Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!! Θα ξαναμιλήσω μέσα στην εβδομάδα κι εγώ με την κλινική, αλλά αν δε δω ότι μου πουν δημοσιευμένο και υπογεγραμμένο σε επίσημο δημόσιο έγγραφο προσωπικά δεν πιστεύω κανέναν... Είτε ΕΟΠΥΥ, είτε κλινική, είτε οποιονδήποτε άλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Παλεύω από τότε που μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ να βρω κι εγώ άκρη για το τί ισχύει πλέον, μιας και γεννάω κι εγώ τέλη Μαρτίου και δε μπορώ να βρω άκρη... Απ' το ΤΣΜΕΔΕ δεν παίρνω σαφείς απαντήσεις και οι κλινικές που ρωτήσαμε μας έδωσαν τιμές με ΕΟΠΥΥ και χωρίς ΕΟΠΥΥ με μία διαφορά 400 ευρώ μόνο!! Ρωτήσαμε σήμερα στο παράρτημα του ΕΟΠΥΥ της Θεσσαλονίκης και μας είπε ο διευθυντής ότι εκείνοι δίνουν επίδομα 900 ευρώ ως ΕΟΠΥΥ, το οποίο παίρνουμε μέσω του ταμείου μας και μας πρότεινε να μην εξουσιοδοτήσουμε καμία κλινική να πάρει αυτό το ποσόν... Να πληρώσουμε κανονικά δηλαδή στην κλινική την τιμή χωρίς ΕΟΠΥΥ και να πάρουμε πίσω τα 900 ευρώ (κι όχι να μας αφαιρέσει η κλινική μόνο τα 400 ευρώ). Επίσης είπε πως ο ΕΟΠΥΥ δεν απαγορεύει στο κάθε ταμείο να δίνει τα επιδόματα που θέλει, εκτός κι εάν έχει πάρει το ταμείο κάποια απόφαση που τα καταργεί... Γνωρίζετε αν υπάρχει πουθενά τέτοια απόφαση, γιατί εγώ όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι τέτοιο!!

 

Υ.Γ. Τις κλινικές ποιός τις ελέγχει για τις αυθαιρεσίες που κάνουν;!

κανενα νεοτερο?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες - όλους από Θεσ/νίκη !

 

Γέννησα 13 - 11 - 2012 μία μέρα μετά την ένταξη στον ΕΟΠΥΥ. Ήμουν μάλλον η πρώτη!

ΤΙς τελευταίες μέρες πριν την γέννα είχα να ασχολούμαι και με αυτό. Πήγα από το ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νίκης, προσπαθούσα να βρω κάποιον στα τηλέφωνα της Αθήνας που να μπορεί να μου δώσει μία απάντηση για το θέμα και φυσικά απάντηση δεν πήρα! Γεννήσαμε και πήγε την ίδια μέρα ο σύζυγος τα δικαιολογητικά αλλά δεν τα δέχτηκαν. Τελικά πληρώσαμε την κλινική με τιμή ΕΟΠΥΥ δηλαδή 900 € λιγότερα.

 

Λίγες μέρες αργότερα έστειλα ενα e-mail σε ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, προέδρους, υπουργείo και μόνο το ΤΕΕ μου κοινοποίησε μία επιστολή του προς την

Διοιηκούσα Επιτροπή Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων του ΕΤΑΑΑ, Κολοκοτρώνη 4 τ.κ. 10561 Αθήνα (το επισημαίνω μήπως κάποιος θέλει να στείλει επιστολή) που λέει ότι επειδή θεωρούμε εύλογο το αίτημα του Μέλους μας, παρακαλούμε να εξετάσετε το θέμα και να μας ενημερώσετε σχετικά.

 

Tελευταία προσπάθεια έκανα προχτές που πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης με μία αίτηση για καταβολή της διαφοράς 2500-900= 1600 €. Στο πρωτόκολλο έδωσαν αριθμό στην αίτηση μου. Δεν την παρέλαβε όμως, μου είπε να την πάω στην προΪσταμένη η οποία με το που είδε την αίτηση μου πήρε τηλ. και ακύρωσε το πρωτόκολλο, αν είναι δυνατον!! και επέμεινε ότι είναι άσχετη υπηρεσία το ΤΣΜΕΔΕ και πως δεν έχει καμιά δουλειά εκεί το αίτημα μου! Στείλτο Αθήνα αν θες είπε. Τώρα θα στείλω στα κεντρικά στην Αθήνα με φαξ στον κλάδο υγείας (αν βγάλω άκρη από το τηλ.) ή με courier, το παρακάτω κείμενο. Το παραθέτω όποιος θέλει ας το τροποποιήσει αναλόγως και ας κάνει το ίδιο. Αν δουν έντονη διαμμαρτυρία - τι να πω - ίσως ασχοληθούν με το δίκαιο θεωρώ αίτημα μας. Και επειδή τις επόμενες ημέρες θα πάρουν σχετικές αποφάσεις ας βιαστούμε.

 

Εννοείται πως αν γίνει κάποια κινητοποίηση μέσω δικηγόρου είμαι μέσα.

 

Παραθέτω την επιστολή.

 

ΟΝΟΜΑ:

ΑΡ. ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΣΜΕΔΕ:

ΑΡ. ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΕΕ:

Α.Δ.Τ.

ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ:

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:

Ε-ΜAIL:

 

 

ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΤΟΚΕΤΟΥ

 

Προς κάθε υπεύθυνο:

 

Παρακαλώ να μου εγκρίνεται και να καταβάλετε την διαφορά του επιδόματος τοκετού που δικαιούμαι για την 13-12-2012 γέννα μου και συγκεκριμένα το ποσό των 1600 € που είναι η διαφορά ανάμεσα στα 2500 € και στα 900 € που μου έχουν ήδη καταβληθεί από τον ΕΟΠΥΥ.

 

Σας επισημαίνω την μέγιστη αδικία που συντελείτε εφόσον δεν εγκρίνετε το παραπάνω ποσό καθώς η εγκυμοσύνη δεν είναι υπόθεση μιας μέρας. Καθώς το επίδομα ων 2500 € καλύπτει και έξοδα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης θεωρώ ότι το επίδομα θα πρέπει να δοθεί για την περίοδο της κυοφορίας αναλογικά για το διάστημα πριν την ένταξη στον ΕΟΠΥΥ. Δικαίως θεωρώ αιτούμαι για το επίδομα τοκετού εφόσον πέρασα και τις 40 εβδομάδες της εγκυμοσύνης με ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ και μία μέρα πριν την γέννα μου στις 12-11-2012 ενταχτήκαμε στον ΕΟΠΥΥ.

 

Από άποψη ισονομίας σας επισημαίνω επίσης ότι οι γυναίκες επίτοκες ασφαλισμένες στο ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζουν να πληρώνουν οι ίδιες τις ασφαλιστικές τους εισφορές , την στιγμή που αδυνατούν να εργαστούν λόγω εγκυμοσύνης και λοχείας και μάλιστα χωρίς αυτές να μειωθούν για όσες είναι κάτω πενταετίας, την στιγμή που οι μισθωτές ασφαλισμένες στον ΕΟΠΥΥ απολαμβάνουν και επιδομάτων κυήσεως και λοχείας. Επίσης στον ΕΟΠΥΥ καλύπτονται κατά μεγάλο ποσοστό τα διάφορα έξοδα (εξετάσεις και επισκέψεις σε συμβεβλημένο γιατρό) πράγμα που δεν συνέβη για όσες ήταν ασφαλισμένες στο ΤΣΜΕΔΕ προ της ένταξης στον ΕΟΠΥΥ.

 

Σας επισημαίνω επίσης πως έως τώρα ήμουν απόλυτα συνεπής στις ασφαλιστικές μου υποχρεώσεις πράγμα που πιθανόν να μη συνεχίσει να συμβαίνει εξαιτίας της αδυναμίας μου να εργαστώ την περίοδο αυτή.

 

Παρακαλώ να κινήσετε κάθε διαδικασία για να εξεταστεί και να περαιωθεί το δίκαιο αίτημα μου καθώς και όλων των γυναικών που βρίσκονται στην αντίστοιχη κατάσταση ειδάλλως θα αναγκαστώ να προσφύγω στην δικαιοσύνη για να το εξετάσει.

 

Σε περίπτωση που δεν εγκρίνεται το αίτημα μου παρακαλώ να μου απαντήσετε εγγράφως.

 

Σας επισυνάπτω: α) Βεβαίωση της κλινικής

β) Φωτοτυπία του βιβλιαρίου υγείας

γ) Πρωτότυπη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως παιδιού

δ) Υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/86

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτόκολλο έδωσαν αριθμό στην αίτηση μου. Δεν την παρέλαβε όμως, μου είπε να την πάω στην προΪσταμένη η οποία με το που είδε την αίτηση μου πήρε τηλ. και ακύρωσε το πρωτόκολλο, αν είναι δυνατον!!

!!!!!

από που και ως που;

Είσαι μέλος του ΤΣΜΕΔΕ, πρωτοκολλείς ένα ερώτημα/αίτημα, δεν είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν έστω το ότι δεν είναι αρμόδιοι;

Από πότε τα αιτήματα διεκπεραιώνονται, με μονομερή απόφαση, προφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Να το στειλουμε ολοι...ολες που ειναι στην ιδια περιπου περιπτωση. (με τις απαραιτητες, αναλογα με την περιτωση, διορθωσεις)

Link to comment
Share on other sites

Largy κανένα νεότερο δυστυχώς... Ο καθένας μου λέει το μακρύ του και το κοντό του, αλλά πουθενά δε βλέπω κάποιο επίσημο έγγραφο που να ορίζει με σαφήνεια το τί στο καλό ισχύει!! Νομίζω πως θα γεννήσω κι ακόμα άκρη δε θα έχω βγάλει... Θα ξανακάνω μια προσπάθεια να μιλήσω με ΤΣΜΕΔΕ, ΕΟΠΥΥ και κλινικές να δω πού θα καταλήξω!! Το παραπάνω κείμενο δεν είναι άσχημη ιδέα, αν και με αυτούς τους τραγικούς που έχουμε μπλέξει δεν ξέρω αν θα βοηθήσει... Ωστόσο, σίγουρα δεν έχουμε να χάσουμε κάτι να το παλέψουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 26.02.13 και φυσικά με απασχολεί το θέμα του επιδόαμτος τοκετού από το ΤΣΜΕΔΕ. Είμαι άμεσα ασφαλισμένη και φυσικά μέχρι τις 12.11.12 έχω πληρώσει γιατρούς, εξετάσεις, υπέρηχους από την τσέπη μου! Από τις 13.11.12 και μέχρι σήμερα συνεχίζω να πληρώνω τον γιατρό μου καθώς δεν είναι συμβεβλημμένος με τον ΕΟΠΥΥ και φυσικά δεν θα τον άλλαζα στον 6ο μήνα της κύησης και απλά δεν πλήρωσα 2 φορές εξετάσεις αίματος παραμόνο συμμετοχή με βάση ΕΟΠΥΥ.

Με τις κλινικές ξέρω πως από την ώρα που έχεις ΑΜΚΑ και το ζητάνε βλέπουν σε ποιο φορέα είσαι ασφαλισμένος (ΤΣΜΕΔΕ άρα πλέον ΕΟΠΥΥ μου λενε) και δίνουν τιμή μείον 900ευρώ. Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ Βεροιας την Πέμπτη 14.02.13 και ρώτησα και η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει πλέον ΚΥΤ στο ΤΣΜΕΔΕ και ότι θέλουμε απευθυνόμαστε στον ΕΟΠΥΥ. Ίδια απάντηση και από ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/κης την 01.02.13.

 

Έχω στείλει email στα κεντρικά στην Αθήνα και φυσικά δεν πήρα απάντηση. Σήμερα έστειλα 2η υπενθύμιση στα κεντρικά και σε πρόεδρο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν πιστεύω σε απάντηση. Επίσης στα τηλέφωνα δεν απαντούν.

 

Θεωρώ ότι η μόνη μας ελπίδα είναι μια προσφυγή στα δικαστήρια. Εϊμαι μέσα σε όποια διεκδίκηση δικαστικά. Ας οργανωθούμε μπας και βγάλουμε άκρη με αυτό το κράτος.....

 

Αν υπάρχει συντονισμένη κίνηση ενημερώστε με μέσω email : [email protected] ή [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 26.02.13 και φυσικά με απασχολεί το θέμα του επιδόαμτος τοκετού από το ΤΣΜΕΔΕ. Είμαι άμεσα ασφαλισμένη και φυσικά μέχρι τις 12.11.12 έχω πληρώσει γιατρούς, εξετάσεις, υπέρηχους από την τσέπη μου! Από τις 13.11.12 και μέχρι σήμερα συνεχίζω να πληρώνω τον γιατρό μου καθώς δεν είναι συμβεβλημμένος με τον ΕΟΠΥΥ και φυσικά δεν θα τον άλλαζα στον 6ο μήνα της κύησης και απλά δεν πλήρωσα 2 φορές εξετάσεις αίματος παραμόνο συμμετοχή με βάση ΕΟΠΥΥ.

Με τις κλινικές ξέρω πως από την ώρα που έχεις ΑΜΚΑ και το ζητάνε βλέπουν σε ποιο φορέα είσαι ασφαλισμένος (ΤΣΜΕΔΕ άρα πλέον ΕΟΠΥΥ μου λενε) και δίνουν τιμή μείον 900ευρώ. Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ Βεροιας την Πέμπτη 14.02.13 και ρώτησα και η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει πλέον ΚΥΤ στο ΤΣΜΕΔΕ και ότι θέλουμε απευθυνόμαστε στον ΕΟΠΥΥ. Ίδια απάντηση και από ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/κης την 01.02.13.

 

Έχω στείλει email στα κεντρικά στην Αθήνα και φυσικά δεν πήρα απάντηση. Σήμερα έστειλα 2η υπενθύμιση στα κεντρικά και σε πρόεδρο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν πιστεύω σε απάντηση. Επίσης στα τηλέφωνα δεν απαντούν.

 

Θεωρώ ότι η μόνη μας ελπίδα είναι μια προσφυγή στα δικαστήρια. Εϊμαι μέσα σε όποια διεκδίκηση δικαστικά. Ας οργανωθούμε μπας και βγάλουμε άκρη με αυτό το κράτος.....

 

Αν υπάρχει συντονισμένη κίνηση ενημερώστε με μέσω email : [email protected] ή [email protected]

Αν τυχόν δεν απαντήσουν σε εύλογο χρονικό διάστημα, μπορεί να παρέμβει ο συνήγορος του πολίτη, αλλά όχι για την ουσία του θέματος. Μόνο για την αργοπορημένη απάντηση. Επίσης, οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία αργεί να απαντήσει πάνω από 45 μέρες, υποχρεούτε, με νόμο, να σε αποζημιώσει.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.