Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το γράφω εδώ αφού το άλλο κλειδώθηκε.

http://www.facebook.com/cspirtzis

 

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

με συγχωρείτε που δεν απαντώ στον καθένα σας ξεχωριστά, αλλά ακόμη και το Σαββατοκύριακο με τη στοχοποίηση που έχουμε υποστεί δεν μένει λίγη ώρα ούτε για τα παιδιά μου που δεν τους έχω αφιερώσει ένα Σαββατοκύριακο εδώ και αρκετούς μήνες. Θεωρώ καθήκον μου όμως και είναι και η απάντηση σε όλους, είτε θέλουν να σταματήσουμε και να βρούμε νέους τρόπους που δεν μπορούν να προσδιορ...Δείτε περισσότερα

Όποιος θέλει μπορεί να απαντήσει......

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια του μια χαρα θαχουν να φανε......τα δικα μας να δουμε......

ψοφησε η προεδραρα απο το πολυ τρεξιμο.......που και να μην ετρεχε ο ΑΦΑΝΤΟΣ !!!

 

ο προεδρος που εβλεπε τους αλλους προεδρους να περνουν!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόεδρα,

εγώ δεν έχω fb οπότε θα σου το γράψω εδώ και ας σου το μεταφέρει άλλος.

Δε διάβασα τίποτα παραπάνω από αυτό που φαίνεται στην ανάρτηση του συναδέλφου μας Feathon11.

 

Θέλω να σου πω, ότι ούτε εγώ έχω χρόνο να αφιερώσω στα παιδιά μου, γιατί έτσι όπως αφήσατε να απαξιώθει το επάγγελμα μας, τρέχουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ για να τα ζήσουμε.

Οπότε δε μας συγκινούν τέτοιου είδους ατάκες που αποσκοπούν στη συμπόνοια.

Δε σε υποχρέωσε κανείς να γίνεις πρόεδρος.

Αλλά επειδή όλοι κάνουμε λάθη, άμα βλέπεις ότι σε κουράζει... παραιτήσου.

Αλλιώς κοίταξε να κάνεις τη δουλειά σου. Δε με ενδιαφέρει άμα βλέπεις τα παιδιά σου, όπως και εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για το αν βλέπω εγώ τα δικά μου (και πολύ καλά κάνεις, δεν έχω τέτοιου είδους απαιτήσεις).

Edited by ssouanis
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι αυτά που λένε σαν απάντηση οι συνάδελφοί μας. Δεν μπορώ να τα βάλω εδώ όμως...

 

υ.γ. Μάλλον πρέπει να μεταφερθούν, τα μετά την ανάρτησή μου μαζί με αυτή, στο θέμα Αναστολή όλων των Υπηρεσιών Εξυπηρέτησης του ΤΕΕ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σαν χαζοοπαδοί που βρίζουν τον πρόεδρο που δεν τους κάνει μεταγρφές "φωνάζετε". Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και το εξευτελίζετε. Το ΤΕΕ είναι το μόνο συνδικαλιστικό όργανο που έχουμε σαν μηχανικοί. Μόνο αυτό μπορεί κάτι να κάνει. Μετά μένουμε μόνοι μας και η συνέχεια είναι βλ. "Σκοτωμένες Αμοιβές ΠΕΑ", μία σκοτωμένη πιάτσα όπου χιλιάδες μηχανικοί θα ασχολούμαστε με το ίδιο πράγμα...

 

Για τα κακώς κείμενα του ΤΕΕ δεν είναι τώρα η ώρα να μιλάμε. Εγώ σε άλλα ποστς έθεσα το θέμα της πρόσληψης των υπαλλήλων στο ΤΕΕ. Αλλά δεν είναι τώρα η ώρα για εσωτερικές κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις, κατά την γνώμη μου, ένα λάθος nik.

 

Συμφωνώ ότι όταν έρθει η φωτιά στο σπίτι σου, πρώτα την σβήνεις και μετά ψάχνεις το γιατί και όχι το ανάποδο.

Τη σβήνεις μαζί με όλους όσους μπορούν να σε βοηθήσουν.

 

Εδώ όμως έχουμε το εξής κλασσικό σχήμα: Βάζουμε μπροστά τα παιδιά για να συγκινήσουμε σε ένα θέμα που δεν έχει σχέση.

Μετά πετάμε μία γενικόλογη ατάκα βγαλμένη από κυνήγι μαγισσών (η στοχοποίηση των μηχανικών).

Όπως εγώ πρέπει να τον στηρίξω σε αυτό που διεκδικεί (κατά τη γνώμη μου αργά και λάθος) έτσι και αυτός πρέπει να επιδείξει συμπεριφορά σοβαρού προέδρου και όχι φρου φρου.

 

Δε δέχεται στοχοποίηση ο μηχανικός. Όλος ο κόσμος τη δέχεται.

Πολλοί δε βλέπουμε τα παιδιά μας. Τι σχέση έχει αυτό με τις διεκδικήσεις μας όμως...;

 

Είναι, για μένα, θέμα σοβαρότητας, στα σοβαρά θέματα να κρατάμε σοβαρή στάση.

 

Και ξανά λέω: δεν τον ανάγκασε κανείς να γίνει πρόεδρος. Μπορεί πολύ απλά να παραιτηθεί και να πάει στο λούνα παρκ.

 

Δε νομίζω ότι είναι θέμα χαζοπαδισμού.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Πάλι κρίνεις το ΤΕΕ όμως, τον πρόεδρο και δεν ξέρω εγώ ποιον άλλον. Επί της ουσίας τι έχεις να πεις ?

 

Εάν δεν έκανε το ΤΕΕ αυτήν την κίνηση να κλείσει το σύστημα θα ασκούσαμε σαν κλάδος καμία πίεση ? Όχι φυσικά.

 

Τώρα τον παίρνει ο κάθε πικραμένος που θέλει να πουλήσει σπίτια, να βγάλει άδεια κ.τ.λ. και τον απειλεί και εσύ μου σχολιάζεις τι έγραψε στο fb.

 

Για να τελειώνουμε. Η ουσία είναι μία. Αν θέλουμε συνδικαλισμό σαν κλάδος αυτός γίνεται μόνο μέσω του ΤΕΕ. Αν δεν θέλετε και νομίζετε ότι είμαστε μία χαρά σαν επάγγελμα τότε μην γκρινιάζετε για την κρίση!! Δεν γίνονται και τα δύο.

 

Εδώ βλέπω άτομα στο ένα θρέντ να γράφουνε ότι δεν έχουν να ταίσουν τα παιδιά τους και στο άλλο να κράζουν τον Σπίρτζη που απεργεί!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι (το γράφω για 3η φορά) πως αυτό που κάνει το ΤΕΕ είναι λάθος!

Πως άμεσα πρέπει να επέμβει το ΥΠΕΚΑ (η πολιτεία) με ένδικα μέσα (π.χ. ασφαλιστικά μέτρα κ.λπ.) και να σταματήσει το ..."καραγκιοζιλίκι"! Επίσης άμεσα όσοι "πλήττονται" από αυτή την κίνηση πρέπει να διεκδικήσουν τα συμφέροντά τους κάνοντας ό,τι είναι απαραίτητο γι' αυτό (π.χ. ασφαλιστικά μέτρα, διεκδίκηση αποζημιώσεων κ.λπ.)!!!

 

Υπάρχουν άλλοι τρόποι για να διεκδικείς κάτι που θεωρείς ότι είναι δικαίωμά σου και στο στερούν!!! Όχι με συγκεκριμένες κινήσεις σου να δημιουργείς "προβλήματα" (πολλά εκ των οποίων ανεπανόρθωτα) σε μερίδα του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.