Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή δαπανών θέρμανσης και επιδότηση πετρελαίου θέρμανσης


sdim

Recommended Posts

Θα το ελέγξω δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται στην πολυκατοικία, γιατί είναι ένα μπάχαλο.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν σε κτίριο προ του 1985 το 30% προβλέπεται από τον κανονισμό, χρειάζεται ομοφωνία και τροποποίησή του. Αν δεν προβλέπεται τίποτα, αποφασίστε σε μια γενική συνέλευση και δώστε οδηγίες στην εταιρία κοινοχρήστων. Μετά το 1985 ισχύει υποχρεωτικά η κατανομή δαπανών με το ΠΔ του 1985.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πάγιο 30% που αναφέρετε όλοι δεν είναι κάτι σταθερό αλλά το άθροισμα Σ(fi*ei) από τον πίνακα κατανομής δαπανών εφόσον υπάρχει. Εάν πίνακας δεν υπάρχει σημαίνει ότι η οικοδομή έγινε πρτιν το 85 και ΔΕΝ ισχύει το ΦΕΚ 631/85 άρα ΔΕΝ ευσταθεί η παρατήρηση ότι το πάγειο είναι 30%. Απλά πράγματα

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδία καλημέρα και από εμένα!

Μιας και μιλάμε για το επίδομα θέρμανσης, στην πολυκατοικία που μένω μου ζητήθηκε να βγάλω τα χιλιοστά των διαμερισμάτων.

Μιλάμε για

Δύο ισόγεια διαμερίσματα εμβαδού 90τ.μ. το κάθε ένα, με το ένα από αυτά να ήταν γκαράζ στην άδεια (τακτοποιήθηκε με το νόμο των αυθαιρέτων)

Δύο διαμερίσματα στο πρώτο όροφο 90 τ.μ. το καθέ ένα

και

Ενα διαμέρισμα 160 τ.μ. στο δεύτερο όροφο το οποίο είναι το ιδιοκτήτη και είναι ακατοίκητο, έχει μόνο αλουμίνια κια τίποτα άλλο.

Έχουμε και λέμε:

1. Με βάση τη μελέτη θέρμανσης, (βάζοντας παρόμοιους συντλεστές για το γκαράζ που νομιμοποιήθηκε...με το διαμέρισμα του ισογείου)

προκύψαν τα εξής εi (ενδεικτικά).

A1 0.14

A2 0.15

B1 0.19

B2 0.20

Γ 0.32

2. Από τη στιγμή που το Γ ήταν ακατοίκητο όταν βάζαμε πετρέλαιο καταμερίζαμε το κόστος του πετρελαίου του, ανάλογα με τις ώρες που "έκαιγε" κάθε διαμέρισμα

και το πληρώναμε οι υπόλοιποι.

3. Τώρα που ζητείται ο πίνακας των χιλιοστών για τα διαμερίσματα, από τη στιγμή που το Γ είναι ακατοίκητο, να επιμερίσω τον συντελεστή του Γ στα διαμερίσματα,

ή να τον αφήσω ως έχει???

 

Ευχαριστώ για όποια απάντηση παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

@topeng

και αν κατοικηθεί ο Γ τι θα κάνεις; θα τον αλλάξεις πάλι? ...Δεν νομίζω οτι μπορείς να το επιμερίσεις.

 

Το πάγιο 30% που αναφέρετε όλοι δεν είναι κάτι σταθερό αλλά το άθροισμα Σ(fi*ei) από τον πίνακα κατανομής δαπανών εφόσον υπάρχει. Εάν πίνακας δεν υπάρχει σημαίνει ότι η οικοδομή έγινε πρτιν το 85 και ΔΕΝ ισχύει το ΦΕΚ 631/85 άρα ΔΕΝ ευσταθεί η παρατήρηση ότι το πάγειο είναι 30%. Απλά πράγματα

το 30% είναι ακριβώς 30 ή μπορεί να είναι και 31.7762;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κατανομή δαπανών το αναφέρει ο πίανακας απο τη συγκεκριμένη πράξη, αν δεν υπάρχει τότε ανάλογα με το καταστατικό και την περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πρόκειται να κατοικηθεί γιατί είναι γιαπί ο πάνω όροφός, δεν είναι κατοικήσιμος και δεν υπάρχει ούτε καταστατικό

Τέσσερα διαμερίσματα ήμαστε.

Σκέφοτομαι να τον επιμερίσω, όπως κάνουμε και με το πετρέλαιο, ώστε να επωφεληθούμε όσο γίνεται περρισότερο, από τη

στιγμή που δεν πρόκειται να κατοικηθεί ο πάνω όροφος.

Τα χιλιοστα τα θέλω για το σύστημα για το πετρέλαιο, πρέπει να τα έχω συντάξει και να τα έχω σφραγίσει???

Δηλ να είνια κάπου επίσημα, εκτός του συστήματος για το πετρέλαιο?? Δεν νομίζω!!!

 

Τι λέτε??

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε μία από τις αμέτρητες περιπτώσεις που έχουν πρόβλημα με το νέο σύστημα.

 

Πρόκειται για διόροφη οικοδομή, με λειτουργικά ανεξάρτητα διαμερίσματα, ένα στο ισόγειο και ένα στον πρώτο όροφο.

Τα προβλήματα:

1) Δεν υπάρχει κοινόχρηστη σύνδεση της ΔΕΗ. Η Online αίτηση δεν προχωράει χωρίς τον αριθμό της.

2) Το ισόγειο δεν κατοικείται και δεν έχουν καν εγκατασταθεί καν καλοριφέρ, τα οποία προβλέπονται από την μελέτη θέρμανσης. Τι θα βάλει στο πεδίο με τα χιλιοστά, τα 550 χιλιοστά θέρμανσης που λέει το συμβόλαιο ή 1000 χιλιοστά αφού έτσι είναι στην πράξη;

Link to comment
Share on other sites

1). Αυτό ίσως να μπορεί να ξεπεραστεί δηλώνοντας τον αριθμό ηλεκτρικής παροχής του Α' ορόφου, λόγω του ότι η Υ.Α. αναφέρει για τις πολυκατοικίες <<....τον αριθμό της κοινόχρηστης παροχής ηλεκτρικού ρεύματος ή μιας παροχής ηλεκτρικού ρεύματος που εκπροσωπεί την πολυκατοικία>>. Οπότε ίσως να μπορεί να μπει ο αριθμός παροχής του εκπροσώπου (όπως με το Α.Φ.Μ.).

 

2). Τα 550 χιλ. άσχετα που δεν έχει γίνει η εγκατάσταση στο ισόγειο και δεν κατοικείται.

Αν δηλώσει 1000 χιλ. θα είναι σαν να δηλώνει μονοκατοικία. Οπότε θα υπάρχει πρόβλημα, γιατί στο ΕΤΑΚ φαίνεται και ο όροφος που βρίσκεται το δηλωθέν ακίνητο.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.