Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στιγμιαία και μέση ισχύς


Hlectrologos -7-

Recommended Posts

Πείτε είναι το ίδιο το P με το Pεν ή Prms γιατί πολλοί μου λένε ότι είναι το ίδιο.

 

Εγώ λέω ότι P=U*Ι*Cosφ και Pεν=Uεν*Ιεν*Cosφ όπου ενεργή τιμή μια εναλλασσόμενης τάσης ή έντασης ορίζουμε αυτή που στο ίδιο χρονικό μας δίνει τα ίδια θερμικά αποτελέσματα με μια συνεχή τάση ή συνεχή ένταση.

 

Πείτε μου λοιπόν ενεργή ισχύ και πραγματική είναι το ίδιο γιατί δεν τη παλεύω!

Link to comment
Share on other sites

Στιγμιαία ισχύς ειναι το p(t)=u(t)*i(t).

Νομίζω οτι ενεργός ισχύς δεν υπάρχει, ισως να κάνω λάθος ή είναι και θέμα ορισμού.

Πραγματική ισχύς ή μέση ισχύς είναι το Paverage=Urms*Irms*cos(φ), δηλαδή ναι, πραγματική ισχύς και μέση ισχύς είναι το ίδιο.

 

Power Factor είναι το P.F.=Pav/(Urms*Irms) και Urms*Irms είναι η φαινομενη ισχύς.

 

Δες και βιβλιογραφία. (π.χ. Hyatt-Kemmerly)

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έχω ψάξει και το θυμάμαι και από τη σχολή. Όταν λέμε ενεργή εννώουμε αυτή που έχει τα ίδια θερμικά αποτελέσματα για την ίδια χρονική στιγμή με τη συνεχή

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

S=P+Q, όπου

 

S: Φαινόμενη ισχύς

P: Ενεργός ισχύς

Q: Άεργος ισχύς.

 

Στιγμιαία ενεργός ισχύς Ρ είναι αυτή που αναλίσκεται την στιγμή της μέτρησης και μέση Pav η μέση τιμή πολλών μετρήσεων στιγμιαίων τιμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μιας και μιλάμε εδώ για ισχύ.

 

έχω την εξής απορία: πως ένα τριφασικό μοτερ αποδίδει την ίδια ισχύ τόσο στον αστέρα όσο και στο τρίγωνο με διαφορετικά αμπερ ως ονομαστικό ρεύμα λειτουργίας??

 

λόγω υψηλότερης τάσης στον αστέρα?? αν ναι, τότε γιατί εδώ στην ελλάδα δεν προμηθευόμαστε μοτέρια τα οποία σε αστέρα να δέχονται 380 βολτ??

 

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.