Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακά πιστοποιητικά από το... ίντερνετ


georgeele

Recommended Posts

Εννοείται ότι κανείς δεν έχει το αλάθητο εκτός του Πάπα ίσως....

 

Το θέμα με τα ΠΕΑ μας προέκυψε "ξαφνικά" λόγω της γνωστής Ελληνικής νοοτροπίας "έχουμε καιρό ακόμη"....

Επρεπε με κάποιον τρόπο να αρχίσει να δουλεύει το σύστημα πρίν αρχίσουν τα πρόστιμα....

(Ημουν και εγώ ένας από τους "τυχερούς" μαθητές του δάσκαλου με τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ από το 2005-6 και θυμάμαι τις συνεχείς αναβολές)....

Καλώς κατά την άποψη μου έβαλαν για αρχή προυπόθεση εμπειρίας..... Για αρχή.... Επρεπε όμως άμεσα να έχουν αρχίσει να καταρτίζουν όποιον μηχανικό ενδιαφερόταν και να τον "αποδίδουν" έτοιμο στην αγορά....

Οχι σε ΚΕΚ (η απόλυτη ξεφτίλα) αλλά σε Πολυτεχνεία.....

Αλλιώς έπρεπε να βάλουν σε 6 μήνες το πολύ εξετάσεις οι οποίες θα ήταν πάνω στο αντικείμενο και όχι στο πότε άλλαξε ο νόμος και τί αναφέρει το ΠΔ 100 κτλ....

Εξετάσεις που θα "έβγαζαν" επιθεωρητές με "στρογγυλή" σφραγίδα σαν τους συμβολαιογράφους αφού ουσιαστικά αναθέτουν υπηρεσία στο όνομα του κράτους......

Το όλο θέμα έπεσε πάνω στην κατάρρευση της οικοδομικής δραστηριότητας (μεταξύ πολλών άλλων) στην Ελλάδα, και ξαφνικά γίναμε όλοι "ειδικοί" και μαλώνουμε για το ποιός είναι ικανότερος....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η καλυτερη ικανοτητα ειναι αυτη που οταν τηλεφωνει πελατης να τον κλεινεις 90% χωρις να κανεις εκπτωση απο την ''πραγματικη'' τιμη ανω του 10% εως 20% ..........

τα υπολοιπα αυτη την εποχη δυστυχως δεν μετρανε......

 

 

υγ διαφημιση συναδελφου στο νετ με ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ και ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ..........αυτα ειναι να του τηλ να κανουμε συνεργασια εγω θα πληρωνομαι μετρητα και αυτος θα μου κανει 6 ατοκες......ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έγιναν πολλά λάθη στο χειρισμό του θέματος....Είχε βγει ο νόμος ενώ δεν είχαν βγεί οι επιθεωρητές (θυμάσαι τότε...), τι πιο εύκολο να προλάβουν μην γίνουν ρόμπα πιστοποίησαν τους 10ετής εμπειρίας με τη λογική ότι "θα ξέρουν"... Στη συνέχεια χάθηκε η μπάλλα και ακόμη και σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί....Ισως για κάποιο λόγο έπρεπε να μπουν στο παιχνίδι τα ΚΕΚ (ναι ξεφτύλα και πλήγμα για τον κλάδο)...

Νομοσχέδια επί νομοσχεδίων και σήμερα είμαστε στο σημείο μηδέν πάλι....

Η πρότασή μου...σοβαρές εξετάσεις καταρχήν...επειτα προαιτερικά σεμινάρια, προαιρετική πρακτική άσκηση....Ούτε εμπειρία ούτε τίποτα....Στην ώρα την κρίσης, είπαμε σοβαρές εξετάσεις, εκεί θα βλέπαμε ποιος μπορεί και ποιος όχι....

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις υποχρεωτική την πρακτική άσκηση θα σε ψηφίσω..... :grin:

 

 

σε ποιον? το θελεις και εσυ οπως οι δικηγοροι!! αν ο νεος δεν προσκυνησει τον παλιο ΑΔΕΙΑ να μην εχει!!!

 

αντε ας το καταπιουμε και αυτο......ΟΛΟΙ οι αρχιτεκτονες πρακτικη σε Π.Μ αμεσως........ :mrgreen:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Οχι πρακτική άσκηση σε άλλον μηχανικό......Ας οργανώσουν "μαθήματα" οι αντίστοιχες Πολυτεχνικές σχολές....

Ας συστήσουν ομάδες τα τοπικά παραρτήματα ΤΕΕ με 2-3 μηχανικούς που θα "δείχνουν" στους νεότερους πως γίνεται η επιθεώρηση.....

Αλλωστε δεν είναι κακό να μαθαίνουμε από τους παλιούς.... δεν γίνεται και αλλιώς.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά....αλλά χρειάζονται λεφτά...Και ως γνωστό λεφτά δεν υπάρχουν για τέτοια υποδομή...

Εκεί σκάνε τα ΚΕΚ και σου λένε εδώ είμαστε παιδιά, αναλαμβάνουμε να εκπαιδεύσουμε τους μελλοντικούς επιθεωρητές....Ε, να πάρουμε και εμείς το κατιτις.....

Link to comment
Share on other sites

και αν οι παλιοφοιτητες κανουν καταληψη τι θα γινει?

 

εγω δεν ξαναγυριζω εκει........πηγα παλια που ψηφιζαμε στο ΕΜΠ για τις εκλογες και καπου νομιζα οτι θα πεταχτει καποιος καθηγητης και θα μου πει ''ελα για μαθημα'' και αςμην φοιτησα εκει

εχω ψυχολογικα λεμε...ειμαι ελληνας δεν μπορω τους ανωτερους και να μην μιλαω.....

 

υγ πλακα θαχε οι καθηγητες που δεν ξερουν απο κατασκευη ΤΙΠΟΤΑ να κανανε και μαθημα......το συρομενο χωνευτο κουφωμα το ξερουν?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν προσωπικά, δεν μπορεί να κοιτάμε το δοχείο διαστολής και να ρωτάμε αν είναι boiler.....

Δεν μπορεί να διαβάζουμε το ταμπελάκι του καυστήρα και να λέμε ότι η ηλεκτρική του "κατανάλωση" του είναι 4,5 kg/h....

Δεν μπορεί να ρωτάμε τί είναι ο φέρων οργανισμός......

Θα μπορούσα να παραθέσω άπειρα παραδείγματα .... αρκεί κάποιος να ανατρέξει στις ερωτήσεις για την έκδοση ΠΕΑ....

ΟΧΙ.... όταν τελειώσουμε οποιαδήποτε σχολή του Πολυτεχνείου δεν είμαστε ικανοί για επιθεώρηση.... είτε μας αρέσει είτε όχι έτσι είναι....Εκτιθόμαστε προσωπικά και σαν επιστημονικό σύνολο....

Οσο γρηγορότερα γίνει ο διαχωρισμός των μηχανικών που μπορούν να κάνουν ΠΕΑ τόσο το καλύτερο για όλους μας.....

 

Κοιτα, αν το παμε με τη λογικη σου, δεν προκειται να δουλεψει κανενας ποτε.

 

Και συμφωνα με τη λογικη σου, θα χρειαζονταν 2-3 μηχανικοι σε καθε επιθεωρηση, τουλαχιστον ενας μηχανολογος, ενας αρχιτεκτων κ ενας πολιτικος.

 

Ωστοσο συμφωνω οτι υπαρχει πολυ τρελοκομπαρσια στον κλαδο, οπως κ πολλοι απατεωνες. Δηλαδη το να ξερει καποιος τη δουλεια δεν ειναι κριτηριο απολυτο, θα μπορουσε π.χ. το υπουργειο να επιβαλλει τα σεμιναρια σε οσους ηθελαν να ασχοληθουν και ΤΕΛΟΣ, ολοι αυτοι να μπορουσαν να ασκησουν το επαγγελμα.

 

Και το λεω αυτο με πληρη επιγνωση των γνωσεων μου (δεν θυμομουν θερμομονωση, δεν εχω ιδεα απο μηχανολογικα, δεν εχω καν διαβασει τις τοτεε) κ ωστοσο ειμαι επιθεωρητης. Αλλα το να μπω στη διαδικασια σεμιναριων και εξετασεων, εγω προσωπικα δεν το κανω, ειδικα με τοσο υψηλο μεσο ορο που απαιτειται. Κουραστηκα πια, υπαρχουν κ πιο ευκολοι τροποι για να βγαζει κανεις το παντεσπανι του.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

μην το ψαχνουμε πολυ αν θελουμε να βρουμε '' κενα'' στο συστημα.........πας και βλεπεις ελεγχο καυστηρα χαλια χωρις μονωση χωρις τιποτα και σου λεει το χαρτι ΑΠΟΔΟΣΗ 94% !!!

 

οπως ολα τα επιστημονικα κανει καποιες παραδοχες.....και εχει χρονο να βελτιωθει με τον καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.