Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

post-44472-0-68288500-1501574180_thumb.jpegpost-44472-0-81995300-1501574187_thumb.jpeg

 

άλλα δύο διαμάντια, σημερινά.

 

 

Εδώ να σας πω δύο ιστορίες, δυστυχώς δεν έχω ούτε φωτο ούτε βίντεο.

 

1. Είμαστε σε ένα έργο στον Καναδά το 2015. Είναι μεγάλο έργο οπότε υπάρχουν δεκάδες υπεργολάβοι, ένας από αυτούς είναι υπεύθυνος για την κατασκευή δεξαμενών υγρού πυρόσβεσης (νερό) και ένας άλλος είναι υπεύθυνος για σύστημα καταιονισμού γύρω από 6 μεγάλους DC-AC μετασχηματιστές. Μία ωραία Τρίτη μας λένε ότι θα κάνουν δοκιμή το σύστημα πυρόσβεσης, οπότε για συγκεκριμένη ώρα δεν θα πρέπει να είμαστε κοντά αλλά να παρακολουθούμε από απόσταση. Γυρνάνε λοιπόν τους διακόπτες και...... τίποτα. Ναι μεν ο ένας υπεργολάβος παρέδωσε τις δεξαμενές, ναι μεν ο άλλος παρέδωσε πιεστικά και σωληνώσεις, κανένας από τους δύο δεν σύνέδεσε το ένα με το άλλο γιατί κανενός το συμβόλαιο δεν το προέβλεπε.

 

2.Σε υποσταθμό αιολικού πάρκου υπό κατασκευή φέτος. Ο ένας υπεργολάβος έκανε εγκατάστηση συστήματος μπαταριών (δεν ξέρω ακριβείς τεχνικές λεπτομέρειες για αυτό, ίσως ένας ηλεκτρολόγος μας διαφωτίσει) και ο άλλος υπεργολάβος έπρεπε να το συνδέσει με το υπόλοιπο σύστημα. Με το που κάνουν την ενεργοποίηση σκάσανε οι μπαταρίες. Κανείς από τους δύο δεν έλεγξε την πολικότητα ΑΛΛΑ και οι δύο υπέθεσαν ότι η πολικότητα ήταν σωστή γιατί θα έπρεπε να την είχε ελέγξει ο άλλος.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη...πολύ πιο απλά από ότι ίσως φαντάζεσαι.

Καλα....

Για μια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό ότι με κάποιο τρόπο βρήκες ολόκληρη την εικόνα μέρος της οποίας μας παρέθεσε ο rootbreaker....Αφού πήρα το όνομα του αρχείου και το έκανα paste στο google να δω αν γίνεται.......! :)

Link to comment
Share on other sites

2.Σε υποσταθμό αιολικού πάρκου υπό κατασκευή φέτος. Ο ένας υπεργολάβος έκανε εγκατάστηση συστήματος μπαταριών (δεν ξέρω ακριβείς τεχνικές λεπτομέρειες για αυτό, ίσως ένας ηλεκτρολόγος μας διαφωτίσει) και ο άλλος υπεργολάβος έπρεπε να το συνδέσει με το υπόλοιπο σύστημα. Με το που κάνουν την ενεργοποίηση σκάσανε οι μπαταρίες. Κανείς από τους δύο δεν έλεγξε την πολικότητα ΑΛΛΑ και οι δύο υπέθεσαν ότι η πολικότητα ήταν σωστή γιατί θα έπρεπε να την είχε ελέγξει ο άλλος.

 

<3 Για όλα φταίει ο project manager :P

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gif83d347be-fc82-4db8-a429-f8997df88e2f-original.jpegattachicon.gifde8b521e-2a6f-4e62-9b16-3c5be78a5420-original.jpeg

 

άλλα δύο διαμάντια, σημερινά.

 

 

Εδώ να σας πω δύο ιστορίες, δυστυχώς δεν έχω ούτε φωτο ούτε βίντεο.

 

1. Είμαστε σε ένα έργο στον Καναδά το 2015. Είναι μεγάλο έργο οπότε υπάρχουν δεκάδες υπεργολάβοι, ένας από αυτούς είναι υπεύθυνος για την κατασκευή δεξαμενών υγρού πυρόσβεσης (νερό) και ένας άλλος είναι υπεύθυνος για σύστημα καταιονισμού γύρω από 6 μεγάλους DC-AC μετασχηματιστές. Μία ωραία Τρίτη μας λένε ότι θα κάνουν δοκιμή το σύστημα πυρόσβεσης, οπότε για συγκεκριμένη ώρα δεν θα πρέπει να είμαστε κοντά αλλά να παρακολουθούμε από απόσταση. Γυρνάνε λοιπόν τους διακόπτες και...... τίποτα. Ναι μεν ο ένας υπεργολάβος παρέδωσε τις δεξαμενές, ναι μεν ο άλλος παρέδωσε πιεστικά και σωληνώσεις, κανένας από τους δύο δεν σύνέδεσε το ένα με το άλλο γιατί κανενός το συμβόλαιο δεν το προέβλεπε.

 

2.Σε υποσταθμό αιολικού πάρκου υπό κατασκευή φέτος. Ο ένας υπεργολάβος έκανε εγκατάστηση συστήματος μπαταριών (δεν ξέρω ακριβείς τεχνικές λεπτομέρειες για αυτό, ίσως ένας ηλεκτρολόγος μας διαφωτίσει) και ο άλλος υπεργολάβος έπρεπε να το συνδέσει με το υπόλοιπο σύστημα. Με το που κάνουν την ενεργοποίηση σκάσανε οι μπαταρίες. Κανείς από τους δύο δεν έλεγξε την πολικότητα ΑΛΛΑ και οι δύο υπέθεσαν ότι η πολικότητα ήταν σωστή γιατί θα έπρεπε να την είχε ελέγξει ο άλλος.

το 1 ειναι τραγικο :).αν και τραβηγμενο μου φαινεται να διαπιστωσανε στις δοκιμες οτι δεν εχει κανει κανεις την συνδεση.πι μετασχηματιστες dc-ac? μετατροπεις μηπως εννοεις;για ποιο εργο προκειται;

2.εχουν αρχισε καποια εργα στα οποια χρησιμοποιουν μπαταριες για αποθηκευση της ενεργειας και χρηση της οταν ειναι περισσοτερο αναγκαια.

Link to comment
Share on other sites

2.εχουν αρχισε καποια εργα στα οποια χρησιμοποιουν μπαταριες για αποθηκευση της ενεργειας και χρηση της οταν ειναι περισσοτερο αναγκαια.

όλοι οι Υ/Σ έχουν συσσωρευτές για το σύστημα παροχής 110V

Link to comment
Share on other sites

το 1 ειναι τραγικο :).αν και τραβηγμενο μου φαινεται να διαπιστωσανε στις δοκιμες οτι δεν εχει κανει κανεις την συνδεση.πι μετασχηματιστες dc-ac? μετατροπεις μηπως εννοεις;για ποιο εργο προκειται;

2.εχουν αρχισε καποια εργα στα οποια χρησιμοποιουν μπαταριες για αποθηκευση της ενεργειας και χρηση της οταν ειναι περισσοτερο αναγκαια.

1.Και όμως εκεί το κατάλαβαν. Γενικά σε πολύ μεγάλα έργα γίνονται τέτοια λάθη καμιά φορά γιατί τα συμβόλαια δεν είναι γραμμένα σωστά και έχουν παραλείψεις, ή κάποιος δεν έκανε σωστό έλεγχο ή κάποιος έκανε τον έλεγχο ΑΚΡΙΒΩΣ όπως αναγράφεται στο σύστημα ελέγχου ποιότητας του έργου. Αν το σύστημα ποιότητας του έργου είναι ελλειπές, τότε τέτοια λάθη γίνονται συχνά.

 

Όπως ανέφερε και ο Σταύρος παραπάνω, φταίει ο project manager Principal contractor γιατί αυτός είναι υπεύθυνος για την όλη επίβλεψη και παράδοση του έργου. Είναι επίσης υπεύθυνος για να μοιράσει τα κομμάτια του έργου στους υπεργολάβους, οπότε αν αφήσει κάτι απ'εξω καταλήγεις σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Για το  DC-AC, είναι μετατροπείς, σωστά το επεσήμανες. ( https://en.wikipedia.org/wiki/High-voltage_direct_current ). Ήταν ένας υποσταθμός στη μέση του πουθενά στην Alberta του Καναδά (βόρεια του Edmonton), εμείς δουλεύαμε στην μία άκρη της ζεύξης.

 

2. Ενδιαφέρον. Πρώτη φορά το είδα αυτό σε τέτοιου είδους έργο. Θα ψάξω να μάθω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι Υ/Σ έχουν συσσωρευτές για το σύστημα παροχής 110V

ειμαι λιγο βιαστικος και ισως κανω λαθος αναρτηση. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Battery_storage_power_station

αυτο εννοουσα.εχουν ξεκινησει ευρωπη και εχουν κατασκευασει τετοια σε πιλοτικο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

μόνο που η βλάβη ήταν σε Υ/Σ και όχι εγκατάσταση αποθήκευσης ενέργειας οπότε κατά 99.9% αφορούσε το σύστημα εφεδρικής παροχής που υπάρχει από πάντα σε Υ/Σ και όχι σύστημα αποθήκευσης ενέργειας που είναι ακόμα σπάνια εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.