Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή για επίλυση μετασχηματισμού ομοιότητας


Recommended Posts

1 -1233.6860 -3665.2506 2 -1241.7479 -3699.2817 3 -1242.1227 -3699.4237 4 -1236.8598 -3699.0446

 

 

πάντως το coords_gr μου δίνει άλλες τιμές για τα hatt (tτα αρχικά)

 

έλεγξε την ορθότητα των δεδομένων σου

Link to comment
Share on other sites

τα Hatt ειναι σωστες οι τιμες σε κ.φ. 40.15 -1.09

θα δω τα αποτελεσματα που μου εδωσες..παντως εμενα δεν μου εβγαζε αυτα...

οποτε αν δεν σου κανει κοπο συνοπτικα τα να περιγραψεις τα βηματα ενα-ενα..

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις ότι μπορείς να ξανα-βάζεις τους ίδιους κωδικούς αριθμών 1,2,3,4.;? Δεν ξέρω. απλώς ρωτάω. Εγώ που το δοκίμασα Δουλεύει και με έδωσε καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ συνάδελφε

θα το ξαναδω παλι αυριο για σιγουρια..παντως βλεπω δινει πολυ καλα αποτελεσματα..στο λεω γιατι οι τιμες ειναι ελεγμενες απο πολλους τοπογραφους της περιοχής και υπολογιζα και εγω μια απόκλιση της ταξης των 10cm.

 

πολυ καλη δουλεια..καληνυχτα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγώ μια δοκιμή την χρήσιμη εφαρμογή σου μόλις πριν.

 

Μια χαρά τα αποτελέσματα, ειχα μια αποκλιση 10cm με το μετασχηματισμό, απο τον "γραφικό-σχεδιαστικό" μετασχηματισμό. Φυσικά ο τρόπος σου ειναι ορθότερος.

 

Μια γενική απορία. Εχω 10 ΓΥΣ σε hatt με τιμές άλλα τις επίσημης τοπογραφικής, άλλα υπολογισμένα με οπισθοτομίες, τριγωνισμούς υπολοίπων. Εχω και τα 10 ΓΥΣ αυτά σε ΕΓΣΑ.

 

Αφου τα τοποθετήσω στο προγραμματάκι σου και κανω και την επίλυση, μου βγάζει το μεσο σφάλμα του μετασχηματισμού, αλλά και το τοπικό σφάλμα του κάθε σημείου. Τα σημεία λοιπόν αυτά που εχουν μεγάλο σφάλμα, σημαίνει πως εινια λάθος οι τιμές τους; δηλαδή λαθεμένος προσδιορισμός, και θα ήταν καλύτερο να τα "βγάζω" απ'το μετασχηματισμό ;

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η λογική των πολλών σημείων, να πετάς έξω αυτά που δεν θες...

είχα σκεφτεί να ενσωματώσω και βάρη για τα σημεία απλά το θεώρησα too much...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφε να ρωτήσω και εγώ κάτι αφού πρώτα σε ευχαριστήσω δεόντως για την υπέροχη δουλειά σου.

Έχω 3 τριγωνομετρικά με συν/νες πράξης εφαρμογής και τις αντίστοιχες συν/νες σε ΕΓΣΑ '87. Επιλύω και έχω RMS 0,02m οπότε είμαι πολύ καλά.

 

Έχω το σχέδιο της εφαρμογής στις συν/νες που προανέφερα και επιλέγω 2 κορυφές από 2 Ο.Τ., ένα Νότιο και ένα Βόρειο για να μεταφέρω όλο το σχέδιο σε συν/νες ΕΓΣΑ.

Αφού πάρω αυτές τις δύο κορυφές σε ΕΓΣΑ διαπιστώνω ότι υπάρχει μια διαφορά της τάξης του 1 μέτρου στην μετασχηματισθείσα απόσταση των δύο αυτών κορυφών σε σχέση από την πράξη εφαρμογής (για απόσταση περίπου 2100μ). Είναι λογικό? Κάνω κάποιο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.