Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

μου έτυχε πρώτη φορά πεα σε μεζονέτα αλλά σε τμημα κτιρίου, πού έχει σοφίτα ένα μέρος σαν ανοικτό εξώστη. Στόν θερμαινόμενο όγκο θα την βάλω κανονικά αλλά στα τ.μ μπορώ να μην τη βάλω γιατί η εφορία δεν υπάρχει περίπτωση να μην δημιουργήσει πρόβλημα, εδώ μου δημιούργησε για 0.3τ.μ διαφορά από τα συμβόλαια.?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή αρχή!

 

@mixyak790

Δεν χρειάζεσαι μόνο τον τύπο. Χρειάζεσαι και την ισχύ. Εδώ κολλάει και η .....σκάλα που λέγαμε αλλού :grin: .

Link to comment
Share on other sites

Τύπος, ισχύς κτλ..αναγράφονται πάνω στους λαμπτήρες. Οπότε όπως λέει και ο Πάνος....σκάλα. Εκτός από τα κλασσικά 4χ18w των γραφείων, ετοιμάσου για ξεβίδωμα... :smile:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

μου έτυχε πρώτη φορά πεα σε μεζονέτα αλλά σε τμημα κτιρίου, πού έχει σοφίτα ένα μέρος σαν ανοικτό εξώστη. Στόν θερμαινόμενο όγκο θα την βάλω κανονικά αλλά στα τ.μ μπορώ να μην τη βάλω γιατί η εφορία δεν υπάρχει περίπτωση να μην δημιουργήσει πρόβλημα, εδώ μου δημιούργησε για 0.3τ.μ διαφορά από τα συμβόλαια.?

κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, βαλτην κανονικα στους υπολογισμους, απλα κλεψε με το χερι 0,3 τ.μ. στο προγραμμα, εγω προσωπικα δεν εχω βρει κανεναν εμβαδο ποτε ιδιο με το συμβολαιο, παντα μια μικρη αποκλιση θα υπαρχει. Τωρα οταν δεν εχεις σχεδια, σου λενε ενα σπιτι ειναι 76 τ.μ. και εγω το μετραω 76.22, σιγα μη κατσω να μπω στην διαδικασια να εξηγω στον καθε απιθανο τι πως και που. Αλλαζω τα τμ με το χερι και τελος

 

Ερωτηση για αρχιτεκτονες / πολ. μηχανικους

 

για ΜΕΑ, στηνω εναν τοιχο, στον οποιο θα γινει θερμοπροσοψη

το παχος του τοιχου (χωρις τη μονωση) ειναι 30 cm

 

στηνοντας τον, βρισκω U παρα πολυ μικρο (και επισης ουσιαστικα δε μου χρειαζεται η θερμοπροσοψη !!!)

εσεις πως αντιμετωπιζετε αυτη την τοιχοποιια ?

 

 

 

46828374.png

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και ένας που δουλεύει 4m KENAK.

Πόσο σου βγαίνει δηλαδή χωρίς, γιατί εδώ την υπολογίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς αέρας; Φαντάζομαι θεωρείς τοίχο συρομένων με διάκενο στη μέση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι πλέον με ΚΕΝΑΚ το διάκενο αυτό θεωρείται εξωτερικός αέρας, οπότε το εξωτερικό τούβλο, μαζί με τη θερμοπρόσοψη αμελείται. Ουσιαστικά δηλαδή καταργούνται τα χωνευτά κουφώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.