Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακός συλλέκτης για θέρμανση


Demoiselle

Recommended Posts

Σε σενάριο ΠΕΑ για το εξοικονομώ, μου ζητήθηκε να υπολογιστεί το ενεργειακό κέρδος μιας επένδυσης σε ηλιακό σύστημα για συνεισφορά στη θέρμανση.

 

Στο υπάρχον, δεν υπάρχει ηλιακός και θα τοποθετηθεί σίγουρα για ζνχ.

 

Δεδομένου ότι η στη βοήθεια του προγράμματος λέει ότι για τον συντελεστή β (για παραγωγή ζνχ) πρέπει να καταχωρηθεί τιμή "σύμφωνα με τις αντίστοιχες τιμές που προέρχονται από τους υπολογισμούς διαστασιολόγησης της εγκατάστασης", και προς το παρόν τέτοια μελέτη δεν υπάρχει,

- μπορώ να κάνω κάτι πριν στείλω τον πελάτη να πάρει μελέτη και προσφορά για ένα τέτοιο σύστημα?

-είναι οι συντελεστές α του πίνακα 5.8 "κοντά" με τους συντελεστές β?

 

Ουσιαστικά θέλω να δω περίπου το ενεργειακό κέρδος (αν ανεβαίνει κατηγορία, και με πόσα μ2 μπορεί να γίνει αυτό) για να αξιολογήσουμε την επένδυση σε ένα τέτοιο σύστημα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Με απόδοση περίπου 1,5 kWh ανά 1m2 συλλεκτικής επιφάνειας, είναι καλά έτσι που να καλύπτεις περίπου το 40% των αναγκών για θέρμανση και 65% για ζ.ν.χ.;

Με τους συντελεστές αξιοποίησης (α και β) αν θες κάνε μια δοκιμή με κλίση γεωγραφικό πλάτος+15o και τιμές για τον συντελεστή β από την αντίστοιχη στήλη για απλό συλλέκτη και όχι επιλεκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Με απόδοση περίπου 1,5 kWh ανά 1m2 συλλεκτικής επιφάνειας, είναι καλά έτσι που να καλύπτεις περίπου το 40% των αναγκών για θέρμανση και 65% για ζ.ν.χ.;

Ωραίες πληροφορίες, που δεν γνώριζα. Ευχαριστώ Πάνο.

 

Πληροφοριακά λοιπόν σας λέω τα αποτελέσματα.

Παίζοντας με κλίσεις και συντελεστές απόδοσης, είδα ότι την μεγαλύτερη εξοικονόμηση έχω με 45 μοίρες κλίση, ανεξαρτήτου τοποθεσίας. Με γ.π.=40 +15=55 μοίρες, θα έπρεπε να έχω τη βέλτιστη λύση, όμως δεν συμβαίνει αυτό, ούτε στο ζνχ, ούτε στη θέρμανση.

Ακόμη και με διαφορετικούς συντελεστές απόδοσης, πάντα οι 45 μοίρες μου δίνουν τη βέλτιστη λύση. :shock: :o

....κι εγώ που νόμιζα τα καλύτερα για το πρόγραμμα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Mία απλή επισήμανση. Στο πρόγραμμα δεν έχουμε βαθμό απόδοσης αλλά συντελεστή αξιοποίησης. Δεν είναι ακριβώς ίδια μεγέθη.

Δυστυχώς για θέρμανση από ηλιακούς δεν έχουμε τους αντίστοιχους συντελεστές, πρέπει να υπολογιστούν ...

Link to comment
Share on other sites

Mία απλή επισήμανση. Στο πρόγραμμα δεν έχουμε βαθμό απόδοσης αλλά συντελεστή αξιοποίησης. Δεν είναι ακριβώς ίδια μεγέθη.

Δυστυχώς για θέρμανση από ηλιακούς δεν έχουμε τους αντίστοιχους συντελεστές, πρέπει να υπολογιστούν ...

 

Είναι κατανοητό ότι δεν είναι ίδια μεγέθη.

Το πώς υπολογίζονται οι συντελεστές δεν έχω ιδέα, (από την σχέση 5.1 βεβαίως βεβαίως, αλλά σαν κινέζικη μου φαίνεται....)

γι' αυτό ρώτησα πώς μπορώ περίπου, να βάλω κάποιες τιμές.

 

Αλλά ήταν απογοητευτικό το γεγονός ότι το πρόγραμμα εμφανίζει ως βέλτιστη λύση τις 45 μοίρες,

 

Για σωστή δουλειά ξέρω πως πρέπει να απευθυνθώ σε μηχανολόγο. Αλλά σε επίπεδο προσφοράς, και την επιλογή υπό σκέψη, μάλλον δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το πώς υπολογίζονται οι συντελεστές δεν έχω ιδέα, (από την σχέση 5.1 βεβαίως βεβαίως, αλλά σαν κινέζικη μου φαίνεται....)

γι' αυτό ρώτησα πώς μπορώ περίπου, να βάλω κάποιες τιμές.

Ανάμεσα στους υπόλοιπους υπολογισμούς, υπεισέρχεται και η σχέση 5.1 που υπολογίζει το βαθμό απόδοσης του συλλέκτη και όχι τον συντελεστή αξιοποίησης της ηλιακής ακτινοβολίας.

Αν έχεις όρεξη, ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι πάρα πολύ καλό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχει ασχοληθεί κανείς με τον συντελεστή αξιοποίησης β ηλιακής ακτινοβολίας για θέρμανση χώρων; Έχω μια τέτοια περίπτωση στο "Εξοικονομώ" και δεν ξέρω τι τιμή να βάλω στο β. Από διάφορα που έχω ψάξει στο διαδίκτυο καταλήγω ότι μια μέση τιμή είναι β=0.2. Έχει υπόψη του κανείς κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσουμε τις τιμές που δίνει ο πίνακας 5.8 για το α, επί το λόγο (μήνες θέρμανσης) διά 12.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.