Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Σε αυτο που ρωτάς δεν έχω μπροστά μου ούτε τοτεε ούτε υπολογιστή και δεν μου έχει ξανά τύχει αλλά έχω την εντύπωση ότι εφόσον η σκίαση σου θα είναι 0 δεν σε νοιάζει να συμπληρωσεις τα α,ε. Προσανατολισμό επίσης δε νομίζω ότι βάζεις κάτι... Ας με διορθώσει κάποιος αν λέω βλακείες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι στην καρτέλα των αδιαφανών επιφανειών τι βάζουμε ως γ, α, ε και σκιάσεις, όταν έχουμε δάπεδο σε επαφή με αέρα; Κάνω ΠΕΑ διαμερίσματος πάνω από πυλωτή πολυκατοικίας.

 

γ = 180, α & ε ανάλογα τι χρώμα είναι το υλικό (συνήθως λευκό επιχρισμα), σκιάσεις : 1/1/0,3/0,3/1/1

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάποτε που είχα ρωτήσει εδω μέσα για τοίχο από τμήμα κτιρίου σε επαφή με μθχ μου είχε πει κάποιος ότι εφόσον οι σκιάσεις είναι μηδενικές δεν με ενδιαφέρουν οι τιμές των α και ε (στην ουσία μιλάμε για τοίχους δηλαδή που δεν τους βλέπει ο ήλιος οπότε έχει λογική αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά πώς προκύπτει προσανατολισμός βόρειος για πυλωτή; Εγώ κενό θα το άφηνα, όπως κάνω και με το δώμα...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 20701-1 Β’ Έκδοση(σελ.43): Η γωνία λίσης της ειφάνειας ετράται μεταύ της καθέτου στην επιφάνεια και της κατακορύφου. Για παράδειγμα, μια κατακόρυφη επιφάνεια έχει κλίση 90⁰, ενώ ένα δώμα έχει κλίση 0⁰ και μια πυλωτή 180⁰.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.