αστειο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.