Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

αν καταλαβα καλα, το οριο σου ειναι μεσα στον δρομο κατα 1,5 μ. και ο δρομος εσπρωξε τα απεναντι κατα 1,5 μ....στην ουσια βρισκεται "μεσα  σε αυτα"

 

αυτο σημαινει οτι

ή εχεις μεγαλυτερο εμβαδον...

 

ή εχουν μετατοπισθει και οι απο κατω σου και οι διπλανοι σου.

 

Για τα απεναντι δεν σε ενδιαφερει....εσυ θες  την μετατοπιση  του δρομου στο σωστο οριο  με εσενα

και αναλογα απο το εάν   επηρεαζονται  θα καλεσεις και τους επηρεαζομενους.

 

Προφανως δεν εχεις υποχρεωση να διορθωσεις ολο το ΟΤ...

 

[εκτος αν σου ζητησουν  διορθωση για ολο το ΟΤ...] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

υγ

παντως μετατοπιση δρομου κατ  1,5 μ. ειναι μεγαλη αποκλιση...και σημαινει οτι επηρεαζονται  δεκαδες ακινητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα και εγώ καλά ουσιαστικά η διόρθωση στο κτηματολόγιο ως προς το δρόμο θα σου μειώσει το εμβαδό (άρα θα μεγαλώσει το γεωτεμάχιο της ειδικής έκτασης).

Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να αποτυπώσεις την πραγματική κατάσταση των ορίων και παράλληλα στο διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών να σημειώσεις στα πινακάκια των μεταβολών ότι το τμήμα του γεωτεμαχίου σου που αποσπάται από αυτό θα πρέπει να ενωθεί με το γεωτεμάχιο του δρόμου (ώστε να μη δημιουργηθεί νέο γεωτεμάχιο με ιδιοκτήτη άγνωστο, το οποίο έτσι και αλλιώς δε θέλει να κάνει το τμήμα των χωρικών).

Από την εμπειρία μου δε θα έχεις πρόβλημα. Τα προβλήματα θα ξεκινούσαν αν έπρεπε να "πάρεις" τμήμα του δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι dimitris GM...επειδή είναι μεγάλη η διαφορά αποτύπωσης με κτηματολόγιο (μετακινηση 1,5 μ,!)...γι αυτο προβληματιζομαι...

 

agios......για κακη μου τύχη δεν κατάλαβες καλά! Η περίπτωση μου είναι η τελευταια σου πρόταση! Πρέπει να πάρω τμήμα του δρόμου! Αλλά αυτό σημαίνει οτι και των δίπλανων μου τα συνορα παίρνουν και αυτά δρόμο και οι απέναντι μας παραχωρούν τμήμα που στο κτηματολόγιο φαίνεται δικο τους, στο δρόμο......γιατι ετσι δείχνει η σημερινη αποτύπωση.

 

 

edit :

 

...και κάνω εγώ τώρα μία σκέψη :

Ο βασικός σκοπός μου εμένα στην παρούσα φάση είναι να διορθώσω το ιδιοκτησιακό στο κτηματολόγιο.

Το ακίνητο του πελάτη μου δε φαίνεται στο όνομα του, αλλά φαίνεται μαζι με του γείτονα του, συγχωνευμένο στο όνομα του γείτονα!

Οπότε εγώ θέλω να μπει το ακίνητο του πελάτη μου στο όνομα του.

Ο γείτονας ενήμερος και σύμφωνος.

Επειδή από οτι κατάλαβα όλοι στην περιοχή είναι ενήμεροι για το μπάχαλο του κτηματολογίου, αλλά κανείς δε θέλει να μπει σε κόπο-χρόνο-εξοδα για να το λύσει...γιατί να κάτσει ο πελάτης μου να το κάνει?

Αν διορθώσω εγω το ιδιοκτησιακό, βάζοντας στο όνομα του πελάτη μου το τμήμα γης που του ανήκει, αλλά με όριο απο τη μεριά του δρόμου αυτό που λέει το κτηματολόγιο........και μόλις διορθωθει το θέμα και περάσει το ακίνητο με ΚΑΕΚ στο όνομα του πελάτη μου, του δίνω εγώ τοπογραφικό με τη σωστή σημερινή αποτύπωση? Μόλις το έλεγξα και είδα οτι το νέο τοπογραφικο με τη σωστη αποτύπωση θα είναι εντός της απόκλιση ανοχής του κτηματολογίου.

Οταν με το καλό αναλάβει κάποιος ή το ίδιο το κτηματολόγιο να διορθώσει όλη την περιοχή που είναι αλλου ΄ντ΄αλλού, τότε να συνδράμει και ο πελάτης μου με το σωστό τοπογραφικο.

Τι λέτε?

Edited by Irini
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

H περίπτωση διορθώνεται μονό με αγωγή στον γείτονα

Και αν ξεκινήσει να διόρθωση ένα τμήμα καλό είναι να διόρθωση ολόκληρο το οικόπεδο του γιατί αλλιώς η απόφαση του δικαστηρίου δεν θα μπορεί να υλοποιηθεί εκτός κι αν παραιτηθεί από τα τμήματα που δεν θα διορθώσει αλλά στο μέλλον δεν θα μπορώ να τα διεκδικήσει  

Αν όμως αλλάξει ο χάρτης του κτηματολογίου αλλάξει το τοπογραφικό θα χρειαστεί ξανά διόρθωση με τα νέα δεδομένα

όσο αφορά τα ΚΑΕΚ που εμπλέκεται άγνωστος ή δημόσιο ( δρόμος ρέμα δηλαδή οτιδήποτε περιέχει ΕΚ ) διορθώνονται μονό με δικαστήριο  

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Αγωγή σε ποιον γείτονα varxo? Σε έχασα λίγο...

 

Η διαδικασία διόρθωσης του ιδιοκτησιακού με το μπέρδεμα που έχει γίνει με το γείτονα θα γίνει μέσω δικηγόρου, είναι ενήμεροι και σύμφωνοι όλοι.

 

Το θέμα είναι στο τοπογραφικό που θα γίνει τώρα για να φανεί ποιό κομμάτι του γείτονα μπαίνει στο όνομα του πελάτη μου...έχω διαφορές στο όριο με το δρόμο, σε σχέση με το κτηματολόγιο. Προφανώς το ίδιο θέμα έχουν και οι εκατέρωθεν του πελάτη μου γείτονες, οι οποίοι ακουμπάνε και αυτοί στον ίδιο δρόμο. Όλοι όμως κάνουν την πάπια για να βρεθεί κάποιος άλλος να πληρώσει για να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Είναι λοιπόν σωστό να επιβαρυνθεί ενας ιδιοκτήτης μια αλλαγή που επηρεάζει περισσότερους στην περιοχή εκεί?

Link to comment
Share on other sites

αφου  το οικοπεδο της ειρηνης εχει γινει μεγαλυτερο σε βαρος του δρομου, λογω μετατοπισης του δρομου

τοτε, και οι διπλανοι επηρεαζονται  και οι απεναντι.

 Εάν ο διπλανος συμφωνει, θα μπορουσατε να τακτοποιησετε το προβλημα  με συναινετικη  διαδικασια.

 

Το θεμα ειναι οτι,   αυτο που ζητατε, ειναι να διορθωθει ο δρομος μπροστα στα συνορα σας, αλλα μετα

α]  γινεται ενα ζικ-ζακ σε αυτο το σημειο του  δρομου  σε σχεση με  τα εκατερωθεν  τμηματα

και β]  επισης οτι θα επηρεασθουν και οι απεναντι αφου θα μετατοπισθει στο σωστο μεν  το  οριο, αλλα παντως θα  "επηρεασθουν"

και πιθανον και οι πισω απο αυτους ομοροι

 

ασε που μπορει να σου πουν οτι
"ξερετε, επειδη επηρεαζονται και αλλοι...να κανετε ολη την κτηματογραφιση απο την  αρχη.

Επομενως

-  ή δεχονται στο Κτηματολογιο  να  κανετε την δικη σας μεταβολη  συναινετικα με ολα τα εξοδα δικα σας, οπότε στο μελλον θα κανουν και οι υπολοιποι την ιδια διαδικασια

 

ή δεν δεχονται και σας λενε να διορθωσετε ολους τους "επηρεαζομενους"

 

και τους λετε

 

"δικα  σας τα λαθη...δικη σας και η ευθυνη  των διορθωσεων...εμεις αυτα που επρεπε να πληρωσουμε , τα πληρωσαμε.

Γιατι να πληρωσουμε τα δικα σας σφαλματα.

Να κανετε  εσεις τις διορθωσεις, όπως και  κανατε στην Λευκαδα  και αλλου, "οπου "χαθηκαν" μερικες εκατονταδες ακινητα"

 

Υποθετω οτι τελικα θα δεχθουν την δικη σας "μερικη" διορθωση

αλλως, συζητειστε με τον δικηγορο σας...

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη

Θα προσπαθήσω να σου περιγράψω λίγο την διαδικασία

Καταρχήν αγοράζεις κινηματογραφικό διάγραμμα με την παρατήρηση συνένωση ορίων

Τα στοιχειά από το κινηματογραφικό διάγραμμα τα υλοποιείς στο AutoCAD

Μετά αφού μετρήσεις το δικό σου ακίνητο το βάζεις πάνω στον χάρτη του κτηματολογίου που έχει προκύψει από τα στοιχεία του κινηματογραφικού διαγράμματος

Τώρα αρχίζει η διαδικασία

Έστω ότι το ακίνητο σου έχει εμβαδόν Α

Και είναι τμήμα πχ τεσσάρων καεκ θα πρέπει το εμβαδόν των τεσσάρων καεκ να είναι όσο με Α

αν όπως στην περίπτωση σου ο ιδιοκτήτης του ακίνητου δεν κατέχει κάποιο από τα εμπλεκόμενα καεκ τότε ο δικηγόρος κάνει αγωγή σε όλους τους εμπλεκομένους και ζητεί τα τμήματα εκεί που αν συνενωθούν θα προκύψει το οικόπεδο του πελάτης σου .

ΥΓ πριν κάνεις το τοπογραφικό επισκέψου το κτηματολογικό γραφείο μήπως εκκρεμεί κάποια αγωγή η διόρθωση από όμορο γιατί υπάρχει η πιθανότητα να προκύψει πρόβλημα για μερικά εκατοστά ( δηλαδή να ταυτίζονται ακριβώς οι μετρήσεις πχ από μια πλευρά )και να μην μπορεί να υλοποιηθεί η αγωγή

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να σε βοήθησα γιατί δεν έχω καλή μεταδοτικότητα 

Link to comment
Share on other sites

αφου  το οικοπεδο της ειρηνης εχει γινει μεγαλυτερο σε βαρος του δρομου, λογω μετατοπισης του δρομου

τοτε, και οι διπλανοι επηρεαζονται  και οι απεναντι.

 Εάν ο διπλανος συμφωνει, θα μπορουσατε να τακτοποιησετε το προβλημα  με συναινετικη  διαδικασια.

 

Το θεμα ειναι οτι,   αυτο που ζητατε, ειναι να διορθωθει ο δρομος μπροστα στα συνορα σας, αλλα μετα

α]  γινεται ενα ζικ-ζακ σε αυτο το σημειο του  δρομου  σε σχεση με  τα εκατερωθεν  τμηματα

και β]  επισης οτι θα επηρεασθουν και οι απεναντι αφου θα μετατοπισθει στο σωστο μεν  το  οριο, αλλα παντως θα  "επηρεασθουν"

και πιθανον και οι πισω απο αυτους ομοροι

 

ασε που μπορει να σου πουν οτι

"ξερετε, επειδη επηρεαζονται και αλλοι...να κανετε ολη την κτηματογραφιση απο την  αρχη.

Επομενως

-  ή δεχονται στο Κτηματολογιο  να  κανετε την δικη σας μεταβολη  συναινετικα με ολα τα εξοδα δικα σας, οπότε στο μελλον θα κανουν και οι υπολοιποι την ιδια διαδικασια

 

ή δεν δεχονται και σας λενε να διορθωσετε ολους τους "επηρεαζομενους"

 

και τους λετε

 

"δικα  σας τα λαθη...δικη σας και η ευθυνη  των διορθωσεων...εμεις αυτα που επρεπε να πληρωσουμε , τα πληρωσαμε.

Γιατι να πληρωσουμε τα δικα σας σφαλματα.

Να κανετε  εσεις τις διορθωσεις, όπως και  κανατε στην Λευκαδα  και αλλου, "οπου "χαθηκαν" μερικες εκατονταδες ακινητα"

 

Υποθετω οτι τελικα θα δεχθουν την δικη σας "μερικη" διορθωση

αλλως, συζητειστε με τον δικηγορο σας...

Στην περίπτωση της ειρήνης δεν υπάρχει η δυνατότητα της συναινετικής διαδικασίας διότι στον πελάτης της στην συγκεκριμένη θέση δεν του δίνουν καεκ όποτε πάει μονό δικαστικά 

Link to comment
Share on other sites

varxo.... ο dimitris GM εννοει συνεναιτικη διαδικασια όσον αφορα τη διορθωση του δρομου στο κτηματολογιο....έχει δικιο σε αυτο...απλά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ιστορια....!

 

Τη δικαστική μεν, αλλά ειρηνικη διαδικασια θα τηνκινησει ουτως ή άλλως ο δικηγορος για να χωρισει το ενα ΚΑΕΚ σε 2 και να παρει ο πελατης μου και ο γειτονας το δικο του κομματι γης ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

O δρόμος είναι τμήμα του δημοσίου αν έχει ΚΑΕΚ που περιέχει ΕΚ και δεν υπάρχει περιπτώσει να εμπλέκεται το δημόσιο και να έχουμε συναινετική διαδικασία

Παλιά όποτε εμπλεκόταν το δημόσιο απαιτούσε η αγωγή να περιέχει μονό το τμήμα του δημοσίου και έκανες άλλη αγωγή για τα υπόλοιπα ευτυχώς τώρα έχει αλλάξει

Όπως ο πελάτης σου θα κάνει αγωγή στο γείτονα έτσι θα κάνει και για το δρόμο

Δηλαδή μέσα στην αγωγή θα περιέχονται όλα τα τμήματα που εσύ διεκδικείς , δηλ ο δρόμος το τμήμα του γείτονα ίσως και κάποιο αλλά τμηματάκι από άλλο γείτονα και πάει λέγοντας

Όσο το κτηματολόγιο είναι ανοιχτό σε ενστάσεις δεν υπάρχει θέμα αν κλείσει τότε θα κλάψουν πολλές μανούλες 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.