Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

Μετά από μια ακόμα απόπειρα ενημέρωσης από τόσο από το ΤΣΜΕΔΕ όσο και από τον ΕΟΠΥΥ Θεσσαλονίκης το συμπέρασμα που βγήκε είναι ότι το "δεν ξέρω-δεν απαντώ" καλά κρατεί μιας κι απ' ότι φαίνεται από τα κεντρικά δεν ενημερώνουν ούτε εκείνους!! Καταλήξαμε στο ότι θα πληρώσουμε στην κλινική ένα ποσό μειωμένο κατά 400 ευρώ ΜΟΝΟ, ως ασφαλισμένοι στον ΕΟΠΥΥ καθώς τα 900 ευρώ λένε τα δίνουν μόνο αν γεννήσεις στο σπίτι σου... Αφού, λοιπόν, δε σκοπεύω να γεννήσω στο σπίτι κι επειδή ειλικρινά κουράστηκα και αναλώθηκα πολύ σε αυτό το θέμα, αποφάσισα να πληρώσω το ποσό που μας λένε από την κλινική, να κάνω παρόλα αυτά τα χαρτιά μου στο ΤΣΜΕΔΕ για το επίδομα, για να δω από περιέργεια τί θα απαντήσουν και να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε κίνηση κατά του ταμείου!! Το mail μου είναι το [email protected] και ελπίζω να μην τους αφήσουμε να τους περάσει αυτός ο παραλογισμός!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας! επειδη κ γω γενναω τελος μαρτιου, παρακαλω ενημερωστε με για οποια νομικη κινηση ή μεσω συνηγορου επι του θεματος, ωστε να συμμετεχω. [email protected].

επισης οποιος ενδιαφερεται, υπαρχει ενα group στο fcb ''Μηχανικοι εναντιων νομικου κενου ΤΕΕ'' με πολυ ενδιαφεροντα θεματα.

Edited by dimopmgk
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...για αυτούς που τους πέτυχε στην μέση η μετάβαση απο ΤΣΜΕΔΕ σε ΕΟΠΠΥ δεν λέει κάτι. Κάποια στιγμή δεν πρέπει να πάρουν θέση και να την δικαιολογήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλα οι ανθρωποι. Που θα πρεπει να γεννησουμε.....στο υπογειο με την μαμη???

Απαραδεκτοι.

Τοσα χρηματα απο την ασφαλεια μας που πηγαν, που πανε, γιατι τα διναμε?

Ντροπη τους.

Αλλα για ποια λογικη μιλαω και εγω......στο κρατος που υπερπαραλογου... Βρε ουτσ...

 

Νεο 28/02/2013

Καταργείται το επίδομα τοκετού

Συνολική μείωση 1,1 δισ. ευρώ θα προκύψει στις δαπάνες τού Εθνικού Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) το τρέχον έτος, με την εφαρμογή του νέου Κανονισμού Παροχών Υγείας που τέθηκε σε ισχύ το Δεκέμβριο.

Όπως ανακοίνωσε ο αναπληρωτής υπουργό Υγείας Μάριος Σαλμάς, μεταξύ άλλων καταργείται το επίδομα τοκετού και μειώνονται οι δαπάνες για φυσιοθεραπείες και γυαλιά οράσεως.

 

Για δραματική υποβάθμιση της περίθαλψης έκανε λόγο ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών.

 

Για το επίδομα τοκετού

Ο κ. Σαλμάς ανέφερε ότι το κόστος των επιδομάτων τοκετού εκτοξεύθηκε το 2012 στα 19 εκατ. ευρώ επειδή δόθηκε σε όλες τις νέες μητέρες ανεξαιρέτως, ενώ ο νόμος όριζε ότι το επίδομα λαμβάνουν όσες δεν γεννούν σε δημόσιο νοσοκομείο.

«Αφού ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει τα νοσήλια στα ιδιωτικά και δημόσια μαιευτήρια, δεν μπορεί να δίδει και επίδομα» είπε ο κ. Σαλμάς.

Ακόμα 250 εκατ. ευρώ προβλέπεται να εξοικονομηθούν από τις διορθώσεις στην εφαρμογή των Κλειστών Ενοποιημένων Νοσηλίων (ΚΕΝ) στις ιδιωτικές κλινικές. Το 2012 οι δαπάνες για ΚΕΝ εκτοξεύθηκαν, είπε ο κ. Σαλμάς, διότι υπήρχαν κενά στο νόμο και οι κλινικές χρέωναν και τους χρόνιους ασθενείς.

 

Επιπλέον, περίπου 93 εκατ. ευρώ θα εξοικονομηθούν με την ανακοστολόγηση των διαγνωστικών εξετάσεων. «Η διαπραγμάτευση επέφερε μείωση», είπε ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας, αναφέροντας ενδεικτικά ότι η μαγνητική τομογραφία κόστιζε πέρυσι στον ΕΟΠΥΥ 240 ευρώ, ενώ φέτος η τιμή της καθορίστηκε στα 135 ευρώ. Αναλόγως, η αξονική τομογραφία κόστιζε 71 ευρώ και τώρα κοστίζει από 40 ευρώ. Το 2012 η συνολική δαπάνη για τις απεικονιστικές εξετάσεις ήταν 307 εκατ. ευρώ και το 2013 προβλέπεται ότι θα είναι από 215 έως 265 εκατ. ευρώ.

 

συνέχεια ….. http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231237319&ref=newsletter

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει κάποια κινητοποίηση σχετικά με το επίδομα τοκετού; Εγώ σήμερα έμαθα ότι δεν το δικαιούμαστε.

Εννιά χρόνια πληρώνω εισφορές, περίπου 26.000ευρώ έχω δώσει, και φέτος θα μου έρθει και το χαρτάκι της αύξησης των ασφαλίστρων λόγω δεκαετίας. Σύνταξη δεν περιμένω για τη γενιά μας, ήλπιζα τουλάχιστον, ότι όταν θα χρειαζόμουν νοσηλεία σε νοσοκομείο ή μαιευτήριο θα είχα μια κάλυψη, και τώρα που γεννάω τον Ιούλιο θα μου πληρώσουν 400 ευρώ (;!) νοσήλεια στο ιδιωτικό μαιευτήριο που είναι η γιατρός μου;;

 

Επίσης, αν είναι να πηγαίνουμε με τα δεδομένα του ΕΟΠΠΥ, δεν θα έπρεπε να υπάρχει παραλληλία σε όλα τα επίπεδα; Δηλαδή, απλά κόβουν του ΤΣΜΕΔΕ τις παροχές, και δεν λαμβάνουμε τα έξτρα του ΕΟΠΠΥ;;; Υπάρχει κάποια κινητοποίηση από πλευράς των μηχανικών για την εξίσωση, σε τελευταία ανάλυση, αν αυτό είναι το ζητούμενο, ώστε να έχουμε τις ίδιες παροχές με τον ΕΟΠΠΥ, δηλαδή χαμηλότερα ασφάλιστρα γενικά, αλλά και ακόμη περισσότερο σε εγκυμοσύνη, λοχεία, περιόδους ανάρρωσης κλπ; Κάποια τσεκ-απ που δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στον ΕΟΠΠΥ ανα το χρόνο, πχ αιματολογικές εξετάσεις, τεστ παπ, εμείς είμαστε ΤΣΜΕΔΕ και δεν τα δικαιούμαστε;; Τι διαδικασία υπάρχει; Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό, γιατί στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ δεν ανακοινώνουν τίποτα, τηλέφωνα δεν σηκώνουν, και πρέπει να τρέχουμε σα ζήτουλες στα καταστήματα για να ενημερωθούμε για το τι καλύπτουν τα 3-5 χιλιάδες ευρώ που πληρώνουμε κάθε χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλα οι ανθρωποι. Που θα πρεπει να γεννησουμε.....στο υπογειο με την μαμη???

Απαραδεκτοι.

Τοσα χρηματα απο την ασφαλεια μας που πηγαν, που πανε, γιατι τα διναμε?

Ντροπη τους.

Αλλα για ποια λογικη μιλαω και εγω......στο κρατος που υπερπαραλογου... Βρε ουτσ...

 

Νεο 28/02/2013

Καταργείται το επίδομα τοκετού

 

Συνολική μείωση 1,1 δισ. ευρώ θα προκύψει στις δαπάνες τού Εθνικού Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) το τρέχον έτος, με την εφαρμογή του νέου Κανονισμού Παροχών Υγείας που τέθηκε σε ισχύ το Δεκέμβριο.

Όπως ανακοίνωσε ο αναπληρωτής υπουργό Υγείας Μάριος Σαλμάς, μεταξύ άλλων καταργείται το επίδομα τοκετού και μειώνονται οι δαπάνες για φυσιοθεραπείες και γυαλιά οράσεως.

 

Για δραματική υποβάθμιση της περίθαλψης έκανε λόγο ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών.

 

Για το επίδομα τοκετού

Ο κ. Σαλμάς ανέφερε ότι το κόστος των επιδομάτων τοκετού εκτοξεύθηκε το 2012 στα 19 εκατ. ευρώ επειδή δόθηκε σε όλες τις νέες μητέρες ανεξαιρέτως, ενώ ο νόμος όριζε ότι το επίδομα λαμβάνουν όσες δεν γεννούν σε δημόσιο νοσοκομείο.

«Αφού ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει τα νοσήλια στα ιδιωτικά και δημόσια μαιευτήρια, δεν μπορεί να δίδει και επίδομα» είπε ο κ. Σαλμάς.

Ακόμα 250 εκατ. ευρώ προβλέπεται να εξοικονομηθούν από τις διορθώσεις στην εφαρμογή των Κλειστών Ενοποιημένων Νοσηλίων (ΚΕΝ) στις ιδιωτικές κλινικές. Το 2012 οι δαπάνες για ΚΕΝ εκτοξεύθηκαν, είπε ο κ. Σαλμάς, διότι υπήρχαν κενά στο νόμο και οι κλινικές χρέωναν και τους χρόνιους ασθενείς.

 

Επιπλέον, περίπου 93 εκατ. ευρώ θα εξοικονομηθούν με την ανακοστολόγηση των διαγνωστικών εξετάσεων. «Η διαπραγμάτευση επέφερε μείωση», είπε ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας, αναφέροντας ενδεικτικά ότι η μαγνητική τομογραφία κόστιζε πέρυσι στον ΕΟΠΥΥ 240 ευρώ, ενώ φέτος η τιμή της καθορίστηκε στα 135 ευρώ. Αναλόγως, η αξονική τομογραφία κόστιζε 71 ευρώ και τώρα κοστίζει από 40 ευρώ. Το 2012 η συνολική δαπάνη για τις απεικονιστικές εξετάσεις ήταν 307 εκατ. ευρώ και το 2013 προβλέπεται ότι θα είναι από 215 έως 265 εκατ. ευρώ.

 

συνέχεια ….. http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231237319&ref=newsletter

 

Τελικά αυτό που κόβεται είναι τα 900 που έπαιρναν στο χέρι όσοι γεννούσαν στα δημόσια νοσοκομεία.

Η έκπτωση στις κλινικές εξακολουθεί να ισχύει και το επίδομα των 900 το παίρνουν μόνο όσες γεννούν στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για το επίδομα είναι δύσκολα τα πράγμτα...

Και εγώ τώρα είχα νέα από την υπόθεσή μου..Πρέπει να κάνουμε προσφυγή στο Δ.Σ. του ΕΟΠΥΥ έτσι ώστε να τεθεί το θέμα στο ΤΣΜΕΔΕ ! Σε κάθε περίπτωση η υπόθεση προχωράει . Εχθές ο Σαλμάς είπε διάφορα ψέμματα στα κανάλια και το έχω αναφέρει και αυτό στο Συνήγορο του Πολίτη. Δες Χατζηνικολάου Real FM 28/02/13 μέρος τρίτο στο 4''50 και στον ΣΚΑΙ 28/02/13 εκπομπή LIFE στο 33''10!!

Προφανώς δεν ξέρει ο υπουργός ότι υπάρχει ειδικός τιμοκατάλογος στις ιδιοτικές κλινικές για ασφαλισμένους ΕΟΠΥΥ και λέει οτι στις ιδιοτικές κλινικές ΟΛΑ ειναι δωρεάν.

Δεν το έχω αφήσει το θέμα. Μόλις μου στείλει ο Συνήγορος του Πολίτη τί ακριβώς πρέπει να γράψουμε στην προσφυγή θα σας στείλω.

Υπομονή είναι περίπλοκο αλλά ο Συνήγορος είχε κάποια αλληλογραφία με τον ΕΟΠΥΥ ....Προχωράμε δυνατά!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Κτιριο13

σε ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση κ για το mail. εγω προσωπικα θελω να συμμετεχω στην προσπαθεια. απλα δεν ξερω αν πρεπει να προσφυγω στο Συνηγορο απο τωρα, που δεν εχω γεννησει, ή μετα, δηλ απο αρχες Απρ με ολα τα παραστατικα απο μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.