Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοτυπάδικα


TheoTDM900

Recommended Posts

Γνωρίζω κατάστημα για Pdf. Στο στέλνω στο mail σου gnusselt μην τυχόν τεθεί θέμα διαφήμισης. Θα ρωτήσω και αν επιτρέπεται θα το γράψω να το ξέρουν και οι υπόλοιποι αν είναι.

Στο συγκεκριμένο είχα δώσει για εκτύπωση και βιβλιοδεσία την ερευνητική μου, όλη σε Pdf. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης μου είχε πει πως είναι φθηνότερη η εκτύπωση αν είναι το αρχείο σε αυτή τη μορφή από ότι αν ήταν όλο σε Word.Υποθέτω και ελπίζω αυτό να ισχύει και σε άλλα φωτοτυπάδικα.

Η τιμή ήταν καλή ..υπάρχει κάτι όμως που πρέπει να ξεκαθαρίσεις εξ αρχής , στον συγκεκριμένο τουλάχιστον, αν και πιστεύω γίνεται και αλλού προκειμένου να μην βάλει από την τσέπη του ο ιδιοκτήτης.

Ο τύπος είχε τυπώσει από λάθος, στραβά, αρκετές σελίδες παραπάνω. Μου τις τύπωσε βέβαια σωστά μετά…αλλά μέσα στον πανικό και την τρεχάλα μου για να προλάβω τη διορία δεν πρόσεξα ότι μου χρέωσε και το δικό του λάθος. Δεν ήταν κανένας κομπιναδόρος ο άνθρωπος, ήταν καλή η δουλειά του. Αν ξεκαθαρίζονται από την αρχή αυτά γίνεται καλή δουλεία.

 

Είναι πάντως ένα θέμα αυτό, έτσι δεν είναι? Είναι τραγικό και γίνεται σε πολλά φωτοτυπάδικα δυστυχώς και προσπαθούν να σε πείσουν πως πρέπει να πληρώσεις εσύ τη ζημία. Μα να πρέπει να είσαι διπλωμάτης και να αρχίσεις γαλιφιές για να βγάλεις μια φωτοτυπία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να αναφέρεις και το κατάστημα αλλά και τις τιμές του. Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός προς όφελος των καταναλωτών δηλαδή ημών των ιδίων.

 

Σημερινές τιμές Θεσσαλονίκης.

Φωτοτυπείο "Γαλόνης":

Εκτύπωση σχεδίων σε χαρτί με εκτυπωτή laser και αυτόματο δίπλωμα: 1,35€/τμ+ΦΠΑ 19%

Εκτύπωση πολλών σελίδων Α4: 0,03€/σελίδα+ΦΠΑ 19%

Εκτύπωση πολλών σελίδων Α4 από pdf: 0,04€/σελίδα+ΦΠΑ 19% που ανάλογα του πλήθους των σελίδων μπορεί να πέσει στα 0,03€/σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα που αναφέρω πιο πάνω είναι το «Print on Demand» , Εμ. Μπενάκη 36.

Ξέθαψα το χαρτάκι με τις τιμές και κάτι μου λέει πως ίσως και να με έπιασαν λίγο «κότσο». (θυμόμουν πως δεν είχα τρομάξει από τις τιμές τότε)

 

Ασπρόμαυρη εκτύπωση από A4 από PDF : 0,05 E (μαζί ΦΠΑ)

Ασπρόμαυρη εκτύπωση σε A4 από PDF σε Canson χαρτί : 0,3 Ε

Έγχρωμη εκτύπωση σε Α4 από PDF: 0,4 E

Βιβλιοδεσία(όχι σπιράλ ή θερμοκόλληση) (για όποιον ενδιαφέρεται) σε πάκο των 100 σελίδων με χαρτονένιο εξώφυλλο : 7 Ε

 

Άρα έβγαινε περίπου 30 Ε για βιβλιοδεσία ενός τεύχους 100 σελίδων (με λίγες έγχρωμες το καθένα).Καλό είναι

Link to comment
Share on other sites

Tι τιμες ειναι αυτες...Θα πω εγω για Αθηνα..

 

Φασμα : Ηρωων Πολυτεχνειου (Ζωγραφου)

 

Ασπρόμαυρη εκτύπωση από A4 (pdf,word...) : 0,035 E (μαζί ΦΠΑ)

Ασπρόμαυρη εκτύπωση από A3 (pdf,word...): : 0,10 E (μαζί ΦΠΑ)

Φωτοτυπια Α4 : 0,03 E (μαζί ΦΠΑ)

Εγχρωμη εκτυπωση Α4 : 0.2 Ε (μαζι με το ΦΠΑ)

Βιβλιοδεσία(όχι σπιράλ ή θερμοκόλληση) σε πάκο των 100 φυλλων με εγχρωμο χαρτονένιο εξώφυλλο : 4.5 Ε

 

Για πλοττινκ δεν θυμαμαι τιμες

 

Θα πω κ για Χανια αν ενδιαφερεται καποιος αν κ οσοι ειναι απο δω ξερουν που να πανε....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πόσο κοστίζει στην περιοχή σας η σάρωση έγχρωμου σχεδίου Α0, η μετατροπή του σε tiff, jpg κ.λπ. και η εγγραφή του σε CD;

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία Μαρκοπούλου το πλήρωσα στο γνωστό κυλικείο 20,00€ Χάρη.

 

Πραγματικα τωρα, οι ανθρωποι δεν πανε καλα στο συγκεκριμενο κυλικειο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.