Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

τσμέδε έχω και εγώ και η σύζηγος αλλά η σύζηγος δούλευε ως μισθωτός και είχε και εισφορές ως προς το ΙΚΑ. για να είμαι ακριβής δεν ήταν πριν ένα χρόνο αλλά 15 μήνες. Από το τσμέδε δεν πήραμε τπτ. Σε ιδιωτικό νοσοκομείο η γέννα.

 

ilias από το ΙΚΑ λέμε από το τσμεδε τι να ξέρουν;

 

Αν η συζυγός σου ειναι μισθωτή μηχανικός και πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ, ΚΥΤ και ΙΚΑ (μονο για παροχή σε χρήμα), το ΙΚΑ παρέχει αποζημίωση ΜΟΝΟ για ημέρες ασθένειας, και δεν προσφέρει ιατροφαρμακευτική περιθαλψη, ούτε άλλες παροχές. Είμαι μισθωτή μηχανικός (ποτέ δεν υπήρξα ελευθερη επαγγελματίας) και δεν πήρα κανένα ποσό απο ΤΣΜΕΔΕ, ούτε από το ΚΥΤ. Από το ΙΚΑ πήρα χρηματα για τις ημέρες που έλειπα απο την δουλεια μου (2 μήνες πριν την γέννα και 3 μήνες μετά τον τοκετο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν ένα χρόνο ίσχυε (Τα πήρα) δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα.

Καλησπέρα,

Πως είναι δυνατόν να τα πήρες πριν 15 μηνες; Εγώ γέννησα πριν 18μήνες και δεν πήρα τίποτε!!! Μετά τις 12.11.12 το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνώριζε καμία υποχρέωση του απέναντι στους ασφαλισμένους του σε θέματα παροχών του κλάδου υγείας! Μάλιστα έκανα και γραπτή αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου όπου ζητούσα το επίδομα ή αναλογικά μέρος αυτού και η απάντηση του ΤΣΜΕΔΕ ήταν οτι πλέον δεν υπάρχει καμία υποχρέωση απο το ταμείο και πως ο κλάδος υγείας έχει υπαχθεί στον ΕΟΠΠΥ και ισχύει ο κανονισμός του ΕΟΠΠΥ για τους τοκετούς. Κοινώς, η κλινική πήρε τα 587€ από τον ΕΟΠΠΥ και εγώ πλήρωσα τα υπόλοιπα απο την τσέπη μου.....πως γίνεται να σου δώσανε εσένα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά τα είχα πάρει.... Και τα έχω φάει ! Είχε πάει στο ίδρυμα μάνας και παιδιού με την Β εοιοεδου 56 μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία μετά τις έδωσαν κάτι χαρτιά από εκεί τα πήγε στο ΙΚΑ και μετά την γέννα πήγαμε κάτι χαρτιά ότι το παιδί γεννήθηκε και κάνα μήνα μετά μας έκαναν κατάθεση τα χρήματα. Προφανώς αν δεν κάνεις την διαδικασία πολύ απλά τα χάνεις. Ξαναλέω δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

 

Υ.Γ. Το ΙΚΑ όχι το ΤΣΜΕΔΕ το έχω γράψει 100 φορές

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

οκ, παρανόησα. Καλά έκανες και πήρες τα 2000 και τα έφαγες. Το θέμα μας εδώ δεν είναι τα λεφτά που παίρνουν οι μισθωτές από το ΙΚΑ αλλά το επιδομα που έχασαν σε μια νύχτα όλες οι μηχανικοί ελεύθεροι επανγγελματίες που ξεκίνησε η εγκυμοσύνη τους μέσα στο 2012 αλλά δεν πρόλαβαν να γεννήσουν πριν την 12.11.12.

Και για αυτα τα λεφτά δεν υπάρχει καμιά διαδικασία πλέον από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Για όποια ενδιαφέρεται να διεκδικήσει κάτι από το ΤΣΜΕΔΕ με βάση την απόφαση του Συνηγόρου του πολίτη που ανέφερε συνάδελφος παραπάνω, θα πρέπει να κάνει προσφυγή στο Συνήγορο. Επικοινωνήστε τηλεφωνικά με τα τηλέφωνα που φαίνονται στην απόφαση και θα σας πούνε τι να κάνετε.

 

Καλή εβδομάδα σε όλους και καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

ilias από το ΙΚΑ λέμε από το τσμεδε τι να ξέρουν;

 

Εγώ πήρα στο ΤΣΜΕΔΕ για να επιβεβαιώσω την παρακάτω είδηση, όχι για να δω τι κάνει το ΙΚΑ!

 

Είχα ξεχάσει και εγκαταλείψει το θέμα ώσπου εχτές πέτυχα αυτή την είδηση...

http://www.nooz.gr/economy/paremvasi-tou-sunigorou-tou-politi-gia-epidoma-toketoi

Έχει κανείς τίποτα νεότερο στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Περιμένουμε το δεύτερο παιδάκι μας, η σύζυγος άνεργη εδώ και 3 χρόνια, έμμεσα ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ κι εγώ με προσφάτως χαμένο διακανονισμό και αθεώρητο βιβλιάριο...

Γνωρίζει κανείς τι μπορούμε να κάνουμε? Θα ήταν μεγάλη βοήθεια...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφε,

Ειμαι κι εγω πατερας ενος μικρου αγοριου και καταλαβαίνω την αγωνία σου. Υπάρχει νομοθετημενη διαδικασία για το πως θεωρείς βιβλιάριο υγείας ανασφάλιστου με οφειλες στο ΤΣΜΕΔΕ(ΕΤΑΑ). Να απευθυνθείς στο πλησιέστερο κατάστημα του ΤΣΜΕΔΕ. Αν τυχόν δεν γνωριζουν να επικοινωνησουν με τα κεντρικα! Νομιζω η θεώρηση μπορει να σε καλυψει μεχρι το Φεβρουαριο του 2015. Πιθανως να προκύψει κατι νεο μεχρι τοτε! για να εχεις μια εικόνα διαβασε εδω πληροφοριες! Συνηθως ζητουν τα εκκαθαριστικα των 3 τελευταιων ετων και μια αιτηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα, μήπως έχετε ακούσει για το επίδομα τοκετού που αν είχες γεννήσει μετά  απο 7/10/2014 θα πλήρωναν 200Ε για 4 μήνες τι γίνεται μ'αυτήν την απόφαση ?? Εγώ γέννησα 17/10 έκανα τα χαρτιά αλλά τίποτα ακομά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.