Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα 800 είναι επίδομα μητρότητας για αυτοαπασχολλούμενες, τώρα για μισθωτή μηχανικός δεν ξέρω καθολου τι γίνεται.

 

Εχει απαντησει ο συνάδελφος. Πλεον το επιδομα για αυτο-απασχολουμενες ειναι 800 ευρω και οχι 2.500 που ισχυει πριν ενταχθει το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα μου ειναι ασφαλισμενη εμμεσα στο ΤΣΜΕΔΕ (για ιατροφαρμκευτικη περιθαλψη) και στο ΙΚΑ ( ως ωρομισθια για συνταξιοδοτικο).

Δικαιουτε να παρει κατι λογο εγκυμοσυνης απο τον ενα ή τον αλλο φορεα;

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΣΜΕΔΕ δεν δικαιούται επίδομα μητρότητας καθώς δεν είναι άμεσα ασφαλισμένη (ΦΕΚ 2665/Β/8.10.2014). Για το ΙΚΑ δες εδώ.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η γυναικα μου ειναι ασφαλισμενη εμμεσα στο ΤΣΜΕΔΕ (για ιατροφαρμκευτικη περιθαλψη) και στο ΙΚΑ ( ως ωρομισθια για συνταξιοδοτικο).

Δικαιουτε να παρει κατι λογο εγκυμοσυνης απο τον ενα ή τον αλλο φορεα;

 

Παρόλο που πιθανότατα τώρα θα έχετε ήδη διευθετήσει την απορία σας η σύζυγος δικαιούται από το ΙΚΑ (καθότι άμεσα ασφαλισμένη) επίδομα κυοφορίας και λοχείας.

Έπειτα στον ΟΑΕΔ για το επίδομα μητρότητας.

Στην συνέχεια στον ΟΑΕΔ επίσης την ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας αν ασφαλώς το επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που πιθανότατα τώρα θα έχετε ήδη διευθετήσει την απορία σας η σύζυγος δικαιούται από το ΙΚΑ (καθότι άμεσα ασφαλισμένη) επίδομα κυοφορίας και λοχείας.

Έπειτα στον ΟΑΕΔ για το επίδομα μητρότητας.

Στην συνέχεια στον ΟΑΕΔ επίσης την ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας αν ασφαλώς το επιθυμείτε.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν πηραμε τιποτα και δεν μασ δινουν τιποτα....γιατι για επιδομα κυοφοριας και λοψειας δεν προλαβαμε τις ημερομηνιες...(56 πριν τον τοκετο-δεν το ξεραμε)...ετσι τα χασαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού μπήκε ο νέος χρόνος και από ΤΣΜΕΔΕ γίναμε ΕΦΚΑ γνωρίζει κάποιος τι ισχυει με το επίδομα τοκετού καθώς και τις μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές που είχαν για ένα έτος οι ελεύθεροι επαγγελματίες;

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπήκε ο νέος χρόνος και από ΤΣΜΕΔΕ γίναμε ΕΦΚΑ γνωρίζει κάποιος τι ισχυει με το επίδομα τοκετού καθώς και τις μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές που είχαν για ένα έτος οι ελεύθεροι επαγγελματίες;

Νομίζω πως αυτή η ανακοίνωση θα σου φανεί χρήσιμη.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/31878

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά δεν βοηθάει κάπως. Έστω ότι γεννάω αύριο, τι ισχύει για επίδομα και για μείωση ασφαλιστικών εισφορών αφού είμαι ελ.επαγγελματίας και για ένα εύλογο χρονικό διάστημα δεν δύναται να εργασθώ. Μέχρι 31/12/2016 χορηγούνταν από το ΕΤΑΑ επίδομα μητρότητας. Ο ΕΦΚΑ προβλέπει κάτι αντίστοιχο; Επίσης για ένα έτος οι ασφαλιστικες εισφορες στο ΕΤΑΑ ήταν μειωμένες στις άμεσα ασφαλισμένες. Πλεον με τον ΕΦΚΑ τι προβλέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.