Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό Antivirus - Firewall - Spyware


myri

Recommended Posts

Στο παλιο desktop εχω 2 δισκους συνολο 4partition. Στο C εχω το λειτουργικο. Πριν το καλοκαιρι δεν γλιτωσα το φορματ. Ξαναεβαλα xp.

Χτες δοκιμασα το avast και σημερα το πρωι εκανε full scan. 340 αρχεια μολυσμενα στα αλλα partition :shock:

 

Και ευχαριστη εκπληξη το ποσο ελαφρυ ειναι!

 

Οσο για το Spybot κατεβασα κατι αναβαθμισεις για προγραμματα και μολις πηγαν να αλλαξουν τις καταχωρησεις τους στη registry χτυπησε! Ωραιο και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το συγκεκριμένο προγραμμα είναι απίστευτα καλό, το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα!!!!

με το νόρτον παιδιά είχα πάθει μεγάλη ζημιά...όπως και με κάποια ακόμα που κατά καιρούς χρησιμοποιούσα..

α!!και δώστε ιδιαίτερη προσοχή σε μηνύματα που σας στέλνουν από άγνωστες διευθύνσεις....

Link to comment
Share on other sites

και από γνωστούς

άμα λάβεις κάποιο περίεργο μήνυμα στα αγγλικά πχ dear friend από φίλο σου στο άσχετο σβήσε το

Link to comment
Share on other sites

Επίσης άν χρησιμοποιείται msn προσοχή σε μηνύματα φίλων σας που έρχονται στα αγγλικά του στυλ : ''look at my new photo" , "look at this..." και ακολουθούνται από κάποιο link. H αδερφή μου που δεν ξέρει και πολλά από pc την πάτησε άσχημα.

 

ΥΓ. Μαντέψτε ποιος έκανε το format....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσο καλό το avast γιατί σε μένα κολλάει κάθε φορά που πάω να το περάσω ; Το προσπάθησα 4φορές σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα και πάντα κόλλαγε . Μόνο το spydot sd έχω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πάντως μην τρελαίνεστε αν βρείτε κάτι στον υπολογιστή σας. Δε σημαίνει (απαραιτήτως) ότι θα σταματήσει να δουλεύει...

 

Και κυρίως μην ξεχνάτε ότι οι ιοί είναι όπως το ντοπινγκ... πάντα μισό βήμα μπροστά!!!

 

Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να χρησιμοποιείται ένα antivirus μόνιμα, το οποίο και κάνει scan συνέχεια και πχ μια φορά την εβδομάδα scan με κάποιο άλλο πρόγραμμα ή από κάποιο site στο νετ. Έτσι καλύπτεσαι από τις πιθανές αδυναμίες του μόνιμου antivirus.

 

Το ασφαλέστερο πάντως όλων είναι η ασφαλής χρήση του υπολογιστή + η χρήση virtual μηχανημάτων και sandboxes.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη πάλι αδιάβαστο με πιάνεις... για...εξηγήσου...

 

"virtual μηχανημάτων και sandboxes." ??? Τι είναι τα sandboxes ???

Link to comment
Share on other sites

NOD 32 κυρίες κ κύριοι είναι το καλύτερο, μακράν, καλό είναι και το Kaspersky, μόνο που είναι βαρύ λογισμικό για τα συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.