Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχωρητήρια ΑμΕΑ σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Και όμως δεν έχει πάρει.....

σύμφωνα με το ΔΙΑΥΓΕΙΑ δεν έχει αναρτηθεί παρά μόνο μία ΕΓΚ για ΑΜΕΑ. Η γνωστή ΕΓΚ9

Link to comment
Share on other sites

Την απόφαση με Α.Π.  42382 / 16-7-2013 προσπάθησα και εγώ να τη βρώ αναρτημένη στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ και δεν υπάρχει. Το έγγραφο το οποίο είναι  αναρτημένο στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ και υπάρχει  αναφορά της εν λόγω απόφασης είναι το ακόλουθο   : 

 

https://et.diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%A40-%CE%95%CE%9D%CE%A7

 

Βέβαια και σε εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί δεν αναρτήθηκε στο  ΔΙΑΥΓΕΙΑ.

 

θεωρώ όμως από τη στιγμή που είναι αναρτημένη στην ηλεκτρονική σελίδα του ΥΠΕΚΑ ότι θα ισχύει.

 

Καλό είναι να τηλεφωνήσουμε στην Κα  Λ. Χολέβα ως υπεύθυνη του Γραφείου Μελετών  για ΑΜΕΑ  του ΥΠΕΚΑ. Τα τηλέφωνα αναγράφονται στην Εγκύκλιο.  

ΒΛΛΤ0-ΕΝΧ (5).pdf

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΜΕΑ3.pdf

Edited by ISMINI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τους ξεφυγε εκ παρατροπης

αυτη ειναι η εξηγηση

μπραβο ισμηνη για την εξαντληση του θεματος!

αν παρεις και τηλεφωνο,τοτε θα ειμαστε κατα-υποχρεωμενοι

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Δεν τους έχει διαφύγει...το γνωρίζουν εδω και πολύ καιρό....

 

Δεν έχω δει το έγγραφο που λες πως αναφέρει την εγκ42382....

Άλλωστε είναι παρα πολύ δύσκολο να υπάρξει εγκύκλιος με τέτοιο αριθμό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο αναρτημένο έγγραφο που έχω επισυνάψει, σελ 2 αναφέρει

 

6. Την Εγκύκλιο ΑΜΕΑ του ΥΠΕΚΑ, µε ΑΠ οικ 42382/2013, 
«∆ιευκρινίσεις για την εφαρµογή του άρθρου 26 του Νέου Οικοδοµικού Κανονισµού ( Ν 4067/2012), που αφορά στις ειδικές ρυθµίσεις για την  προσβασιµότητα ΑµεΑ / εµποδιζόµενων ατόµων». 
 
Faethon έχεις δίκιο ο αριθμός 42382 είναι Α.Π. απόφασης και μέσα στην απόφαση αναφέρει  ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΜΕΑ
Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το οικ.  αναφέρεται στη λέξη οίκοθεν.

Αν ληφθεί  υπόψη η έννοια του οίκοθεν  σε σχέση και με τα συμφραζόμενα  της πρότασης  "ΑΠ οικ 42382/2013"  εννοεί ότι ο αριθμός πρωτοκόλλου που δόθηκε από την υπηρεσία μας είναι 42382.

Γνώμη μου είναι ότι όλες τις αποφάσεις τις ακολουθεί αριθμός πρωτοκόλλου εκ οίκοθεν, ακόμη και αυτές που είναι σε ισχύ.

Τώρα για την ισχύ της εν λόγω  απόφασης καθώς και τον λόγο  που δεν έχει αναρτηθεί στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ σύμφωνα με τη πολύ σωστή παρατήρηση σου θα το μάθουμε από τις σχετικές υπηρεσίες. 

Γιατί πέραν των παραπάνω που ανέφερα συμφωνώ με τη σκέψη σου ότι μήπως ήταν πρόταση που ναι μεν διατυπώθηκε και ετοιμάστηκε αλλά τελικά αποφάσισαν να μη χρησιμοποιηθεί και για αυτό δεν την ανάρτησαν και στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ ; Και τελικά όσοι την έχουν λάβει υπόψη να θεωρούσαν δεδομένη την ανάρτηση της στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ χωρίς να το ψάξουν περαιτέρω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κατάστημα για το οποίο θα βγει αναθεώρηση της αδειας, από κατάστημα σε ΚΥΕ,με μικτό εμβαδό <100 τ.μ. , απαλλάσεται από την υποχρέωση αποχωρητηρίων ΑΜΕΑ αλλά η υποχρέωση πρόσβασης ΑΜΕΑ εξακολουθεί να ισχύει?Κατασκευαστικά δεν ξέρω πώς αυτό μπορεί να γίνει, αφού υπάρχει υψομετρική διαφορά της εισόδου με το πεζοδρόμιο 1,20 μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επαρκεί το μήκος πρόσοψης ώστε να δημιουργηθεί ράμπα προκειμένου να καλύψεις την απαιτούμενη κατακόρυφη αρχικά προσπέλαση ενός ΑΜΕΑ, ίσως μπορείς να τοποθετήσεις αναβατόριο τύπου πλατφόρμας. Ενδεχομένως σχεδιαστικά να είναι και η μόνη λύση για να μην αλλοιωθεί και η όψη του καταστήματος.

 

post-3447-0-64357300-1415119792_thumb.jpg

post-3447-0-41160500-1415119806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.