Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή δαπανών σε πολυκατοικία με αυθαιρεσίες


OTTO_engine

Recommended Posts

Όταν ακούω τέτοιες καταστάσεις ...φεύγω τρέχοντας.

 

να σου πω..... αλλα τα θελει ο ................. μου και μπλεκω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις, γιατί προσθέτεις εμπειρία. Όλα αυτά πάντως είναι εντελώς θεωρητικά με πολλές παραδοχές, που δεν εφαρμόζονται συνήθως στην πράξη. Για παράδειγμα, όσο καλή κι αν ειναι η κατανομή δαπανών, θα πέσει εντελώς έξω αν στον τελευταίο όροφο το νερό φτάνει πχ στους 63 βαθμούς ενώ στον πρώτο είναι στους 76. Άντε να πείσεις τον άνθρωπο ότι καλώς έχει η κατανομή, όταν καίει 1,5 φορά παραπάνω πετρέλαιο για να ζεσταθεί σχεδόν το ίδιο.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

εν κατακλειδι

πολεοδομια? ή οχι?

σφραγιδα? ή οχι?

 

εδω σε θελω καβουρα

 

δε με φτανει 1 πακετο τσιγαρα λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει θεωρημένη από την πολεοδομία μελέτη κατ. δαπανών και τώρα την αλλάζεις, ναι είναι λογικό να κατατεθεί και στην πολεοδομία.

Αν δεν υπάρχει, την φτιάχνεις, την σφραγίζεις και την δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

οσο για την εμπειρια εχεις δικιο

αλλα να μεινω κ χωρις στομαχι?

 

ο dib καλα τα εχωσε παντως

 

θα βαλω την γραμματεα μου να τα τακτοποιησει ολα λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Για πολεοδομία & σφραγίδα δεν θέλει οικοδομική άδεια; Οπότε δεν θα πρέπει να έχουν προηγηθεί τακτοποιήσεις; Δεν ξέρω μπορεί και να κάνω λάθος.

Τώρα που για την μεζονέτα Ε1-ΣΤ1 υπάρχουν δύο ωρομετρητές, ενώ για την Ε2-ΣΤ2 μόνο ένας, προσωπικά θα έπαιρνα:

ωiΕ1 = 0.65, ωiΣΤ1 = 0.55 και ωiΕ2-ΣΤ2 = 0,55. Δεν γίνεται για την Ε2-ΣΤ2 να παρθεί κάτι ενδιάμεσο. Ή 0.55 ή 0.65, οπότε θα διάλεγα το δυσμενέστερο. Και έτσι όπως είναι, δεν θα το συζητούσα καν για σφραγίδα και υπογραφή.

 

@dib

Επειδή κάπου μπερδεύτηκα: θα έπρεπε να είναι ωiΕ1 = ωiΕ2 = 0,65 και ωiΣΤ1 = ωiΣΤ2 = 0,65, και μόνο από ένας ωρομετρητής για κάθε μεζονέτα ή από ένας ωρομετρητής για κάθε επίπεδο της κάθε μεζονέτας; Και το ίδιο αν είχε θερμιδομετρητές;

Link to comment
Share on other sites

παντως να τονισω οτι τα 2 θεματα με κατανομη δαπανων που εχω ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

 

ευχαριστω ολους

 

αλλη πολυκατοικια αυτη με το επιδομα

αλλη αυτη

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία η κατανομή δαπανών γίνεται ανά ιδιοκτησία και όχι ανά επίπεδο. Κακώς, κατά την γνώμη μου..

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

@dib

Επειδή κάπου μπερδεύτηκα: θα έπρεπε να είναι ωiΕ1 = ωiΕ2 = 0,65 και ωiΣΤ1 = ωiΣΤ2 = 0,65, και μόνο από ένας ωρομετρητής για κάθε μεζονέτα ή από ένας ωρομετρητής για κάθε επίπεδο της κάθε μεζονέτας; Και το ίδιο αν είχε θερμιδομετρητές;

 

panos

είμαι της άποψης οτι όταν κάνουμε θερμικές απώλειες και κατανομη δαπανών, εξετάζουμε αυτοτελή διαμερίσματα και όχι ορόφους

στην προκειμένη περίπτωση, ο συνάδελφος αναφέρει οτι έχει (τουλάχιστον στους 2 τελευταίους ορόφους, μπορεί να είναι και οι υπόλοιποι όροφοι) διαμερίσματα - μεζονέτες.

εγω προσωπικά παίρνω διαμέρισμα (που μπορεί να είναι σε 1 επίπεδο ή σε 3), δεν εξετάζω απο πόσους ορόφους αποτελείται

συνεπώς στη περίπτωση του συναδέλφου, θα έπερνα ω(Ε1+ΣΤΙ) = 0,65 και το ίδιο για το άλλο διαμέρισμα ω(Ε2+ΣΤ2) =0,65, που σημαίνει οτι παραβλέπω το ενδιάμεσο δάπεδο των 2 διαμερισμάτων (οροφή Ε1 - δάπεδο ΣΤ1) αφου μεταξύ τους επικοινωνούν

 

τώρα για τους ωρομετρητές

έγραψα παραπάνω οτι τα 2 διαμερίσματα (Ε1+ΣΤ1) + (Ε2+ΣΤ2), θα έπρεπε να έχουν 2 θερμοστάτες (1 για κάθε επίπεδο του κάθε διαμερίσματος) συνδεδεμένα σε 1 ωρομετρητή και οχι 2 θερμοστάτες που αντιστοιχούν σε 2 ωρομετρητές (όπως έχουν κάνει σε 1 απο τα 2 διαμερίσματα των τελευταίων ορόφων)

αν δεν κάνω λάθος και για τους θερμιδομετρητές πρέπει να ισχύουν τα ίδια, αν και δεν είμαι σίγουρος, γιατί δεν τους έχω δουλέψει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

@dib

 

λοιπον λεμε 0,65

τα ω οταν εχεις οριζοντιες επιφανειες εκτεθημενες ( πανω απο 50% ..... κλπ ) τα βαζεις 0,55

εδω η ιδιοκτησια εχει εκτεθυμενη οροφη και μαλιστα εμφανη στεγη στο επιπεδο ΣΤι ι=1,2

 

αρα αμα παω για ιδιοκτησια και οχι για επιπεδο πρεπει να βαλω 0,55

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.