Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο φορολογικό


Recommended Posts

Το ποσό του φόρου που προκύπτει σύμφωνα με τις παραγράφους 1 και 2 για τους μισθωτούς και συνταξιούχους μειώνεται κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) για κάθε καταβαλλόμενη από τις ακόλουθες δαπάνες:

Και ξεκινάει για ιατρικά κτλ.

 

Δλδ ως ελεύθερος επαγγελματίας δε θα σου αναγνωρίζουν ούτε αυτά για έκπτωση δαπάνης....;

 

Επίσης το θέμα με το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να το ψάξουμε μήπως κρύβει κάπου κάποια κατάργηση παραγράφου κτλ.

Αλλιώς το θέμα γίνεται πιο τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Αν φτασουμε τα τεκμηρια με καθαρο εισοδημα, κουβεντιαζουμε και για δαπανες.

Αλλιως τσαμπα κραταμε βιβλια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε μπορεί να ισχύει αυτό...

Κάποιο λάθος θα έχει γίνει.

 

Για τα παιδιά δε μας δίνουν έκπτωση.

Δε θα μας μειώνουν και τους φόρους για τους γιατρούς;

 

Δε θα μειώνει το εισόδημα το ΤΣΜΕΔΕ?

Δε μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε 10% έκπτωση από το φόρο.

ΑΛΛΑ

φέτος θα αφαιρείται ολόκληρο για τους μπλοκάκηδες.

Λογικό δεν είναι να αφαιρεθεί και από τους υπόλοιπους...????

Link to comment
Share on other sites

Στα πρόχειρα πιστεύω τα βγάζουν όλα , δεν είναι δυνατόν να παίζει ρόλο αν το ΤΣΜΕΔΕ θα είναι έξοδο ο τρόπος που θα φορολογηθείς . Είναι απαράδεκτοι !!

 

Υπήρχε 10% έκπτωση από το φόρο.

ΑΛΛΑ

φέτος θα αφαιρείται ολόκληρο για τους μπλοκάκηδες.

Λογικό δεν είναι να αφαιρεθεί και από τους υπόλοιπους...????

 

Διόρθωση , θα αφαιρεθεί για τα εισοδήματα του 2013

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απλά δε μπορεί να ισχύει αυτό...

Κάποιο λάθος θα έχει γίνει.

 

Για τα παιδιά δε μας δίνουν έκπτωση.

Δε θα μας μειώνουν και τους φόρους για τους γιατρούς;

 

Δε θα μειώνει το εισόδημα το ΤΣΜΕΔΕ?

Δε μπορεί...

 

 

Θα δούμε τι μπορεί και τι δεν μπορεί πχ μπορεί να το βάλουν κατά τη συζήτηση του σχεδίου νόμου , που ξέρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις σύμβαση με κάποιον (είτε ως "εργοδότης" είτε ως "εργαζόμενος") πρέπει να υποβάλλεις ανά τρίμηνο (μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα) στη ΔΟΥ κατάσταση συμβάσεων.

Η υποχρέωση αφορά και τα 2 μέρη. Το Μάρτιο που με φώναξαν για έλεγχο στη ΔΟΥ το έμαθα, γιατί θεωρούσα ότι μόνο ο "εργοδότης" πρέπει να το κάνει. Τους πήγα τις συμβάσεις να τις δούν, πλήρωσα και κάτι πρόστιμα για να μάθω και πλέον όποτε συμβάλλομαι με κάποια εταιρεία ή ανανεώνω τη σχετική σύμβαση πάω στη ΔΟΥ και υποβάλλω την κατάσταση το τρίμηνο που πρέπει.

Δεν το κάνω για μικροποσά με ιδιώτες (π.χ. για ενεργειακά πιστοποιητικά).

 

Απλα μλκς σου ειπαν.

Πχ Ανηκω εγω στη Β ΔΟΥ. Κανω ενα συμφωνητικο με τον εναν επαγγελματια που ειναι παλι στη Β ΔΟΥ, Παει και το θεωρει και μου φερνει το θεωρημμενο αντιγραφο κια τη διμηνη λιστα που υποβαλλει.

Θες να μου πεις οτι εγω παλι πρεπει να ξαναπαω, παραμασχαλα με το θεωρημενο αντιγραφο απο τη Β ΔΟΥ, παλι στη Β ΔΟΥ και να τους πω "μαγκες, ξαναθεωρηστε μου, το θεωρημενο αντιγραφο".

Μηπως πρεπει και ο υπαλλληλος της Β ΔΟΥ να παει με το ξαναθεωρημμενο αντιγραφο, στον παραδιπλα υπαλληλο, να ξαναματαθεωρησει το αντιγραφο??

 

Αυτα ΜΟΝΟ στην Ουγκαντα και στην Ελλαδα γινονται.

 

Και σου βαζουν και προστιμο για να αποδειξουν περιτρανα ποσο τριτοκοσμικη χωρα ειμαστε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για τις συμβάσεις αυτές υπάρχει αυτοτελής υποχρέωση της κάθε πλευράς να το καταθέσει στην αρμόδια για τη φορολογία του ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.