Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατιστικά στοιχεία εκδοθέντων Πιστοποιητ​ικών Ενεργειακή​ς Απόδοσης (ΠΕΑ)


Engineer

Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν λέω ότι δουλεύω με 2-3 ΠΕΑ το μήνα στην καλύτερη.....Δηλαδή τώρα με 0 από Δεκέμβριο είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός? Τώρα αν το ΠΕΑ είναι καλό και χρήσιμο δεν μου καίγεται καρφί...Αυτό που με καίει είναι να γεμίζει η τσέπη και η δική μου μπα....Ρεαλιστικά και σκληρά. Δουλειά είναι αυτή τώρα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΙΚΑΡΕ, και εγω παω για ρεκόρ αναδουλειας, ......

 

όταν απλα πραγματα όπως λογικο πλαφον επιθεωρήσεων ανα ατομο δεν εφαρμοστηκαν και ετσι νομιμοποιηθηκαν εμμεσως συνεργασιες και εμποριο σφραγίδας , τι να πουμε;;;;;;

με 15000 επιθεωρητες είναι αστειο να μην εφαρμόζετε το πλαφον......δεν μπορει να υπαχουν 5000 ας πουμε που πεταλωνουν τζιτζίκια με 0 πιστοποιητικα και να φαινετε ότι γινονται 2 πιστοποιητικα την μερα και 3 από ένα ατομο,.....

υποτιθετε ότι είναι ειδος ελεγχου η ενεργειακη επιθεωρηση που πρεπει να γινετε από ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ,...... (Εκτος αν βγαλαν εγκυκλιο,και δεν το εμαθα , ότι επιτρεπετε,επεξεργασια στοιχειων  ή  αυτοψια ,από συγγενή,-γραμματεα ,-φοιτητη,καφετζη..,....του  εν. επιθεωρητη, οποτε θα εχουν δικιο).....

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΙΚΑΡΕ, και εγω παω για ρεκόρ αναδουλειας, ......τι να κανουμε, ...όταν απλα πραγματα όπως λογικο πλαφον επιθεωρήσεων ανα ατομο δεν εφαρμοστηκαν και ετσι νομιμοποιηθηκαν εμμεσως συνεργασιες και εμποριο σφραγίδας , τι να πουμε;;;;;;

 

υποτιθετε ότι είναι ειδος ελεγχου η ενεργειακη επιθεωρηση που πρεπει να γινετε από ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ,...... 

 

Βρε σεις αλήθεια δεν είχαν υποτίθεται πει για κάποιο πλαφόν στις επιθεωρήσεις στον αρχικό νομό????? Αβαβά?????

 

Το άλλο με τον πιστοποιημένο επιθεωρητή που το πας?? Εδώ κάποιος άνοιξε θέμα για το πως θα κάνει την ενεργειακή επιθεώρηση!!! Τι να λέμε τώρα..... Αντε πιάστους... Αρχίζω και σκέφτομαι να στέλνω τον φίλο μου που δουλεύει κούριερ να κάνει μετρήσεις.... :mrgreen:  :mrgreen:  Πιάνει το χέρι και το μάτι του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, η πλειοψηφία των ΠΕΑ εκδόθηκε για ενοικίαση και όχι για το "εξοικονόμηση κατ' οίκον" και σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω πως είναι σωστό να αναβαθμιστεί ενεργειακά το υπάρχον κτηριακό δυναμικό....

Η πλειοψηφία των ΠΕΑ συνάδελφοι είναι κακής ποιότητας... Ας μην εθελοτυφλούμε. Ο θεσμός δε διαφυλάχθηκε.

Επίσης θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να συνοδεύεται κι από τεύχος υπολογισμών, να μην είναι ένα απλό χαρτί .... και άλλα πολλά...

 

Κατά τα λοιπά, μπορεί βραχυπρόθεσμα κάποιοι εξ' ημών να βγάλαμε και να βγάζουμε κάποια χρήματα, αλλά συνολικά η γνώμη μου είναι πως ο κλάδος ζημιώθηκε (απαξιώθηκε περαιτέρω) με τον τρόπο που σχεδιάστηκε το όλο θέμα... 

 

Εν κατακλείδι: Συνάδελφοι, δυστυχώς επτωχεύσαμεν....

Link to comment
Share on other sites

ικαρε, υπηρχε στον νομο και εξαφανιστικε μυστηριωδώς .....όταν λογω ανικανότητας ;;;  καναν μονο 1500 προσωρινούς ηταν λογικο, να εξαφανισουν το πλαφον ....

τωρα που εχουμε 15000 είναι αστειο....κυριως γιατι διακωμωδείτε η εννοια της πιστοποιησης..

 

τωρα δεν υπαρχει καν η δικαιολογια στελνω μηχανικο  που δεν είναι επιθεωρητης......αν στελνεις μηχανικο , πληρωσε 300  ευρω για σεμινάρια να τον πιστοποίησεις.....να μην υπαρχει και φοροδιαφυγή....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΠΕΑ το 2014: 226,000

 

ΠΕΑ το 2015: Λογικα καπου στα 125,000 (εχω παρει αριθμο λιγο πανω απο τα 128 λιγο πριν το τελος του χρονου).

 

Συνεπως εχουμε μια συνολικη πτωση της ταξεως του 45%. Λιγο χειροτερη ηταν και η πτωση η δικη μου στην εκδοση ΠΕΑ. (στον αριθμο, για τα χρηματα ας μην ανοιξουμε πληγες)

 

Φετος προβλεπω 5ψηφιο το νουμερο και ουτε καν να πλησιαζει για 6ψηφιο.

 

Και εις αλλα με υγεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.