Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντίθετοι οι Συμβολαιογράφοι στην αναστολή λειτουργίας των υπηρεσιών του ΤΕΕ


Konstantinos_0711

Recommended Posts

Στο τελος θα φτασουμε στο σημειο οι ευνοημενοι να ειναι αυτοι που δε θα πληρωνουν, οπως και αυτοι που χρωστουσαν ΦΠΑ παλιοτερα

Ολο και καποια νομοθετικη ρυθμιση θα βγει για να τους βολεψει και οι "πληγεντες" θα ειμαστε εμεις που πληρωνουμε.

Βεβαια εγω ακομα χιλιαρικο το 6μηνο πληρωνω αλλα με τις αυξημενες εισφορες δεν ξερω αν θα ειμαι σε θεση να πληρωσω και τα επομενα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κίνημα: Δε χρώσταγα, χρωστάγατε. Δεν έχω, έχετε. Θα χρωστάω για να πληρώσετε

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

Οσο υπάρχει λίπος μην περιμένεις και πολλά.... Το είπε και ένας άλλος συνάδελφος. Το 1/4 δεν πληρώνει εισφορές πχ...Ε, Οταν φτάσουμε στα 3/4 το ξανασυζητάμε... Μέχρι τότε...κουκιά υπάρχουν...Οταν τα κουκιά στερέψουν για τους περισσότερους, τότε θα δεις και πολλές πλάτες..

 

 

το θεμα ειναι να μην φτασουμε ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ!!.......προτιμω ναχω φαι πριν πεινασω...ναχω νερο πριν διψασω!!

 

η πεινα και η διψα ειναι κακοι συμβουλοι και ο ΠΑΝΙΚΟΣ ακομα χειροτερος!!!

 

ΑΥΤΟΙ συμβουλεψαν καποιους συναδελφους να κανουν 70-80 εκπτωσεις!!

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ αλλα δεν θα περιμενω ναρθει η σειρα μου!!

Ειναι στην φυση μου να μην εγκαταλειπω την μαχη και να φθανω εως το τελος 8-)

 

 

υγ χαρη στον κουμπαρα του ταχ.ταμ θα αργησω να μην εχω να πληρωσω εισφορες

το θεμα ειναι να ειναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ και οχι ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ!!!

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να ειναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ και οχι ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ!!!

 

Ακριβώς...

Γι αυτό ΤΩΡΑ πρέπει να σταματήσουμε να πληρώνουμε

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει:

Αυτή τη στιγμή έχω να πληρώσω και επίσης έχω τη δυνατότητα να πάω στο παλιό ασφαλιστικό.

Δε θα κάνω τίποτα από τα δύο. Οι λόγοι:

1. Αν μείνω στο νέο ασφαλιστικό θα πρέπει του χρόνου να πληρώσω 4600 για το 2013 και 2800 τα αναδρομικά για την αύξηση που ισχύει από 1.1.2011. Σύνολο 7400. Κάτι που θα αποτελεί πρόβα για τα 7800 που θα πληρώνω στο μέλλον. Με αυτές τις εισφορές είναι 100% σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα πάψω να μπορώ να πληρώνω και επιπλέον θα έχω φάει ό,τι αποθέματα έχω στην τράπεζα. Δεν κερδίζω απολύτως τίποτα αν συνεχίσω τώρα. Αντιθέτως, παύω να ασκώ πίεση στον ****** που μας ζητάει 65 εκ. ευρώ για να καλύψει τρύπες άλλων ταμείων.

2. Ήδη γράφτηκε στις εφημερίδες ότι θα υπάρχουν περαιτέρω αυξήσεις και γι' αυτούς που είναι στο παλιό ασφαλιστικό. Ποιος ο λόγος να δώσω χρήματα για να πάω σ' αυτό αφού και πάλι εντός 3-4 ετών θα έχω εξαντλήσει τα αποθέματά μου και θα πάψω να μπορώ να πληρώνω;

Άρα, δυστυχώς, η επιλογή της παύσης πληρωμών τώρα είναι μονόδρομος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...

Γι αυτό ΤΩΡΑ πρέπει να σταματήσουμε να πληρώνουμε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το πως μπορούμε να σταματήσουμε να μην πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ σαν αντίδραση αφού καποια στιγμή θα πρέπει να θεωρήσουμε στην ΔΟΥ δελτίο παροχών υπηρεσιών Εκτός αν παραλληλα αυτό σημαίνει ότι και θα φοροδιαφεύγουμε ώστε αν μην τα χρειαζόμαστε σύντομα γιατί τουλάχιστον σε εμένα δεν μου θεωρούν στην ΔΟΥ πάνω από δυο πλογκ

 

Επομένως σημαίνει ότι εφόσον είμαι από τους ηλίθιους που εχουν σαν αρχή να είναι καλοί και νομοταγείς πολίτες , πρέπει τουλάχιστον ανά 1.5 χρόνο να θεωρώ πλογκ Αυτό για να γίνει πρέπει να έχω πληρώσει ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ Επομένως η πρόταση αυτήν θα σημαίνει ουσιαστικά να κλείσω το γραφείο μου (κάτι βέβαια που θα γίνει αν συνεχιστεί αυτή η λέλαπα ή αν δεν το κλείσω θα πρέπει να κάνω και κάτι άλλο παράλληλα)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το πως μπορούμε να σταματήσουμε να μην πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ σαν αντίδραση αφού καποια στιγμή θα πρέπει να θεωρήσουμε στην ΔΟΥ δελτίο παροχών υπηρεσιών Εκτός αν παραλληλα αυτό σημαίνει ότι και θα φοροδιαφεύγουμε ώστε αν μην τα χρειαζόμαστε σύντομα γιατί τουλάχιστον σε εμένα δεν μου θεωρούν στην ΔΟΥ πάνω από δυο πλογκ

 

Επομένως σημαίνει ότι εφόσον είμαι από τους ηλίθιους που εχουν σαν αρχή να είναι καλοί πολίτες , πρέπει τουλάχιστον ανά 1.5 χρόνο να θεωρώ πλογκ Αυτό για να γίνει πρέπει να έχω πληρώσει ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ Επομένως η πρόταση αυτήν θα σημαίνει ουσιαστικά να κλείσω το γραφείο μου (κάτι βέβαια που θα γίνει αν συνεχιστεί αυτή η λέλαπα ή αν δεν το κλείσω θα πρέπει να κάνω και κάτι άλλο παράλληλα)

 

Καλά ας ξεκινούσαμε με ένα -δύο εξάμηνα απλήρωτα όλοι και θα βλέπαμε.

 

Και έτσι όπως τα λες τότε ας μη μιλάμε για αντίδραση και απεργία και κινητοποίηση και αγώνα.

Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο?

 

Εκτός και αν θεωρείς ότι το μόνο που μας σώζει είναι αυτό που κάνει τώρα το ΤΕΕ.

 

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σας. για εκ του ασφαλούς αγώνα...

Δηλαδή και να δουλεύουμε και να εισπράττουμε αλλά να λέμε και ότι αντιδρούμε...

 

Λες και θα αλλάξουν ξαφνικά όλα με ένα μαγικό ραβδάκι επειδή το θέλουμε απλά...

Η εποχή των παραμυθιών πέρασε...

Edited by archousia
Link to comment
Share on other sites

με σφραγισμενο μπλοκ ΑΠΥ 50αρι μην σφραγισεις και 2 αν κλαφτεις η και 4 πουκανε ο ινζακι θα βγει το 2013 προσωπικα ΑΝΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ

αντε 5 τμχ 4014

30 τμχ ΠΕΑ

5 τμχ μεταβιβασες

5 ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ

 

παλι θαχω υπολοιπο 5

 

 

ασε που κοβεις και θεωρητικες αποδειξεις πληρωνεις το φεμ κανονικα και οταν εχεις μπλοκ κοβεις την αποδειξη :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας ξεκινούσαμε με ένα -δύο εξάμηνα απλήρωτα όλοι και θα βλέπαμε.

 

Και έτσι όπως τα λες τότε ας μη μιλάμε για αντίδραση και απεργία και κινητοποίηση και αγώνα.

Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο?

 

Εκτός και αν θεωρείς ότι το μόνο που μας σώζει είναι αυτό που κάνει τώρα το ΤΕΕ.

 

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σας. για εκ του ασφαλούς αγώνα...

Δηλαδή και να δουλεύουμε και να εισπράττουμε αλλά να λέμε και ότι αντιδρούμε...

 

Λες και θα αλλάξουν ξαφνικά όλα με ένα μαγικό ραβδάκι επειδή το θέλουμε απλά...

Η εποχή των παραμυθιών πέρασε...

φυσικά και θεωρώ σαν μόνο δρόμο τις κινητοποιήσεις του ΤΕΕ και προσπαθώ όταν γίνεται απεργία να μην είμαι στο γραφείο και να αναβάλλω ραντεβού Αλλά για να μην γράψω και ψέματα εργάζομαι στο σπίτι σε δουλειά γραφείου γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς αφού αν δεν πάρω χρήματα θα πεινάσει η οικογένεια μου ή δεν θα μπορώ να πληρώσω το δάνειο του σπιτιού μου

Σε περίπου δυο με τρείς μήνες θα πρέπει να θεωρήσω νεο πλογκ παροχής υπηρεσιών Δεν έχω πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ του β εξαμήνου γιατί ακόμα δεν μπορώ , αλλά θα το κάνω μετά τα χριστούγενα έστω και με διακανονισμό

 

Δηλαδή η πρόταση σου για μερικους μήνες σημαίνει να μην μπορώ να λειτουργήσω το γραφείο μου και να ζήσω την οικογένεια μου αφού δεν διαθέτω τίποτα άλλο από την δουλειά μου δηλαδή καταθέσεις μόνο 1000 Ε , αλλά δόξα τον θεό έχω δουλειά ακόμα Νομίζω σαν και εμενα υπάρχουν εκατοντάδες συνάδελφοι Και akius τουλάχιστον εγώ όταν διαμαρτύρομαι για τις επαγγελματικές κατηγορίες που δεν κόβουν αποδείξεις να κάνω και εγώ το ίδιο κλέγοντας στους πελάτες μου ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ Το μόνο που μπορώ είναι να συμμετεχω στις απεργίες που ανακοινώνει το ΤΕΕ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.