Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατιστικά στοιχεία εκδοθέντων Πιστοποιητ​ικών Ενεργειακή​ς Απόδοσης (ΠΕΑ)


Engineer

Recommended Posts

 

Πως γίνεται αυτό δε μπορώ να καταλάβω.....Οχι από θέμα χρόνου (1/ημέρα), αλλά πως ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να έχεις πελάτες για ΠΕΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!!!

Προσωρινος Ενεργειακος Επιθεωρητης ηταν ο πατερας μου, συνταξιοδοτειται και μονιμοποιηθηκα εγω

Ο συνολικος αριθμος ΠΕΑ που εχω βγαλει ειναι στην κατηγορια που ειμαι με αλλους 147 Ενεργειακους Επιθεωρητες (συνολικα, το τονιζω)

 

Απαντηθηκε το ερωτημα σου? :)

 

 

Ακομα και 1 πεα την ημερα για 100 σερι ημερες πρεπει να ειναι ολα στη γειτονια σου η να κοιμασαι δυο ωρες την ημερα

Διαφωνω καθετως, οριζοντιως και διαγωνιως μαζι....

Αν μαθεις τη δουλεια, το ΠΕΑ, μετα την αυτοψια δεν ειναι πανω απο 4 ωρες δουλειας...

Και για σωστη δουλεια, οχι μπαλαμουτι...

Μια χαρα στο κρεβατι μου κοιμομουν και παραπανω απο 5 ωρες την ημερα οταν μεσα σε ενα μηνα εβγαλα 34 ΠΕΑ (παραπανω απο 1 τη μερα βγαινει η αναλογια)

 

 

Καλά, δεν έχετε ακούσει για τους μεσίτες που δίνουν τη δουλειά για 50 ευρώ το κομμάτι και αυτοί έχουν τη μίζα τους;

Έτσι έχεις ένα ΠΕΑ την ημέρα. Και δύο ή τρία, μπορώ να σου πω...

 

Δεν έχετε δει ένα σωρό άσχετους που στελεχώνουν μεσιτικά γραφεία και μιλάνε για τακτοποιήσεις, ενεργειακά και δεν ξέρω κι εγώ για τι άλλο;

 

Εγώ πάντως έχω πάθει πλάκα με τις κυρώσεις! Πρόστιμο 2000 ευρώ και 1 χρόνο να μην κάνεις πιστοποιητικά, για τουλάχιστον 40 μαϊμού πιστοποιητικά έκαστος.

 

Τους έκανε τα μούτρα κρέας! :mrgreen:

Τον άλλο χρόνο έλα και κάνε τα ίδια!

Επειδη τυγχανει να συνεργαζομαι και με μεσιτικα γραφεια, απλως να σε ενημερωσω οτι τα πιστοποιητικα που προσφερουν τα μεσιτικα γραφεια στους πελατες τους δεν ειναι σε ανταγωνιστικες τιμες, συγκριτικα με αυτες που προσφερονται απο ιδιωτες

Και χωρις να μπει στη διαδικασια να ψαξει ο ιδιοκτητης του ακινητου για προσφορες, αυτες ερχονται μονες τους...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δλδ ρε συ Inzaghi θεωρείς ότι αυτοί οι 2 που έχουν τουλάχιστον 101 ΠΕΑ σε 105 μέρες, είναι όλα ΟΚ και "σοβαρά" ΠΕΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Δε βαζω το χερι μου στη φωτια ουτε για το οτι ειναι ολα οκ, ουτε και για το οτι δεν ειναι ομως....

 

Δεν το θεωρω απιθανο και στο λεω απο πρωτο χερι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυγχανει να συνεργαζομαι και με μεσιτικα γραφεια, απλως να σε ενημερωσω οτι τα πιστοποιητικα που προσφερουν τα μεσιτικα γραφεια στους πελατες τους δεν ειναι σε ανταγωνιστικες τιμες, συγκριτικα με αυτες που προσφερονται απο ιδιωτες

Και χωρις να μπει στη διαδικασια να ψαξει ο ιδιοκτητης του ακινητου για προσφορες, αυτες ερχονται μονες τους...

 

Εγώ πάλι ξέρω πολλούς "μεσίτες" που υπολογίζουν πρόστιμα αυθαιρέτων, εκτιμούν την κατηγορία του ακινήτου για ΠΕΑ και σε λίγο θα δίνουν και τέσσερα πακέτα μακαρόνια δώρο!

 

Ξέρω πολύ καλά πως έρχονται οι προσφορές μόνες τους! Φίλη και συνάδελφος όταν έβαλε αγγελία ακινήτου της προς ενοικίαση, έπαθε πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, ο μεγαλος ανταγωνισμος σε συνδυασμο με το ελαχιστο αντικειμενο του Μηχανικου (ΠΕΑ και αυθαιρετα, δεν εχει αλλο) και την καταργηση των ελαχιστων ειχε αυτο το αναμενομενο αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 300 εως 500  πεα σε 2,5 χρονια ,με λιγους επιθεωρητες για 1 χρονο...........και άλλο τοσα σε 3 μηνες με 12000 επιθεωρητες.........

 

 

και ναι ..τα τηλεφωνήματα  σε αγγελιες , καταστρεψαν τις αμοιβες  και κυριως υποβαθμισαν το επαγγελμα.....για ολους...

καναν την εξυπναδα για ένα μηνα λιγοι, μετα το μαθαν ολοι και πλεον σπανε πλακα μαζι μας οι ιδιοκτητες.....μου εχουν πει απίστευτες ιστοριες γελιου..........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Παιρνουν και τηλεφωνα τωρα?

 

Δηλαδη να παρεις να πεις τι? Γεια σας ειμαι ο ταδε, δωστε μου δουλεια?

 

Δεν παμε καλα...

 

Οι λιγοι επιθεωρητες παντως ηταν ως επι το πλειστον το χρονο που τα ΠΕΑ εκδιδοντουσαν μοναχα για πωλησεις, οποτε και οι πραξεις τοτε ηταν απειρως λιγοτερες

Εγω τη συντριπτικη πλειοψηφια των ΠΕΑ μου την εκανα λογω ενοικιασεων που και επιθεωρητες προσωρινοι υπηρχαν στην πιατσα, ενω, συν τοις αλλοις, δε νομιζω η μη κατοχη αδειας προσωρινου να απετρεπε καποιο μηχανικο απο το να διενεργει επιθεωρησεις και να εκδιδει ΠΕΑ με υπογραφη και σφραγιδα αλλου μετ αμοιβης

 

Κοινως, δε θεωρω πως αυξηθηκε ο ανταγωνισμος, διοτι οσοι κανανε ΠΕΑ και πριν, με τη σφραγιδα αλλου, οι ιδιοι κανουν τωρα με τη δικη τους...

Δε νομιζω πως κανεις περιμενε 3 χρονια να παρει δικαιωμα υπογραφης για να βγει στην πιατσα και να ριξει τις τιμες στο 50αρικο

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ εξακολουθώ με τους τόσους πολλούς πελάτες μπορεί να έχει κάποιος. Δεν το λέω απαραίτητα για κακό, αλλά μου κάνει εντύπωση....101 ΠΕΑ σε 105 μέρες, δεν μπορώ να το συλλάβω... Λες και όλοι αυτοί πήγαν ο ένας μετά τον άλλο στον ίδιο!!! Τι να πω, ξέρω γω.....?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.