Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Σιγά μην απολήσουν οι νομείς της εξουσίας τους ψηφοφόρους τους και θεματοφύλακες της κοινοβουλευτικής ύπαρξής τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ν' αλλάξει κάτι στο δημόσιο, θα πρέπει να περάσουν "δύο γενιές" δημοσίων υπαλλήλων και βλέπουμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιός τους διόρισε και για ποιο σκοπό; Νομίζεται οτι αυτός θα τους απολύσει; Εγώ δεν το νομίζω! Δεν πρόκειται να γίνουν απολύσεις, θα αναπαραγάγουν τα περί απολύσεων για να εκφοβίζουν τους ΔΥ, τονίζοντας οτι η τύχη τους είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το ερείπιο του δι(τρι)κομματισμού. Πως αλλιώς θα πάρουν καμιά ψήφο στις επόμενες εκλογές. Απολύσεις Δ.Υ. μπορούσαν να κάνουν και 2-3-4-... χρόνια πριν. Αντ΄αυτού διόριζαν το 2007, Αγροφύλακες προσληφθέντες το 1993! Το ξεχάσατε;

Link to comment
Share on other sites

H κατάσταση στο δημόσιο έχει φτάσει πλέον στο απροχώρητο. Σε κάθε υπηρεσία οι υπάλληλοι γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή και ανάλογα το ποσοστό μειώσεων που θα τους έρθουν την μισθοδοσία, φορολογία, σύνταξη τους καθώς όλη μέρα κάθονται με ένα calculator και υπολογίζουν συνέχεια αυτά που τους προβληματίζουν.

Σε νοσοκομείο έκανα 1,5 ώρα μετά από παρακάλια και συντεχνιακή κουβέντα για μία υπογραφή εξόφλησης καθώς ο υπευθυνος ήταν εδώ αλλά δεν ξέρουμε που πήγε (..σήμερα που είναι να σε πληρώσουμε!)

 

Σε δασική υπηρεσία σήμερα ζήτησα βεβαίωση. Η απάντηση ήταν ότι δεν έχουν ούτε μελάνι αλλά ούτε και να αγοράσουν καινούριο μέχρι τέλος του μήνα.

Ζήτησα εκτύπωση ψηφιακή σε pdf ώστε να το εκτυπώσω με δικά μου χρήματα και να μου θεωρήσουν το αντίγραφο. Η απάντηση είναι ότι δεν προβλέπεται.

Ο πελάτης θέλει να κάνει αίτηση στην εφορία για να αποδείξει ότι το οικόπεδο του χαρακτηρίστηκε δασικό (όχι μη δασικό) ώστε να μη φορολογηθεί και το δασαρχείο δεν μπορεί να του χορηγήσει εγγράφως την απάντηση... έλα αρχές 2013 που θα έχουμε σίγουρα μελάνι.

 

Σε δήμο Βορίων Προαστίων σήμερα οι υπάλληλοι το έκλεισαν στη 12.55 το ταμείο αντί για 13.30. Αποτέλεσμα να εκτεθώ προσωπικά για προέγκριση ΚΥΕ καθώς αυριο συνεδριάζει το δημ. συμβούλιο και δεν θα συζητηθεί ο ΑΠ πελάτη.

 

Πειράζει που θέλω να γίνω δημόσιος υπάλληλος πλεον; και αν γινεται από χθες.

 

Είμαι offtopic λίγο αλλά δεν υπάρχει πλέον αντοχή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς akius μας δολοφονούν αργά βασανιστικά εντος ευρώ χωρίς αναισθητικό επώδυνα κομματάκι κομματάκι σήμερα φόρος 500 ευρω αύριο 1000 μεθαύριο 2000 , κοκε χωρίς να αλλάζει κάτι μια κάθαρση στον δημόσιο βίο πχ μια αξιολόγηση στο δημόσιο που γέμισε κηπουρούς και φαροφύλακες -φύλακες γενικά να βαράνε μύγες με εξασφαλισμένη ασφάλιση και μισθό βρέξει χιονίσει πληρωμένος από τα δικά μου χαράτσια να κυκλοφορούν με τζιπ και Gucci αν ο σαμαράς δεν το αντιληφτεί , το αργότερο έως τον Μάρτιο θα είναι παρελθόν , έστω μια συνταγματική αναθεώρηση για την μονιμότητα στον δημόσιο τομέα , μια ένδειξη οργάνωσης και

συμμαζέματος νοικοκυρέματος του μαγαζιού , κάτι ρε αδελφέ που θα κινήσει τα νερά και θα δώσει ελπίδα στον κόσμο για μια νέα αρχή , μια μηχανογράφηση μηχανοργάνωση

των δημοσίων υπηρεσιών πχ για να κάνει κουράγιο ο κόσμος να πληρώνει τα κλεμμένα του μακαρίτη και της ληστοσυμμορίας του . οι απολύσεις θα φέρουν τα αντίθετα αποτελέσματα από ότι προσδοκούμε . δεν θα πρέπει να γίνουν απολύσεις διότι η ανεργία θα εκτοξευτεί στο 40 % μέχρι τα τέλη του 2013 . απολύσεις κάνεις όταν έχεις προετοιμάσει το έδαφος όλος αυτός ο κόσμος να βρει κάπου εργασία ειδάλλως καταλογίζεται ως εκδίκηση και η δράση θα φέρει αντίδραση σκληρή .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το '96 περίμενα από 11:30 μέχρι 13:30 με την πιστοποίηση στο χέρι, γιατί έβλεπαν από φορητές μικρές τηλεοράσεις χρηματιστήριο. Και όλοι προσηλωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

H κατάσταση στο δημόσιο έχει φτάσει πλέον στο απροχώρητο. Σε κάθε υπηρεσία οι υπάλληλοι γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή και ανάλογα το ποσοστό μειώσεων που θα τους έρθουν την μισθοδοσία, φορολογία, σύνταξη τους καθώς όλη μέρα κάθονται με ένα calculator και υπολογίζουν συνέχεια αυτά που τους προβληματίζουν.

Σε νοσοκομείο έκανα 1,5 ώρα μετά από παρακάλια και συντεχνιακή κουβέντα για μία υπογραφή εξόφλησης καθώς ο υπευθυνος ήταν εδώ αλλά δεν ξέρουμε που πήγε (..σήμερα που είναι να σε πληρώσουμε!)

 

Σε δασική υπηρεσία σήμερα ζήτησα βεβαίωση. Η απάντηση ήταν ότι δεν έχουν ούτε μελάνι αλλά ούτε και να αγοράσουν καινούριο μέχρι τέλος του μήνα.

Ζήτησα εκτύπωση ψηφιακή σε pdf ώστε να το εκτυπώσω με δικά μου χρήματα και να μου θεωρήσουν το αντίγραφο. Η απάντηση είναι ότι δεν προβλέπεται.

Ο πελάτης θέλει να κάνει αίτηση στην εφορία για να αποδείξει ότι το οικόπεδο του χαρακτηρίστηκε δασικό (όχι μη δασικό) ώστε να μη φορολογηθεί και το δασαρχείο δεν μπορεί να του χορηγήσει εγγράφως την απάντηση... έλα αρχές 2013 που θα έχουμε σίγουρα μελάνι.

 

Σε δήμο Βορίων Προαστίων σήμερα οι υπάλληλοι το έκλεισαν στη 12.55 το ταμείο αντί για 13.30. Αποτέλεσμα να εκτεθώ προσωπικά για προέγκριση ΚΥΕ καθώς αυριο συνεδριάζει το δημ. συμβούλιο και δεν θα συζητηθεί ο ΑΠ πελάτη.

 

Πειράζει που θέλω να γίνω δημόσιος υπάλληλος πλεον; και αν γινεται από χθες.

 

Είμαι offtopic λίγο αλλά δεν υπάρχει πλέον αντοχή.

Δεν ξέρω συνάδελφοι τι γίνεται με εσάς , αλλά εμένα είναι διαφορετικά τα πράγματα και αναφέρω Την παρασκευή έστειλα Φαξ διότι περίμενα μια τελεσιδικία από το δασαρχείο Κύμης και μια απάντηση σε τμήμα που βρίσκεται σε γενική πράξη χαρακτηρισμού και σήμερα Δευτέρα με πήραν τηλέφωνο για να μου απαντήσουν προσωπικά και την δε τελεσιδικία την πήρα ταχυδρομικά σήμερα μέσα τελικά σε εύλογο χρονικό διάστημα σχεδόν λίγο μετά τους 2 μήνες από την πράξη χαρακτηρισμού και ενώ με πήραν και τηλέφωνο και γενικά στις περισσότερες υπηρεσίες εξυπηρετούμε

 

πχ στην εφορεία όπου έιχα μια επιστροφή μικρή από την παρακράτηση με ελέγξανε και με εξυπηρετήσανε σε 2 εβδομάδες (πάλι θεωρώ εύλογο το διάστημα αν σκεφτώ ότι οι υπάλληλοι ουσιαστικά είναι δυο)

 

Βέβαια είμαι πάντα ευγενικός και δεν απαιτώ με τσαμπουκά την εξυπηρέτισή μου Δεν ξέρω ,ή βλέπω άλλο κόσμο ή κάτι δεν παει καλά ,όχι ότι δεν υπάρχουν και φαινόμενα σαν και αυτά παραπάνω , αλλά και σε ένα σούπερ μάρκετ να πάω όλο και κάποιος θα είναι δύστροπος

Εγώ λοιπόν πως να καταφερθώ εναντιων των ΔΥ , όταν έχω τέτοια αντιμετώπιση τουλάχιστον στην περιφέρεια που ζω ; όταν ήμουν κατοικος Αθηνών , έ είχα και εγώ τα παραπονάκια μου για τους ΔΥ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.