Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσύνδεση θέρμανσης σε παλιά πολυκατοικία


thbartsas

Recommended Posts

Γεία σας.

Μετά απο αρκετό διάβασμα σε θέματα του forum και επειδή η εγώ δεν βρήκα μια κατάλληλη απάντηση η κάτι δεν έχω καταλάβει καλά αποφάσισα να κάνω μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση για αυτό το θέμα και εάν υπάρχει κάποιος και μπορεέ ας με βοηθήσει.

Στήν πολυκατοικία που μένω κατασκευής του 1980 είναι 11 διαμερίσματα , στήν συνέλευση οι 6 αποφάσισαν να αποσυνδεθούν απο την θέρμανση του πετρελαίου η οποία είναι κεντρική με χιλιοστά σε όλους, και θα αφαιρέσουν τα σώματα και θα μονώσουν τους σωλήνες που περνάνε.

Δεν υπάρχει δυνατότητα φυσικού αερίου απο την περιοχή αυτή, και δν το συζητάνε για ενναλακτική κεντρική θέρμανση οπώς αντλία θερμότητας η pellet.

Δεν υπάρχει καταστατικό πολυκατοικίας

Αυτοί που θα αυτονομηθούν έχουν όλοι κλιματιστικά στα σπίτια τους για την θερμανσή τους και μικρά αερόθερμα.

Το θέμα που εχει προκύψει ειναι το εξής:

Oι 6 πρέπει να πληρώνουν κάποιο πάγιο η όχι , υπάρχει κάποιος νόμος που να οριζεί αυτό το θέμα;

Στούς άλλους 5 που θέλουν να συνεχίσουν με την κεντρική θέρμανση πως γίνεται ξανά ο υπολογισμός των κοινοχρήστων, και μήπως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την λειτουργία του καυστήρα , πχ σωληνώσεις υπερπίεση κτλ;

 

Ευχαριστώ

Edited by thbartsas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτοί που αποσυνδεθούν (όπως περιγράφεις με αφαίρεση σωμάτων και μόνωση διερχόμενων σωλήνων), δεν υποχρεούνται πλέον σε καμμία

επιβάρυνση.

 

Οι υπόλοιποι που θα κάνουν χρήση του υπάρχοντος συστήματος θέρμανσης, για μενα θα πρέπει να κάνουν μια μελέτη θερμικών απωλειών και μελέτη κατανομής δαπανών, οπου θα βγουν τα ποσοστά (οχι σε χιλιοστά όπως πριν αλλα σε εκατοστά) επιβάρυνσης στον καθένα απο τους 5

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, θα με ενδιέφερε να μου πεις το αν περιγράφεται κάπου η διαδικασία αυτή... Επειδή πολλοί εν δυνάμει πελάτες μου ζητάν το τρόπο να γλυτώσουν το πετρέλαιο, εγώ μέχρι τώρα τους λέω ότι θα επιβαρύνονται με τα πάγια...

Τί ακριβώς σημαίνει η μόνωση των σωληνώσεων... πότε και πως εξασφαλίζεται αυτό... Υπάρχει περίπτωση να εμποδιστεί αυτό από τη γεν. συνέλευση και τον κανονισμό της πολυκατοικίας;;;

Link to comment
Share on other sites

post-80265-0-74840100-1350939402_thumb.jpgΓεια σας, νομίζω ότι βρήκα το σωστό νήμα και για τη δική μου περίπτωση. Λοιπόν τα δεδομένα είναι:

1. Οικοδομική άδεια του '85. Η πολυκατοικία είναι 3όροφη με οριζόντιες ιδιοκτησίες , ένα ή δυο διαμερισματα ανά όροφο

2. Υπάρχει εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης με καυστήρα πετρελαίου ο οποίος δεν έχει λειτουργήσει εδώ και 20 χρόνια (μεγάλη ιστορία, να μην επεκταθώ)

3. Τα σώματα έχουν σύνδεση σε σειρά. Αυτό το ξέρω γιατί τον καιρό που λειτουργούσε η εγκατάσταση, η θερμοκρασία από σώμα σε σώμα έπεφτε σταδιακά. Μάλιστα τα πιο κρύα σώματα έχουν τοποθετηθεί στα μικρότερα δωμάτια και έχουν το μεγαλύτερο μέγεθος.

4. Δεν υπάρχουν πουθενά στην πολυκατοικία κατακόρυφοι σωλήνες που να συνδέουν τα σώματα από τον ένα όροφο στον επόμενο, όπως βλέπουμε σε παλιές πολυκατοικίες

5. Στην σκάλα, δίπλα στην είσοδο του διαμερίσματος μου, υπάρχει αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία. Στον όροφο υπάρχει ένα μεγάλο διαμπερές 5άρι διαμέρισμα και ένα μικρό 2άρι. Θεωρώ (εντελώς διαισθητικά) ότι το ένα ζεύγος σωλήνων (μπλε / κόκκινος) πηγαίνει στο 2άρι και τα άλλα 2 ζεύγη χωρίζουν στη μέση το 5άρι.

6. Οι κατακόρυφοι σωλήνες μετέφεραν το ζεστό / κρύο νερό από / προς το λέβητα

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

- Σας φαίνεται πιθανό να μπορώ να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο κύκλωμα του διαμερίσματος μου για να εγκαταστήσω αυτόνομη θέρμανση χωρίς να χρειαστεί να ξανατρέξω νέες σωληνώσεις. Μπορεί κάποιος να κάνει κάποια υπόθεση για το τι είναι αυτοί οι σωλήνες στη φωτογραφία?

- ΑΝ υποθέσουμε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τις υπάρχουσες σωληνώσεις, σε τι κατάσταση πιστεύετε ότι μπορεί να βρίσκονται μετά από 20 χρόνια που δεν έχει λειτουργήσει η κεντρική θέρμανση?

Ξέρω ότι σε τελική ανάλυση θα πρέπει να πάω σε υδραυλικό και ίσως σε μηχανικό. Όμως μια εκτίμηση από όποιον έχει δει αντίστοιχο πράγμα ή μπορεί να φανταστεί τι είναι , θα ήταν καλοδεχούμενη

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, θα με ενδιέφερε να μου πεις το αν περιγράφεται κάπου η διαδικασία αυτή... Επειδή πολλοί εν δυνάμει πελάτες μου ζητάν το τρόπο να γλυτώσουν το πετρέλαιο, εγώ μέχρι τώρα τους λέω ότι θα επιβαρύνονται με τα πάγια...

 

μάλλον βιάστηκα να απαντήσω στον thbartsas, γιατί αυτό που έγραψα, ισχύει στη περίπτωση που υπάρχει μελέτη θέρμανσης (απωλειών) και κατανομής δαπανών, όπως προβλέπει το ΠΔ 7-11-1985 (ΦΕΚ 631 Δ) στη παραγ. 3.3 του άρθρου 1

 

εκ των υστέρων είδα, ότι δεν έχουν ούτε κανονισμό αλλα (υποθέτω) ούτε μελέτη θέρμανσης και κατανομής δαπανών

σ’ αυτή την περίπτωση (περί μη ύπαρξης κανονισμού), μάλλον μόνο οι δικηγόροι μπορούν να δώσουν μια σαφή απάντηση

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει κανονισμός...γινεται ό,τι λεει αυτος

 

Οταν δεν υπαρχει κανονισμός...κανενας δεν μπορει "αυτοβούλως" να αποσχει απο τις "κοινές" δαπανες...

Αρα και θα αποσυνδεθουν...

και θα πληρωνουν το 100%...

 

Μονη λυση ειναι να ζητησουν την συνταξη κανονισμού..μεσω δικαστηρίου....εφοσον εχουν το 60%

Link to comment
Share on other sites

 

- Σας φαίνεται πιθανό να μπορώ να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο κύκλωμα του διαμερίσματος μου για να εγκαταστήσω αυτόνομη θέρμανση χωρίς να χρειαστεί να ξανατρέξω νέες σωληνώσεις. Μπορεί κάποιος να κάνει κάποια υπόθεση για το τι είναι αυτοί οι σωλήνες στη φωτογραφία?

- ΑΝ υποθέσουμε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τις υπάρχουσες σωληνώσεις, σε τι κατάσταση πιστεύετε ότι μπορεί να βρίσκονται μετά από 20 χρόνια που δεν έχει λειτουργήσει η κεντρική θέρμανση?

Ξέρω ότι σε τελική ανάλυση θα πρέπει να πάω σε υδραυλικό και ίσως σε μηχανικό. Όμως μια εκτίμηση από όποιον έχει δει αντίστοιχο πράγμα ή μπορεί να φανταστεί τι είναι , θα ήταν καλοδεχούμενη

 

Ευχαριστώ

Η πολυκατοικία έχει μονοσωλήνιο σύστημα.

Μπορείς να αποσυνδέσεις τους δύο συλλέκτες (προσαγωγής και επιστροφής) του διαμερίσματός σου από τις στήλες και να τους τροφοδοτήσεις με κάποιο παραγωγό θερμότητας δικό σου (λέβητα φυσ. αερίου, ενεργειακό τζάκι, αντλία θερμότητας κλπ)

Φυσικά θα χρειαστείς κάποια μελέτη από μηχανολόγο και έλεγχο του δικτύου του διαμερίσματός σου και εγκατάσταση νέου μηχανήματος από υδραυλικό.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι

όσο υπαρχει και κυκλοφορει νερο στιςσωληνωσεις και στα σωματα, προστατευονται απο οξειδωση...

Αντιθετα, μετα απο 20 χρνια που ειναι αδεια απο νερο...

πολυ φοβάμαι οτι εχουν υποστει οξειδωση...ανεπιστρεπτί...

 

ας ακουσουμε και άλλες γνωμες

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαγνωστικές μέθοδοι για να εξακριβώσεις την κατάσταση των σωληνώσεων? Να τους γεμίσω με νερό και να περιμένω να δω αν θα στάξει στην πλάκα από κάτω??? :grin:

Είχα δει κάποτε δοκιμή σωληνώσεων με πεπιεσμένο αέρα, υποτίθεται ότι αν υπάρχει διαρροή, θα γίνονταν αντιληπτή από την πτώση πίεσης. Μπορεί αυτή η μέθοδος να εφαρμοστέί και σε σωληνώσεις δικτύου θέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται με πεπιεσμένο αέρα. Προσοχή όχι πολύ μεγάλη πίεση (γύρω στα 2 bar είναι αρκετά).

Αν είναι ok μετά πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχει βούλωμα. (Βάζεις αέρα ή νερό στην προσαγωγή και περιμένεις να βγή στην επιστροφή).

Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα οι σωλήνες μπορούν να αντικατασταθούν τραβώντας τις μέσα από τα σπιράλ. ( Οι υδραυλικοί ξέρουν πώς ακριβώς)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.