Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο φορολογικό


Recommended Posts

Καλημέρα

Μετά από μια πρώτη ανάγνωση (έχω ήδη πονοκέφαλο από τα μπρος - πίσω με τους παλιούς νόμους) διαπιστώνω τα εξής πολύ σημαντικά:

1) Στο άρθρο 3, όπου υπάρχουν αρκετές παράγραφοι με τροποποιήσεις του άρθρου 31 του ΚΦΕ (το οποίο μιλάει για τις εκπιπτόμενες δαπάνες) δεν βλέπω να έχουν μπει ως αναγνωριζόμενες εκπιπτόμενες δαπάνες οι υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές (ΤΣΜΕΔΕ).

2) Οι ασφαλιστικές εισφορές αφαιρούνται από το ακαθάριστο εισόδημα μόνο στην περίπτωση που μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία κατ' ουσία "μισθωτό με μπλοκάκι" - παράγραφος 2 του άρθρου 1, σελίδα 8.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Στην περίπτωση αυτή όμως δεν υπάρχει δικαίωμα να εκπίπτουν λοιπές δαπάνες (παράγραφος 6 νέου άρθρου 9, σελίδα 6)

 

Τώρα βέβαια η απορία μου είναι, αν είσαι όντως "μισθωτός με μπλοκάκι" αλλά κάνεις και παράλληλα κάποιες δουλειές επιπλέον, που ξέρεις αν στο τέλος του χρόνου η μισθωτή εργασία θα είναι πάνω από το 75% του τζίρου σου, ώστε να μη δικαιούσαι να εκπίπτεις δαπάνες?

Ή αν έχεις σύμβαση με 2 εργοδότες, αλλά στην πορεία σου προκύψουν άλλοι 2, τι γίνεται?

Δηλαδή καθ' όλη τη χρονιά πρέπει να καταχωρείς κανονικά τις δαπάνες σου, να εκπίπτεις ΦΠΑ όπου προβλέπεται ή όχι?

 

Είπαμε ... ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ !!!

Edited by thmane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μλκ παει συννεφο.....!!!!!!!!!

 

Τωρα 4 μηνες (μην πω 6) αυτο το φορολογικο επεξεργαζονταν??

 

Βγαινει και ο γλιτσας ο Παπαδημητριου στο ΣΚΑΙ και λεει : " ειναι απλο φορολογικο, πλησιαζει τα φορολογκα του εξωτερικου, οι λιγες κλιμακες δεν μπερδευουν τους φορολογουμενους,...."

 

Τι λες ρε π@π@ρα???????????????

Δλδ ποσο :#$#$#@$ μπορεις να εισαι????

Εχεις σπασει ολα τα κοντερ...!!!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

thman

 

 

Σε άλλο θέμα στο site και εγώ τις ίδιες απορίες εκφράζω !!!!!

Πάντως δεν αναφέρει να μην εκπίπτει , αναφέρει ότι δεν θα αναγνωρίζονται ως δαπάνες . Άρα θα περνούν κανονικά στα βιβλία εσόδων εξόδων αλλά πως δεν θα αναγνωρίζονται τότε ??????

Link to comment
Share on other sites

thman

 

 

Σε άλλο θέμα στο site και εγώ τις ίδιες απορίες εκφράζω !!!!!

Πάντως δεν αναφέρει να μην εκπίπτει , αναφέρει ότι δεν θα αναγνωρίζονται ως δαπάνες . Άρα θα περνούν κανονικά στα βιβλία εσόδων εξόδων αλλά πως δεν θα αναγνωρίζονται τότε ??????

 

Σωστά...

Και θα καθόμαστε να γράφουμε σα μλκς το βιβλίο εσ-εξ, και δε θα αναγνωρίζονται οι δαπάνες !!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα ειπαν στο Skai ότι οι εγγραφες συμφωνίες είναι αυτές που έχουν θεώρηση απο εφορία . Τι είναι αυτό Ισχύει ????

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα ειπαν στο Skai ότι οι εγγραφες συμφωνίες είναι αυτές που έχουν θεώρηση απο εφορία . Τι είναι αυτό Ισχύει ????

 

Όταν κάνεις σύμβαση με κάποιον (είτε ως "εργοδότης" είτε ως "εργαζόμενος") πρέπει να υποβάλλεις ανά τρίμηνο (μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα) στη ΔΟΥ κατάσταση συμβάσεων.

Η υποχρέωση αφορά και τα 2 μέρη. Το Μάρτιο που με φώναξαν για έλεγχο στη ΔΟΥ το έμαθα, γιατί θεωρούσα ότι μόνο ο "εργοδότης" πρέπει να το κάνει. Τους πήγα τις συμβάσεις να τις δούν, πλήρωσα και κάτι πρόστιμα για να μάθω και πλέον όποτε συμβάλλομαι με κάποια εταιρεία ή ανανεώνω τη σχετική σύμβαση πάω στη ΔΟΥ και υποβάλλω την κατάσταση το τρίμηνο που πρέπει.

Δεν το κάνω για μικροποσά με ιδιώτες (π.χ. για ενεργειακά πιστοποιητικά).

Edited by thmane
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις σύμβαση με κάποιον (είτε ως "εργοδότης" είτε ως "εργαζόμενος") πρέπει να υποβάλλεις ανά τρίμηνο (μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα) στη ΔΟΥ κατάσταση συμβάσεων.

Η υποχρέωση αφορά και τα 2 μέρη. Το Μάρτιο που με φώναξαν για έλεγχο στη ΔΟΥ το έμαθα, γιατί θεωρούσα ότι μόνο ο "εργοδότης" πρέπει να το κάνει. Τους πήγα τις συμβάσεις να τις δούν, πλήρωσα και κάτι πρόστιμα για να μάθω και πλέον όποτε συμβάλλομαι με κάποια εταιρεία ή ανανεώνω τη σχετική σύμβαση πάω στη ΔΟΥ και υποβάλλω την κατάσταση το τρίμηνο που πρέπει.

Δεν το κάνω για μικροποσά με ιδιώτες (π.χ. για ενεργειακά πιστοποιητικά).

 

 

Και εγώ σε αυτά αναφερόμουνα (ενεργειακά) . Επίσης από ότι ξέρω εγώ και συμφώνησαν και στην εφορία μου για τις συμβάσεις μεταξύ επιτηδευματιών υπάρχει υποχρέωση υποβολής τριμηνιαίας κατάστασης . Και μόνο από τον εργοδότη .Τι να πώ ???

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι ασφαλιστικές εισφορές θα αφαιρούνται από το ακαθάριστο εισόδημα μόνο στην περίπτωση που μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία κατ' ουσία "μισθωτό με μπλοκάκι" ?

Αν φορολογηθείς σαν Ε.Ε. τότε το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι έξοδο????????????????????????

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.