Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχωρητήρια ΑμΕΑ σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Συναδελφοι διαβαζοντας το ενδιαφερων ποστ ειμαι ακομη λιγο μπερδεμενος. θελω την βοηθεια σας. Σε νεα αδεια τωρα για ανεγερση καταστηματος 30 τ.μ. θελω υποχρεωτικα αποχωρητηριο για ΑΜΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Σε αδειοδότηση για ΚΥΕ (υφιστάμενο κτίριο) πάνω από 100 τ.μ. που έχει υποχρέωση να ολοκληρώσει μέχρι το 2020 τις κατασκευές ΑΜΕΑ, είναι υποχρεωτικό σήμερα στις κατόψεις να αποτυπώνονται τα μελλοντικά αποχωρητήρια; Το ζητάνε από το υγειονομικό αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έχουν λόγο να το ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από πολύ διάβασμα έχω μείνει με την εξής απορία. Απο την Εγκ, 42382/16. 07.2013 τελικά προκύπτει πως το εμβαδόν των 100 τ.μ. που καθορίζει την αναγκαιότητα αμεα συσχετίζεται με το εμβαδόν του καταστήματος που έχει προσμετρήσει στον σ.δ. ή είναι το άθροισμα των χώρων που γίνεται η ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων ( + υπαίθριους).... Εγώ έχω καταλήξει οτι μάλλον είναι το πρώτο... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσπαθώ να βγάλω λίγο άκρη με τα w.c. αμεα σε υφιστάμενο κατάστημα κατασκευής 1981 , με αδεια υγειονομικου ενδιαφεροντος απο το 2002 .Γίνεται ενοποίηση με τον διπλανο χωρο και το συνολικο εμβαδον ειναι πλεον 90+ 90 = 180 και υπαρχουν και παταρια συνολο 45+45. Όλα τα τραπεζοκαθισματα ειναι στο εξωτερικο χώρο(προκήπιο της οικοδομης) και αν αφαιρεθουν οι κουζινες,αποθηκες,wc,ψυγεια, κτλ μένει στο εσωτερικο περίπου 50τμ ως οφελιμος χωρος που οπως ειπα δεν εχει καθολου τραπεζια. Θα θεωρήσω ότι το 50<100 άρα δεν απαιτείται η δεν αφαιρείται τίποτα  ; Πρέπει να μετρήσω και το εμβαδον του εξωτερικού χώρου; (δεν μετρούσε στην δόμηση).Λίγο τα φώτα σας παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα.Έχω ένα πελάτη που πρόκειται να νοικιάσει ένα κατάστημα για να το κάνει εστιατόριο.Το κτίριο είναι υπό ανέγερση και η οικοδομική άδεια είναι για συγκρότημα 4 δυόροφων καταστημάτων που το καθένα είναι λειτουργικά αυτόνομο.Η πρόσβαση στον όροφο θα γίνεται μέσω μεταλλική  σκάλας και ανελκυστήρα.Το κατάστημα το οποίο πρόκειται να νοικιάσει ο πελάτης μου είναι 55 τμ και έχει προκύπτον εξώστη 30 τμ όπου εκεί θα αναπτύσσονται τα τραπεζοκαθίσματα .Παράλληλα σκέφτεται να νοικιάσει και χώρο υπαίθριο για να βάλει και εκεί τραπεζοκαθίσματα.Η ερωτησή μου είναι η εξής.Εφόσον πρόκειται για νέο κτίριο αλλά το κατάστημα είναι κάτω από 100 τμ πρέπει να προβλέψω και wc για αμεα?Δεν το έχω αποσαφηνισει αυτό ακόμα διαβάζοντας τον ΝΟΚ αλλά και τις υγειονομικές διατάξεις.Επίσης εκτός των wc που πρέπει να γίνουν πρέπει να μπέι και ένα τρίτο για το προσωπικό?

Και μια άλλη ερώτηση εφόσον η άδεια έχει βγεί για καταστήματα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε υγειονομικού ενδιαφέροντος?Το εν λόγω κατάστημα είναι <70τμ.Πήγα στο υγειονομικό για να ρωτήσω κάποια πράγματα και μου ζήτησαν και αναβατόριο για να μπορούν να κατεβαίνουν τα φαγητά στο ισόγειο για να τα παίρνουν οι σερβιτόροι. Προβλέπεται κάπου αυτό και δεν το έχω εντοπίσει.?Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

υ.γ ο πελάτης μου θέλει να νοικίάσει τον όροφο ενώ το ισόγειο θα ενοικιαστεί από άλλον ως κατάστημα ενδυμάτων.

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

μετα την ληξη καποια στιγμή της απαλλαγής για wc αμεα...ολα τα καταστήαμτα θα χρειαστουν αμεα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να θες ΑΜΕΑ αφού είοσαι κάτω των 100μ2 , σε όποιον όροφο και να βρίσκεσαι.

 

Πρόσβαση ΑΜΕΑ έχεις, οπότε είσαι μία χαρά.

 

Για την αλλαγή χρήσης, έλεγξε άρθρο 4 και 5 του ΝΟΚ και πότε απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης. Πάρκινγκ , φορτία , μηχανολογικά....Ίσως κάνεις και μία αναθεώρηση αν η άδεια είναι σε ισχύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε ισόγειο κατάστημα 330τ.μ. με άδεια του 1999, θα εκδοθεί άδεια για χώρο συνάθροισης κοινού με παιδική κολυμβητική δεξαμενή 50τ.μ.

Στο χώρο αυτό θα υπάρχει και καφέ 25τ.μ. Στο χώρο θα γίνουν εκτεταμένες εργασίες για να δεχτεί την χρήση.

1.Απαιτείται πρόβλεψη για WC ΑΜΕΑ.

2.Για τα WC κοινού πως θα υπολογίσω πόσα απαιτούνται;

Δεδομένο είναι ότι για την χρήση θα γίνουν στα αποδυτήρια 3 WC (1 αγοριών, 1 κοριτσιών και 1 προπονητών)

Για τα τ.μ. χώρου, ώστε να δώ πόσα WC απαιτούνται θα υπολογίσω όλη την κάτοψη ή θα αφαιρέσω τους χώρους που εξυπηρετούνται από τα 3WC που προανέφερα, δηλαδή τον χώρο της πισίνας, και το χώρο των αποδυτηρίων;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, 

 

Για Νέα Οικοδομική Άδεια Καφενείου - Σνακ μπαρ με εμβαδόν 75τ.μ. απαιτείται WC ΑΜΕΑ?

 

Από την εξέλιξη του ποστ δε γίνεται σαφές αν το όριο των 100τμ ισχύει και για υφιστάμενα και για νέα. Μπορεί κάποιος να το ξεκαθαρίσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.