Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση εισφοράς εργοδότη στο ΙΚΑ


Recommended Posts

Αν σου είναι εύκολο, το αναλύεις λίγο;

(κινέζικα για εμένα γαρ!)

 

Τόσα χρόνια Βάζαμε στις ΑΠΔ τα ελάχιστα που ορίζονταν από ειδικότητα,  τριετίες κτλ

Έχει αλλάξει κάτι; (εκτός από τα ποσοστά των εισφορών)

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από μνήμης, νομίζω το ελάχιστο ημερομίσθιο είναι 26 ευρώ ή 26 και κάτι ψιλά. Όταν πάω γραφείο θα το δω, εκτός κι αν με προλάβει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, κατόπιν συνεννόησης με το ΙΚΑ.

Αν φέρουμε σχετική ΥΔ του εργαζόμενου με γνήσιο υπογραφής με τις μικτές συμφωνηθείσες αποδοχές, τον ΑΜΟΕ, εργοδότη και έργο μπορούμε να δικαιολογήσουμε τις τυχόν χαμηλότερες αποδοχές από την τελευταία σύμβαση.

(Κάπως σας τις δικές μας αμοιβές δηλαδή!)

Link to comment
Share on other sites

Για να αποδεχτει το ΙΚΑ τα μειωμενα ημερομισθια, ζηταει ΥΔ απο τον εργαζομενο οτι αποδεχεται να πληρωθει βασει της Σ.Σ.Ε.

 

"Καταθετεις" τις ΥΔ των τεχνιτων/εργατων με την υποβολλη της ΑΠΔ.

Αν την υποβαλλεις ηλεκτρονικα, τοτε λογικα τις καταθετεις οταν πας απο το ΙΚΑ για να κανεις αποπερατωση εργασιων.

 

Ειναι λιγο μπελας, αλλα τα μειωμενα ημερομισθια ειναι αρκετα κατω (εως και 70%) απο "τα παλια".

 

 

ΥΓ. Προσοχη η ημερομηνια θεωρησης των ΥΔ να ειναι ΠΡΙΝ την ημεροηνια που θα απασχοληθει ο καθε τεχνιτης/εργατης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

σύμβαση και ημερομίσθια, μέχρι 25 ετών και πάνω των 25. Και προσοχή στην θεώρηση για το γνήσιο υπογραφής όπως είπε ο Τερυ

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ.docx

post-19241-0-78786900-1407423596_thumb.jpg

post-19241-0-64013000-1407423608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Προσοχη η ημερομηνια θεωρησης των ΥΔ να ειναι ΠΡΙΝ την ημεροηνια που θα απασχοληθει ο καθε τεχνιτης/εργατης.

Για την θεώρηση δεν μου έχουν κάνει θέμα...

Από τη στιγμή που το συμφωνητικό γράφει μία ημερομηνία που έγινε η συμφωνία...

Απλά ο εργαζόμενος το θεώρησε αργότερα, αποδεχόμενος την ημερομηνία που γράφει το συμφωνητικό στην αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω για ένα συμφωνητικό που υπογράφεται στην αρχή που ορίζει το ημερομίσθιο που μπορεί φυσικά να είναι μεγαλύτερο από τα ελάχιστα

"εγώ ο τάδε συμφωνό να πληρωθώ τόσα για το έργο με ΑΜΟΕ xxxxxxxxxxxxxx από τον κατασκευαστή/ιδιοκτήτη".

Αυτό έχει  μία ημερομηνία πάνω.

π.χ." σήμερα στις 07.08.2014, συμφώνησα να απασχοληθώ από τις 10.08.2014."

Η θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής γιατί να μην είναι π.χ. στις 11.08;;;;

Αφού με την υπογραφή του (την θεωρημένη) αποδέχεται ΚΑΙ στις ημερομηνίες που αναγράφονται μέσα....

 

Για λόγους ψυχικής υγείας καλά είναι να προηγείται, αλλά δε βρίσκω τον λόγο να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μιλησα για Συμφωνητικο, αλλα για ΥΔ, με θεωρηση της υπογραφης οτι "αποδεχομαι να πληρωνομαι με το ημερομισθιο που οριζει η ΣΣΕ".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.