Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο φορολογικό


Recommended Posts

Συμφωνα με τα παλαια δεδομενα, στο παραδειγμα μου (το οποιο θα ηταν καλο τις ομορφες εποχες!!!) θα ειχαμε κερδος 16000€ και μια επιστροφη φορου περιπου 2000€, συνολο 18000€ για ολο το ετος, δηλαδη 1500€/μηνα. Ας πουμε αξιοπρεπες!

 

Συμφωνα με τα σημερινα και αφαιρωντας φορους, αλληλεγγυες, παπαριες...απομενουν περιπου 12 με 13000€!!! Κανα χιλιαρικο το μηνα δηλαδη και σιγα μην κανουμε αυτους τους τζιρους!!!!!!

 

Στην καλυτερη περιπτωση, αν υπολογισεις και την μειωση του τζιρου, μιλαμε για μια πτωση 60-70 εως και 80% του εισοδηματος

Link to comment
Share on other sites

Το πιο τραγικό είναι να έχει κάποιος ελάχιστο έως μηδενικό καθαρό εισόδημα και να φορολογείται με 26% επί των τεκμηρίων.......

 

Πόσοι νέοι μηχανικοί δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία?

 

Ένα 10χίλιαρο τεκμήριο (που δεν είναι καθόλου δύσκολο να το 'χει κάποιος με ένα σπίτι κι ένα αυτοκίνητο) οδηγεί σε 2.600 ευρώ φόρο εισοδήματος για πλάκα από εισόδημα μηδέν (χώρια τα υπόλοιπα) ......

 

Αυτό δεν είναι φορολογία... είναι ληστεία μετά φόνου....

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..........είναι ληστεία μετά φόνου....

 

Οπότε ...."ξεφορτωνόμαστε" τεκμήρια και ...."μειώνουμε" τα κέρδη μας.

 

Για να δούμε που θα βρουν ...φόρους, ΦΠΑ, φόρους, ΦΠΑ, φόρους, ΦΠΑ..... να μαζέψουν!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί νομίζουν ότι από νεκρή οικονομία μπορούν ακόμα να ξεζουμίσουν......

 

Ακόμα και με μαθηματικά Δημοτικού.....δε μπορεί να βγει κάτι τέτοιο...

 

Θα μου πεις... τα μαθηματικά Harvard είναι αλλιώτικα.... όπως παρακάτω.....

post-8629-0-08462500-1354355828_thumb.jpg

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Το πιο τραγικό είναι να έχει κάποιος ελάχιστο έως μηδενικό καθαρό εισόδημα και να φορολογείται με 26% επί των τεκμηρίων.......

 

Πόσοι νέοι μηχανικοί δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία?

 

Ένα 10χίλιαρο τεκμήριο (που δεν είναι καθόλου δύσκολο να το 'χει κάποιος με ένα σπίτι κι ένα αυτοκίνητο) οδηγεί σε 2.600 ευρώ φόρο εισοδήματος για πλάκα από εισόδημα μηδέν (χώρια τα υπόλοιπα) ......

 

Αυτό δεν είναι φορολογία... είναι ληστεία μετά φόνου....

 

Θέλω να πιστεύω ότι εάν φορολογηθούμε με τεκμήρια, τότε δεν θα ισχύει το 26%, αλλά κάτι άλλο. Δεν βγαίνουν τα νούμερα εάν βάλεις 26% σε τεκμήρια!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι εάν φορολογηθούμε με τεκμήρια, τότε δεν θα ισχύει το 26%, αλλά κάτι άλλο. Δεν βγαίνουν τα νούμερα εάν βάλεις 26% σε τεκμήρια!!!!

 

Κι εγώ θέλω να το πιστεύω.... αλλά το θέμα είναι τι πιστεύουν αυτοί..... κι αυτό ΘΑ το δούμε.....

 

Καλού κακού, έχετε έτοιμα τα υπογλώσσια.... μάλλον θα χρειαστούν....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Aν πάει με τεκμήρια, έκλεισα βιβλία χθες. Δεν βγαίνει με τίποτα, προσωπικά πάντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ή θα είναι τεκμήρια, ή θα είναι προκαθορισμένες αμοιβές (ή και τα δύο ταυτοχρόνως).

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να φορολογηθούν οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.