Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντίθετοι οι Συμβολαιογράφοι στην αναστολή λειτουργίας των υπηρεσιών του ΤΕΕ


Konstantinos_0711

Recommended Posts

γιατι αν κανουμε θα εχουμε κερδος ΕΜΕΙΣ? ...

 

Έρχεσαι στα λόγια μου.

Ναι αυτή είναι η λογική ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Όχι μόνο τώρα με το 2% ούτε όταν σε κάθε πολεοδομία που πηγαίναμε άνευ δωροσημου δεν προχωρούσε η δουλειά, ούτε σε δεκάδες άλλα ζητήματα που έχουν καθορίσει και υποβαθμίσει την δουλειά μας και την ιδία την υπόσταση μας.

 

Πάντα μα πάντα το 99.5% ως ελεύθεροι επαγγελματίες καταλήγαμε να λέμε, ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΡΔΟΣ… και συνεχίζαμε τις λεκτικές αψιμαχίες και θεωρίες περί των βολεμένων άλλων και πόσο δύσκολα είναι τα καθ ημάς...

Με την πρακτική αυτή λοιπόν (σίγουρα >50 και ετών) σήμερα κάνουμε ταμείο το κέρδος που δεν είχαμε κάθε φορά.

 

Με τις υγείες μας.

 

Συγχαρητήρια στους συμβολαιογράφους που προασπίζουν τον ρόλο τους και το αντικείμενο του έργου τους, ας μη τους μεμψιμοιρούμε για αυτό, αφού εμείς απαξιώνουμε για το δικό μας.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αυτή είναι η λογική ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Όχι μόνο τώρα με το 2% ούτε όταν σε κάθε πολεοδομία που πηγαίναμε άνευ δωροσημου δεν προχωρούσε η δουλειά, ούτε σε δεκάδες άλλα ζητήματα που έχουν καθορίσει και υποβαθμίσει την δουλειά μας και την ιδία την υπόσταση μας.

 

 

Didonis με ολο το σεβασμο.

Δυστυχως η γενια σας εδραιωσε την κατασταση αυτη.

Και τωρα η γενια σας θα ειναι που δουλευει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, ενω καποιοι νεοι συναδελφοι εξω θα κανουν απεργια.

Δεν μιλαω για σενα προσωπικα.

Οποτε εγω προτιμω να κανω τη δουλεια μου (οσο εχω ακομα δουλεια) παρα να δινω πατημα για να θησαυριζουν καποιοι.

Link to comment
Share on other sites

+1 απο μενα...δεν διαφωνουμε συναδελφε....

 

αν δεν σταματησουμε την λογικη για ΟΛΑ φταινε οι αλλοι δεν αλλαζει κατι....

 

και φυσικα οι αλλοι κλαδοι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κανουν και προασπιζουν στα συμφεροντα τους.....ψιλοζηλια ειναι εκ μερους μας......

αλλα απο την αλλη οταν δεν κανεις να το αλλαξεις και ΤΙΠΟΤΑ εισαι ο γκρινιαρης του στουμφοχωριου !!!

 

 

υγ καλα για τις πολεοδομιες απο παλιους μαθαμε ολοι......ειχα παει θυμαμαι για ελεγχο τοπογραφικου σε ''μεγαλη'' πολεοδομια βλεπω τον1 ναχει 25 ατομα αναμονη και ο 2 4 ατομα αναμονη , ρωταω να δω τι συμβαινει και μου λεει ενας 50+ συναδελφος ουτε για αστειο μην γραψεις τονομα σου σε αυτον με τους 4 αναμονη.......ιδιωτες ειναι και πηγαν σε αυτον !!!

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Terry

Φιλαράκο και δίκιο έχεις εν μέρη αλλά και άδικο

Και η δική μου γενιά τα ίδια λέγαμε τότε με τους αντιπαροχακιδες που βρήκαμε της δεκαετίας του 70 που όλα τα έσφαζαν και όλα τα μαχαίρωναν, και πιθανολογώ ότι και η δική τους κάπου θα μεμψιμοιρούσε για την προηγουμένη.

Και οι σημερινοί φρέσκοι συνάδελφοι που υπάρχει τεράστια ανεργία όπως σωστά λες θα περίμενε κάνεις να έχουν αν μη τι άλλο μια παρουσία σε τεκταινόμενα του κλάδου τους αφού έχουν ελεύθερο χρόνο. Που είναι όμως, εγώ δεν του βλέπω πουθενά μα πουθενά.

Και η επόμενη γενιά θα γκρινιάζει για την τωρινή…

Και?

 

Πάντα μα πάντα καταλήγουμε στο ΕΓΩ τι κάνω…

 

Δεν έχουμε βρει τρόπους στο ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε.

 

Το εμείς φίλε μου δεν είναι μόνο διαδήλωση στους δρόμους και συνθήματα, δεν είναι μόνο αιτήματα προς κάπου.

Το εμείς θα μπορούσε να είναι και διαδικασίες για συνέργιες, για ομαδοποιήσεις έργων διαδικασιών ενεργειών που να παράγουν «έργο» για το αντικείμενο μας και όχι το επί του πρακτέου αποτελέσματος σήμερα ότι προλάβει ο καθένας κάνει με όποιο κανιβαλισμό μεταξύ ειδικοτήτων και συναδέλφων.

 

Μπορεί να λέω και αρλούμπες αλλά η εικόνα που προσλαμβάνω από τα πέριξ μου εμένα δεν μ αρέσει στο πως είναι αλλά ειδικά στο προς τα που το πάει…

και ας φταίνε και οι προπολεμικές γενιές....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα το πηγαινα 2 γενιες πισω :smile:

 

Για μενα το μονο που μπορει να σωσει τον κλαδο ειναι το επιπεδο της δουλειας μας.

 

Ειναι ο μονος λογος που καποιος θα μπορουσε να βαλλει ψηλα το μηχανικο στο μυαλο του.

 

Οι συντεχνιακες λογικες οπως αυτες των συμβολαιογραφων οφελουν ΜΟΝΟ τους αρπακολατζηδες του κλαδου.

(εχω παρα πολλα συμβολαια που ειναι για τα σκουπιδια)

 

Ο κλαδος μας επειδη δεν εχει καμια "ομοιογενεια" δεν μπορει να εχει συναδελφικοτητα.

 

Επισης, οσο υπογραφουν τα παντα, ολοι, το επιπεδο της δουλειας δεν μπορει να ανεβει.

 

Συμπερασμα, ο καθενας για την παρτη του και οτι καταφερει.

Αν καταφερει να βαλλει ψηλα τον εαυτο του, εκει θα τον εχουν και οι πελατες του (τουλαχιστον αυτοι)

Τι θα λενε οι δημοσιογραφοι και το συνολο της κοινωνιας ειναι αλλο θεμα.

 

Δεν εχει καμια σημασια τι θα πετυχουμε ως κλαδος (μιλαω τουλαχιστον για το οικονομικο θεμα) αν θελουμε να παμε καπου παραπερα.

Δλδ εστω οτι περιμενουμε ενα σωτηρα που αυριο θα νομοθετησει "Η καθε επισκεψη σε μηχανικο χρεωνεται 300Ε, Ελαχιστη αμοιβη μελετης 5000Ε κτλ κτλ"

 

Λυθηκε το προβλημα και ειμαστε ολοι χαρουμενοι?

 

Αλλα ειναι τα προβληματα (βλεπε συνεργεια, μετρα ασφαλειας, ευθυνες, αρμοδιοτητες, γραφειοκρατια, ασφαλιστικες εισφορες, ποιοτητα μελετων κτλ κτλ)

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

Συμπερασμα, ο καθενας για την παρτη του και οτι καταφερει.

....

Μη ανησυχείς φίλε, αυτό ισχύει (κατά γράμμα) όχι μόνο σήμερα αλλά εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Terry: Αλλα ειναι τα προβληματα (βλεπει συνεργεια, μετρα ασφαλειας, ευθυνες, αρμοδιοτητες, γραφειοκρατια, ασφαλιστικες εισφορες, ποιοτητα μελετων κτλ κτλ)

 

Terry, συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία φράση σου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας το συμφερον του παιδια.......εγω τους συγχαιρω........

 

ειδατε πως χωρις να καταλαβει κανενας τιποτα και να διαρευσει τιποτα , ειχαν διαβουλεσεις με το υπουργειο,δημιουργησαν συστημα και θα αμοιβονται 50 ευρω φιξ τιμη, για δουλεια ενος λεπτου που επρεπε να κανουν τα ΚΕΠ;;;;;;;....συγκρινετε το με τα ΠΕΑ , που καθυστερησε 10 χρονια , εγιναν 3 νομοι, μας βαλαν σε εξοδα για παραβολα, ΚΕΚ και συμπιεζουν τις τιμες σε χαμηλα επιπεδα.........

 

συγκρινετε μας, με αλλες συντεχνιες που οι πολιτικοι δεν τολμουν να τους βαλουν στον ΕΟΠΥΥ........ειμαστε ανυπαρκτοι.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

........ειμαστε ανυπαρκτοι.....

... Μπας και επειδή εφαρμόζουμε μαζικά το ο καθένας για την πάρτη του και ότι καταφέρει?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα, ο καθενας για την παρτη του και οτι καταφερει.

Αν καταφερει να βαλλει ψηλα τον εαυτο του, εκει θα τον εχουν και οι πελατες του (τουλαχιστον αυτοι)

Τι θα λενε οι δημοσιογραφοι και το συνολο της κοινωνιας ειναι αλλο θεμα.

 

 

Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να κάνει κάποιος σωστά τη δουλειά του και όχι δικαίωμα

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.