Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ΝΟΜΙΜΟΥ Κτηρίου - γίνεται; Μπορεί να υπαχθεί στον Ν.4014/11 κτίσμα με άδεια νομιμοποίησης που εκκρεμούν ανεξόφλητα πρόστιμα;


Recommended Posts

Δεν πρέπει να ενεργοποιηθεί η διαδικασία μεταφορά δήλωσης από τον ν4014 στον ν4178;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Εγω τωρα θα επικοινωνησω τον πελατη μου...Βασικα δεν εχω λογο να περιμενω κατι...ισως μετα να γινει και κανενα μπερδεμα με καμια καινουργια διευκρινηση. Παντω το 23.3 δεν πιστευω να το παρουν πισω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία μεταφορά δήλωσης, διότι μιλάμε για αυθαίρετα παλιά με οικοδομική άδεια νομιμοποίησης προ 28/7/2011. Αυτά δεν είχανε μπεί στον Ν4014. Εμας μας ενδιαφέρει η διαγραφή των προστίμων και όχι η νομιμότητα του κτίσματος. Η νομιμότηα υπάρχει με οικοδομικη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι,

 

έβαλε και ολοκρήρωσε κάποιος δήλωση Ν.4178 για αυθαίρετο με άδεια νομιμοποίησης προ 28/7/2011? Η διαδικασία κρίβει κανένα "περίεργο" σημείο?

 

Επίσης μια ερώτηση : Για ολοκληρωμένες δηλώσεις Ν.4014 θα κάνουμε αίτηση για υπαγωγή στο νέο νόμο μετά την 2/10/2013, σωστό? Θα πληρώσυν οι ιδιοκτήτες κόστος μόνο το ανταποδοτικό τέλος ή και παράβολο? Εμείς οι μηχανικοί τι αμοιβή θα ζητήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο σου ερώτημα

 

έχει μια επιλογή στο σύστημα ΤΕΕ

(κάπου αναφέρει: ρύθμιση μετά τακτοποίηση κατόπιν ...και μετά άδεια 28-7-11)

για το τελευταίο πολλοί συνάδελφοι διερωτώνται και ίσως εκεί συμπεριλαμβάνεται και η περίπτωσή σου

Οπότε περίμενε

 

έχε υπόψη πάντως και το εξής

Ενώ σύμφωνα με τον 4014 (αρχικό άρθρο 23)  οι νομ/σεις με το άρθρο 22 ή 23 ΓΟΚ δεν χρειάζονταν καθόλου ένταξη

τώρα αυτό απαλείφθηκε στον 4178 (δες εξαιρέσεις ένταξης  από τα αρχικά του άρθρα ή τις διαφορές των όμοιων άρθρων τους 4014 & 4178)

 

Πράγματι και μένα κάτι μου μυρίζει

(ίσως  ξανά μηχανικό- παράβολο -και 3% )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.