Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
pavloselef

Κατεδάφιση παλαιού κτίσματος χωρίς άδεια.

Recommended Posts

Μπορείς να το περιγράψεις απλώς σχεδιαστικά με διακεκομμένη γραμμή και να γράψεις ερείπιο χωρίς περαιτέρω άλλες πληροφορίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχει λογική η άποψη σου και απηχεί την πραγματικότητα. Λέω να τη συζητήσω και με τη συμβολαιογράφο.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα διαβαζοντας το θεμα θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις κατι πριν παω στο ΙΚΑ.εχω ενα αυθαιρετο του 1982 χωρις αδεια.Ρωτωντας στην πολεοδομια δε μου ζητησαν στοιχεια νομιμοτητας.το θεμα ειναι στο ΙΚΑ υπαρχει περιπτωση να ζητησουν ενσημα που δεν μπηκαν κατα την ανεγερση?μηπως λογω περας της δεκαετιας εχουν παραγραφει?

Να συμπληρωσω το μονο αποδεικτικο που εχω για την ισογεια κατοικια ειναι οτι εμφανιζεται στο ρυμοτομικο της περιοχης που ειναι το 1999

Edited by kostavros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορεί να σου επιβάλλει να πληρώσεις πρόστιμα ενσήμων ανέγερσης

 

Θα πληρώσεις μόνο αυτά τις κατεδάφισης 

Share this post


Link to post
Share on other sites

οκ,ευχαριστω.απλα ηθελα να ακουσω μια αποψη πριν παω την δευτερα απο κοντα πριν βρεθω προ εκπληξεως..

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε μια συνηθη περιπτωση οπου σε σχεση με την οικοδομικη αδεια , εχει κατεδαφιστει τμημα του κτιριου και αποθηκες στον περιβαλλοντα χωρο που φαινονταν στο διαγραμμα καλυψης. ή να εχει αλλαξει η κατοψη με αλλαγη στην τοιχοποιια. ολα αυτα χωρις αδεια. αλλα ολα προφανως ,δεν εχουν να κανουν με υπεβαση δομησης αλλα αντιθετα μικραινει η κατοψη κτλ.

 

αυτο το κτιριο θεωρειται νομιμως υφισταμενο?

 

ετσι ωστε να μπορω εγω να δωσω πχ βεβαιωση κυριας χρησης ή 48ωρη γνωστοποιηση? με την σωστη βεβαια κατοψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι στον ελεγχο των φορολογικων οσον αφορα μια αδεια κατεδαφισης.Ελπιζω οτι θα τελειωσει και αυτο συντομα και μετα τι γινεται?Διαβασα καπου, αλλα δεν μπορω να το βρω , οτι θελει αναρτηση στη διαυγεια και μετα απο 20 μερες μπορω να κατεδαφισω.Ισχυει?Θελει γνωστοποιηση και στην αστυνομια?Και αφου γινει η κατεδαφιση, καλουμε και ελεγκτη δόμησης, σωστα?Ξεχναω κατι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

άρθρο 5 Ν 4030

Οι εγκρίσεις και οι άδειες δόμησης αναρτώνται στο διαδίκτυο σύμφωνα με όσα ορίζονται στις διατάξεις των άρθρων 2 και 3 του ν. 3861/2010 (Α΄ 112). Οι άδειες κατεδάφισης των κτιρίων δεν θεωρούνται από το Αστυνομικό Τμήμα και δεν εκτελούνται πριν να συμπληρωθούν είκοσι ημέρες από την ανάρτηση του σώματός τους στο διαδίκτυο που συνοδεύεται από φωτογραφίες του προς κατεδάφιση κτιρίου και συνοπτική περιγραφή αυτού.

 

θέλει και Ε.Δ μετά το πέρας

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΝΑ   σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε περίπτωση κατεδάφισης αυθαιρέτου με φάκελο στην Πολεοδομία γνωρίζει κανείς πως υπολογίζεται η αμοιβή επίβλεψης; Περνάει από το σύστημα του ΤΕΕ με νόμιμη και συμφωνθείσα; Ή κόβω απλώς ΑΠΥ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.