Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Εγώ μετά από σκέψη το τι θα κάνω με δουλειές που άρχισαν πριν από 12.11.2012 και άμα οφείλω 2% ή άμα το συμφωνητικό είναι πριν και λοιπές προσεγγίσεις, κατέληξα στο εξής:

 

Κατά τη γνώμη μου, υπόχρεοι για το 2% ήμασταν κατά την λήψη της πληρωμής.

Έβγαζα λεφτά, έπρεπε να δώσω το 2% υπέρ του ΤΕΕ.

Ασχέτως το πότε ξεκίνησα τη δουλειά, πότε έβγαλα εντολή πληρωμής, πότε έκανα συμφωνητικό.

 

Όσες λοιπόν δουλειές μπορώ να κόψω ΑΠΥ μετά τις 12.11 (μεταξύ μας δεν υπάρχει καμία ΑΠΥ να κόψω, αλλά το εκτός παρένθεσης "ακούγεται" πιασάρικο),

θα τις κόψω τότε και ΔΕ θα πληρώσω 2%.

Και ας το γράφουν και οι εντολές και ότι άλλο θέλει.

 

Είμαι υποχρεωμένος να κόψω την ΑΠΥ όταν τελειώνει η εργασία μου και ας μην έχω πληρωθεί, είμαι υποχρεωμένος να κόψω ΑΠΥ το μέρος της εργασίας που έχει ολοκληρηθεί στο τέλος κάθε χρήσης και ας μην έχω πληρωθεί, αλλά δε θα με υποχρεώσουν να δώσω και νταβατζιλίκι 2%... έτσι.

Και τονίζω για μία ακόμη φορά ότι ήμουν υπέρ του 2% (αλλά εντελώς αντίθετος με το πως το διαχειρίζονταν αυτό το ποσό το ΤΕΕ), αλλά από τη στιγμή που υπάρχει νόμος πρέπει να τον εφαρμόσουμε.

Και αυτή η σιωπή του ΤΕΕ (η πολλοστή) που δε λέει τίποτα μήπως και κάποιος ξεχαστεί και πάει και πληρώσει, είναι ένα επιχείρημα υπέρ αυτών που το έχουν σιχαθεί.

Προσωπικά θα ήθελα ο κλάδος να έχει μία ισχυρή φωνή-παρουσία. Αλλά τελικά έχει γίνει μέρος πολιτικής ανέλιξης, συμφερόντων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να είναι έτσι!

Διότι κάλλιστα τελική υπαγωγή έργου μπορεί κάποιος να κάνει σε π.χ. 4 χρόνια από σήμερα (έτσι συμφώνησα με τον πελάτη μου, τότε θα με πληρώσει, όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία).

Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο αλλά έτσι σημαίνει πως η δυνατότητα προσθήκης των στοιχείων που δεν απαιτεί η Β' φάση, δηλαδή εκτός των

 

  1. ΥΔ ιδιοκτήτη με αποδεικτικά παλαιότητας
  2. Ε9
  3. ΤΕ μηχανικού με φωτογραφίες, ΟΑ (αν υπάρχει), Τοπογραφικό, Διάγραμμα κάλυψης, κατόψεων, τομής, ΔΔΤ, Μελέτη στατικής επάρκειας (όπου απαιτείται), ΤΕ μηχανολογικών (όπου απαιτείται)

θα πρέπει να είναι δυνατή και μετά την λήξη της Β' φάσης.

Link to comment
Share on other sites

....η οποία μπορεί επίσης κάλλιστα να διαρκέσει επ' άπειρον με ταυτόχρονη παράταση ισχύος του 4014 (που είναι βέβαιη)!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Το 2% του ΤΣΜΕΔΕ και το 1% του ΕΜΠ παραμενουν τελικα επι της νομιμης αμοιβης με μοναδικη εξαιρεση τα ενεργειακα πιστοοπιητικα που ειναι επι της συμφωνηθεισας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Το 2% του ΤΣΜΕΔΕ και το 1% του ΕΜΠ παραμενουν τελικα επι της νομιμης αμοιβης με μοναδικη εξαιρεση τα ενεργειακα πιστοοπιητικα που ειναι επι της συμφωνηθεισας;

Δεν ξερω για τα ενεργειακα αλλά ναι παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο buildingcert στα πιστοποιητικα ενεργειακης αποδοσης ξαναενεργοποιηθηκε η απαιτηση για εισαγωγη α/α εργου του ΤΕΕ προκειμενου να εκδοθει το ΠΕΑ......σε τι κ@λοκρατος ζουμε ρε....τελικα το νταβατζιλικι το 2% καταργηθηκε ή οχι....τι ισχυει τελως παντων?

Link to comment
Share on other sites

Το 2% καταργήθηκε. Ο Α/Α όμως δεν έχει σχέση με αυτό, πλέον, αλλά με το ότι δεν μπορεί η συμφωνηθείσα αμοιβή να είναι μεγαλύτερη της νόμιμης και με τις συμβάσεις που πρέπει να ανεβάζουμε.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΕΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡ ΤΣΜΕΔΕ&ΕΜΠ....

 

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ?

 

ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...

 

ΝΗΣΑΦΙ ΠΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.