Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη στατικής επάρκειας σε κτίριο διαφόρων χρήσεων και ακαθορίστου δομικού συστήματος


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Πρόκειται ή μάλλον προσπαθώ να κάνω μια νομιμοποίηση ισογείου αυθαιρέτου άρα απατείται μελέτη στατικής επάρκειας.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το συνολικό κτίσμα κάπου 300 μ2 συντίθεται από πάμπολες αυθαίρετες προσθήκες κτισμένες σταδιακά

σε μια περίοδο τουλάχιστον 40 ετών έχοντας αποκτήσει μια πολυγωνική ακαθόριστη μορφή όπου έχουν χρησιμοποιηθεί

όλα σχεδόν τα δομικά υλικά του ελλαδικού χώρου .

 

Ετσι έχω τμήματα τα οποία

 

Κάποια είναι κατοικία , κάποια καταστήματα, κάποια αποθήκες.

 

Εχω τμήματα με φέροντα οργανισμο :

 

α. Οπλισμένο σκυρόδεμα διαφόρων εποχών

β. Φέρουσα τοιχοποιία με κεραμοσκεπή με ελλενίτ , με πλάκα μπετόν

Αλλα τμήματα με συμπαγές τούβλο , άλλα με διάτρητο άλλα με τσιμεντόλιθο.

Τμήματα στεγών άλλα με ξύλινο φ.ο. άλλα με μεταλλικό

γ. Πάνελ προκατασκευασμένα δεκαετίας '70

ε. Λιθόκτιστα

στ. Τμήματα ακαθόριστου φ.ο. ή τμήματα με φ.ο. συνδυασμό όλων των παραπάνω.

ζ. 2 πολύ μικρά τμήματα δύσκολα αναγνωρίσιμα μέσα στο σημερινό σύνολο έχουν άδεια οικοδομής....

 

(αυτά νομίζω φτάνουν δεν περιγράφω άλλο..)

 

Ολα τα παραπάνω είναι στατικώς εξαρτημένα καθώς το καθένα με τον Α ή Β τρόπο συνδέται ή στηρίζεται στο άλλο .

 

Τι μελέτη στατικής επάρκειας ρε παιδιά κάνουμε εδώ , με ποιούς κανονισμούς , με τι απαιτήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, θέλεις ένα πολυπρόγραμμα (που να καλύπτει όλα τα υλικά) και να περάσεις ένα μοντέλο....

Στατική επάρκεια με βάση παράρτημα Ε του ΕΑΚ ή ΚΑΝΕΠΕ αν δεν απατώμαι...

Link to comment
Share on other sites

Παράρτημα Ε μόνο σε προσθήκες καθ΄'υψος και υπό προϋποθέσεις.

 

Τώρα, πως θα εφαρμοστεί ΚΑΝΕΠΕ;

 

Πιστεύω ότι για το τμήμα που είναι από ωπλισμένο σκυρόδεμα (αν δεν είναι μικτή κατασκευή), ίσως να μπορείς να του δώσεις φορτία (και πιθανές στηρίξεις) από την ανάλυση των άλλων κατασκευών και να προχωρήσεις σε pushover. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

 

Αντιστοίχως, ίσως μπορείς να δώσεις φορτία και πιθανές στηρίξεις στις άλλες κατασκευές και να κάνεις την αντίστροφη διαδικασία.

 

Στο τέλος, επανέλεγχος των αρχικών σου παραδοχών βάσει των επιλύσεων - ενημέρωση και επανεπίλυση...

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοσθεί στην περίπτωσή σου. Ρίχνω μία ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Πρόκειται ή μάλλον προσπαθώ να κάνω μια νομιμοποίηση ισογείου αυθαιρέτου άρα απατείται μελέτη στατικής επάρκειας.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το συνολικό κτίσμα κάπου 300 μ2 συντίθεται από πάμπολες αυθαίρετες προσθήκες κτισμένες σταδιακά

σε μια περίοδο τουλάχιστον 40 ετών έχοντας αποκτήσει μια πολυγωνική ακαθόριστη μορφή όπου έχουν χρησιμοποιηθεί

όλα σχεδόν τα δομικά υλικά του ελλαδικού χώρου .

 

Ετσι έχω τμήματα τα οποία

 

Κάποια είναι κατοικία , κάποια καταστήματα, κάποια αποθήκες.

 

Εχω τμήματα με φέροντα οργανισμο :

 

α. Οπλισμένο σκυρόδεμα διαφόρων εποχών

β. Φέρουσα τοιχοποιία με κεραμοσκεπή με ελλενίτ , με πλάκα μπετόν

Αλλα τμήματα με συμπαγές τούβλο , άλλα με διάτρητο άλλα με τσιμεντόλιθο.

Τμήματα στεγών άλλα με ξύλινο φ.ο. άλλα με μεταλλικό

γ. Πάνελ προκατασκευασμένα δεκαετίας '70

ε. Λιθόκτιστα

στ. Τμήματα ακαθόριστου φ.ο. ή τμήματα με φ.ο. συνδυασμό όλων των παραπάνω.

ζ. 2 πολύ μικρά τμήματα δύσκολα αναγνωρίσιμα μέσα στο σημερινό σύνολο έχουν άδεια οικοδομής....

 

(αυτά νομίζω φτάνουν δεν περιγράφω άλλο..)

 

Ολα τα παραπάνω είναι στατικώς εξαρτημένα καθώς το καθένα με τον Α ή Β τρόπο συνδέται ή στηρίζεται στο άλλο .

 

Τι μελέτη στατικής επάρκειας ρε παιδιά κάνουμε εδώ , με ποιούς κανονισμούς , με τι απαιτήσεις ?

Κι' απάνω τρούλα!

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Τώρα μόνο ο Θεός και το θέλημά Του. Αυτός μπορεί να βγάλει άκρη (στηρίζον - στηριζόμενο - απάνω τρούλα, για την αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κλασσική λύση του προβλήματος απαιτεί προγράμματα κλάσσης SAP και άνω, κι επειδή η διαδικασία ακριβούς προσομοίωσης του υφισταμένου είναι ανούσια, προτείνω το εξής:

 

Ανάλυση κατά ΚΑΝΕΠΕ.

Με τα περισσότερα εμπορικά πρόγραμμα (τελευταία φορά το έκανα με το ΡΑΦ) μπορείς να εισάγεις ράβδους (γραμμικά στοιχεία) με Ε, J άλλων υλικών εκτός σκυροδέματος. Θέλω να πω, προσομοιώνεις τα μέλη από Ω/Σ, και τους τοίχους, τα σίδερα και τα λοιπά υλικά του Ελλαδικού χώρου τα προσομοιώνεις ως γραμμικά στοιχεία με Ε, J που ορίζει εσύ.

 

Λύνεις και το πρόγραμμα σου απαντά ότι τα μέλη από Ω/Σ είναι ανεπαρκή. Από τα εντατικά μεγέθη για μη Ω/Σ υλικά, κάνεις μερικούς ελέγχους στο χέρι και βρίσκεις ότι επίσης είναι ανεπαρκή.

 

Καταλήγεις ότι απαιτείται ενίσχυση, πράγμα που το φανταζόσουν ούτως ή άλλως.

 

 

Αν συμφωνείς ως εδώ, κι αν δεν παίζει το ενδεχόμενο κατεδάφισης, ανάφερε πλήθος ορόφων και μορφή κάτοψης...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.