Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχολογία...πελάτη!


yian

Recommended Posts

Δεν δέχομαι κανέναν ιδιοκτήτη που "δεν γνωρίζει". Όλοι οφείλουν να γνωρίζουν. Πώς; Προσλαμβάνοντας έναν μηχανικό να ελέγξει την ιδιοκτησία που προτίθενται να αγοράσουν. Και φυσικά, δεν κάνουν "έρευνα αγοράς" για τον πιο οικονομικό, αλλά επιλέγουν κάποιον που θεωρούν ότι μπορούν να του έχουν εμπιστοσύνη. Και -εννοείται- ο μηχανικός συντάσσει τεχνική έκθεση υπογεγραμμένη που τους ενημερώνει για το ακίνητο.

 

Μ' αυτό τον τρόπο, την ευθύνη για τυχόν παραβάσεις, την αναλαμβάνει ο μηχανικός και όχι ο ιδιώτης αγοραστής-ιδιοκτήτης. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ο ιδιώτης αναλαμβάνει το ρίσκο... και το ενδεχόμενο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει συνείδηση στον κόσμο ότι όταν δίνεις τα ωραία σου λεφτά και αγοράζεις ένα ακίνητο εκτός από νομικό έλεγχο (δικηγόρος) απαιτείται και τεχνικός - πολεοδομικός έλεγχος (μηχανικός).

Όσοι τσιγγουνεύονται την σχετική δαπάνη ας τα λούζονται μετά χωρίς διαμαρτυρίες.

 

το θεμα ειναι και αμοιβης...ο δικηγορος ζητα 1000 και τα τσιμπα ο μηχανικος με περισσοτερες ευθυνες κτλ για ελεγχο παλια ζηταγε 500 και τωρα 200 !! που τα θεωρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.....η ευθυνη μας ειναι 10πλασια και η αμοιβη μας στο ΧΑΝΤΑΚ !!!

 

γιαυτο φταιμε ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ....

 

ηδη αρκετοι πελατες που την φαγανε με τα προστιμα μου τηλ για ελεγχο ακομα και εκει που θεωρουν οτι ολα ειναι σωστα

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ.....

Link to comment
Share on other sites

Ασε που δεν μπορώ να καταλάβω Αγοράζουν κινητό , ψυγείο , τηλεόραση , αυτοκίνητο κλπ και έχουν όλα τα χαρτιά μάνουαλ τα πάντα τα βρίσκουν αμέσως Οταν αγοράζουν σπίτι γιατί κανένας δεν έχει την άδεια οικοδομής ούτε σε αντίγραφο , αλλά συνήθως την έχει χάσει Αυτό μα το θεό ποτέ δεν το κατάλαβα ,αφού 6 στις 10 περιπτωσεις ψάχνω να βρω την άδεια στην πολεοδομία

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

γιωργο εδω χασανε την ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΟΥ 3843!!

 

ποσα να χρεωσω για γνησιο αντιγραφο απο πολεοδομια?

 

φυσικα υπαρχει και ο τροπος εκδοσης νεου πρωτοτυπου αλλα κοστιζει κατι παραπανω :mrgreen:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Τα κτίρια που στεγάζουν τις κατά τόπους πολεοδομίες ...παίρνουν βεβαίωση νομιμότητας ? Υποψιάζομαι ότι τουλάχιστον 2 από τις μεγάλες της Αττικής δεν παίρνουν.

Είναι το ίδιο το κράτος αυθαιρετούχος ? Ο 4014 έχει ειδικη διάταξη για την τακτοποίηση των κρατικών αυθαιρέτων :lol:

 

Τώρα έρχεστε να μου πείτε ότι φταίει ο πολίτης που το διαμέρισμα του '60 στα Πατήσια που αγόρασε 3ο χέρι είναι εκ κατασκευής 70 cm φαρδύτερο ?

Η που η διαρρύθμιση της σύστασης είναι διαφορετική από αυτή των εγκεκριμένων ? Που όλα αυτά μεταβιβάζονται έτσι και σε κάθε μεταγενέστερο συμβόλαιο εδώ και 50 χρόνια ?

Τι λέτε τώρα ?

 

Ας εξηγήσει (και σε εμένα) κάποιος γιατί πρέπει να πληρωθεί πρόστιμο για ένα ξύλινο χαγιάτι στο χωριό προκειμένου να γίνει μεταβίβαση.

Η να πρέπει να τακτοποιηθεί μια κληματαριά , καθότι ......πέργολα κατά ΓΟΚ = 1 παράβαση κατηγορίας 13 =>500 Ε.

 

Αλλά να απαντήσετε με κοινή λογική όχι ως "νομομηχανικοί" .

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι βρίσκω ολίγον ισοπεδωτική την άποψη για όλα φταίει ο πολίτης. Αλλο πράγμα ένας αυθαίρετος όροφος , άλλο μια πέργολα. Αλλες οι απαιτήσεις του 60 άλλες του 2012.

 

ΥΓ.Εγώ λέω να ξαναγίνουν υποχρεωτικά τα εξαρτημένα και στα εντός σχεδίου και θα κάθομαι να σπάω πλάκα που θα βγαίνουν ολόκληρα ΟΤ αυθαίρετα και εσεις θα λέτε φταίνε οι πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

avgoust,

+1 από εμένα και για τα δύο σου post..

 

GEORGE MICHAEL,

μα πόσο δίκιο έχεις για τα manual και τις οικοδομικές άδειες!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.