Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατιστικά στοιχεία εκδοθέντων Πιστοποιητ​ικών Ενεργειακή​ς Απόδοσης (ΠΕΑ)


Engineer

Recommended Posts

Οταν λέω νέους Μηχανικούς εννοώ με 5-10 χρόνια από την απόκτηση του διπλώματος (που έχουν γίνει προσωρινοί...) και όχι τους συναδέλφους με 2-3 χρόνια πτυχίο που ξαφνικά έγιναν τιμητές των πάντων.....

 

Υ.Γ.

Μου έχει τύχει 4-5 φορές να έρθουν στο γραφείο μου συνάδελφοι που δεν έχει κλείσει 5ετία και δεν είναι προσωρινοί και με έχουν ρωτήσει "πόσα" θέλω για να τους βγάλω ΠΕΑ.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα της ηθικής δεν έχει ηλικία. Αν ένας παλιός μηχανικός σκέφτεται και ενεργεί έτσι, τον ίδιο τρόπο σκέψης και δράσης είχε και όταν ήταν 23 ετών - απλά σε άλλες κλίμακες και όχι στα 50ευρα, μια και οι εποχές άλλαξαν.

Η μόνη ελπίδα είναι η νέα γενιά να βλέπει τα στραβά των προηγούμενων και να μην επαναλάβει τα ίδια λάθη. Αλλά είναι νωρίς να κρινουμε.

 

Αν υπήρχε βούληση, το θέμα αντιμετωπιζόταν. Με αυξημένα δικαιολογητικά που θα υπέβαλε ο μηχανικός, και με εντατικούς ελέγχους. Αλλά δεν υπάρχει βούληση, όχι μόνο για την αντιμετώπιση αυτού του ζητήματος αλλά συνολικά του κλάδου - αν μην επεκταθώ τα έχουμε πει κι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Το γέρικο σκυλί νέα κόλπα δεν μαθαίνει.... Αν κάποιος έχει μάθει όλη του την σταδιοδρομία να είναι στην αρπαχτή δεν θα αλλάξει τώρα...Το ίδιο και για έναν νέο, αν ξεκινήσει στραβά, μιά ζωή στραβά θα το κάνει....Νόμος

 

Με αυξημένα δικαιολογητικά που θα υπέβαλε ο μηχανικός, και με εντατικούς ελέγχους.

 

Στο πρώτο σκέλος διαφωνώ, έχουμε ήδη ξεπεράσει και τους δικηγόρους στην χαρτούρα....Ελεος!! όχι άλλο.

Στο δεύτερο σκέλος συμφωνώ 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρομαντικος?

Ρεαλιστης?

 

Ε... αν σε πω "κάπως αλλιώς" θα παρεξηγηθείς??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Είναι παράλογο να θεωρείται ότι την κατάντια στις αμοιβές και κατ' επέκταση στην ποιότητα των ΠΕΑ την έχουν προκαλέσει οι Μηχανικοί της δεκαετίας 80-90.....

Εγώ σαν Μηχανικός του 92 πιστεύω ότι οι νέοι Μηχανικοί είναι που κάνουν την ζημιά στις τιμές αλλά δεν παύει να είναι προσωπική μου άποψη..... Αλλος θα μπορούσε να πει ότι φταίνε οι Μηχανικοί συγκεκριμένων ειδικοτήτων που λόγω αναδουλειάς γίναν ξαφνικά ενεργειακοί ειδήμονες.... Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει....

Το γενικά αποδεκτό είναι όμως ότι ο Ε.Ε. του 50άρικου δεν οριοθετείται από τον χρόνο απόκτησης του πτυχίου....

Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει η καραμέλα των κακών παλιών μηχανικών....

 

Θα σου μιλήσω ως νέος μηχανικός της 2ετίας... Η κατάντια των αμοιβών προέρχεται από τη νοοτροπία του μεγαλύτερου ποσοστού του κλάδου μας. Σίγουρα φταίμε κι εμείς οι νέοι, αλλά δυστυχώς το κακό παράδειγμα ήταν οι παλιοί. Επίσης, οι "μεγάλοι" και παλιοί συνάδερφοι είναι αυτοί που έχουν γίνει εργολάβοι σε ΠΕΑ και αυθαίρετα με μηδαμινές αμοιβές, έχοντας "μικρούς" σαν κι εμένα να τρέχω για ένα κομμάτι ψωμί, διότι δεν υπάρχει δουλειά. Εδώ βέβαια φταίω κι εγώ!

 

Οι ειδικότητες και τα ΠΕΑ... άλλο πανηγύρι, το οποίο ακολουθεί τα βήματα σε όλες τις δουλειές "μηχανικού". Εδώ γενικά θέλει ξεκαθάρισμα... Καλό 2020 και βλέπουμε!!!

 

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι η "οριοθέτηση" με ελάχιστη αποδεδειγμένη εμπειρία για να μπορώ να κάνω ένα ΠΕΑ.

(Να ξεκαθαρίσω ότι με ΠΕΑ δεν ασχολούμαι προς το παρόν, διότι δεν μπορώ εξαιτίας αυτής της μαλακίας!)

Δηλαδή ρε κράτος και καρέκλες ριζωμένες μέσα στο ΤΕΕ, μου επιτρέπετε ως νέος μηχανικός να υπογράψω ΜΕΛΕΤΗ και δεν μου επιτρέπετε να κάνω ΠΕΑ ???

 

ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ???

 

Δηλαδή, ακόμη και την 5ετία που το κατέβασαν, ΑΦΟΥ βόλεψαν όσους παλιούς είχαν τη 10ετία, ΠΟΥ θα τη βρω εγώ που εδώ και 2-3 χρόνια δεν χτίζεται τίποτα??? Ακόμη κι εδώ, όσοι νέοι πουλούσαν τη σφραγίδα τους για φορολογικούς λόγους, βγαίνουν κερδισμένοι, διότι τώρα φαίνεται ότι έχουν εμπειρία!!!!!!!!

 

Εδώ άλλοι νέοι συνάδερφοι, έχουν κάνει τα σεμινάρια και κοντεύουν να τα ξεχάσουν περιμένοντας τις εξετάσεις!!! Και η στάση του κράτους και του ΤΕΕ: "Παράταση των προσωρινών επιθεωρητών"!!!!

 

Ας βγουν και να μας πουν με ποια λογική έβαλαν τα χρόνια εμπειρίας...

 

( i - sixtir)....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάντως μπορείς και συ φίλε....Δεν χρειάζεται πλέον εμπειρία. Μόνο σεμινάρια και εξετάσεις(?)............

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την υπογραφή "παλαιότερου" πτυχίου είναι νομίζω κοινωνικό και όχι τόσο τεχνικό και γνώσεων. Είναι μια ευρύτερη αντιμετώπιση της νεολαίας πως για όλα φταίνε οι παλιότεροι που χειρίστηκαν κάποια πράγματα λάθος και οι νεότεροι αντιμετωπίζουν μια κατάσταση πολύ άσχημη.

Σε κάποια πράγματα συμφωνώ και εγώ 100%. Η κουβέντα βεβαίως αφορά τα ΠΕΑ και συγκεκριμένα το θέμα περί στατιστικών στοιχείων και δεν χρειάζεται να ξεφύγουμε.

  • Σ' αυτό το θέμα λοιπόν έχουμε έναν και μοναδικό Ναυπηγό Μηχανικό Ε.Ε. (καλή του η ώρα, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, του δόθηκε η δυνατότητα να υπογράφει και καλά έκανε και ενδεχομένως να τα κάνει όλα σωστά στα ΠΕΑ που καταθέτει ίσως και καλύτερα από άλλες ειδικότητες της "κατασκευής"). Ούτε χρειάζεται να μπλέξουμε σε καμία διαμάχη ειδικοτήτων απλά πως μπορείς να πεις σε κάποιον της 2ετίας, 4ετίας με ειδικότητα άμεσης σχέσης με την κατασκευή οτι δεν μπορείς να υπογράψεις ακόμα γιατί δεν έχεις δώσει εξετάσεις. Αυτό είναι χτυπητό. Όχι μεμπτό για το συνάδελφο Ναυπηγό αλλά για το σύστημα που καθιερώθηκε.
  • Τα 1000 ΠΕΑ κατατεθιμένα από 1 άνθρωπο είναι επίσης πολύ χτυπητό για κάποιον που περιμένει εξετάσεις.
  • Τα περί ελεύθερης υπογραφής σε ΜΕΑ από όλους (2 υπογραφές μαζί) αλλά όχι σε ΠΕΑ είναι επίσης χτυπητό.
  • Οτι έγιναν οι εξωφρενικές παραδοχές σε ΠΕΑ για U, ΜΘΧ κλπ έναντι της ΜΕΑ επίσης είναι χτυπητό για όποιον δεν υπογράφει αυτή τη στιγμή κατ εμέ. Είναι γελοίο πλέον να προσθέσεις ένα ΠΕΑ στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Συγγνώμη που το λέω έτσι αλλά έτσι είναι. Πως να μη σου έρθει ο νέος που παίζει στα δάχτυλα ένα excelοφυλλο και να σου πει 50€; Καταλαβαίνετε που το πάω.
  • Αυτό το copy-paste, όπως λέγεται, ΠΕΑ επίσης είναι κοροιδία για όποιον δεν υπογράφει με όλα τα παραπάνω.

 

Έχω ξαναπεί εδώ μέσα πως 50€ είναι απλά κοροιδία για το επάγγελμα αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως το όλο σύστημα είναι απαξιωμένο από μόνο του.

Παράδειγμα: Αυτός που δεν είχε την απαιτούμενη εμπειρία, τώρα την έχει αλλά χρειάζεται εξετάσεις τις οποίες περιμένει. Ε δε θα του τη δώσει; Θα πάει να κάνει το πρωτο του ΠΕΑ με 60-70-80€. Θα σου πει τόσο καιρό με είχες stand-by.

Μας βγάζει και τα στατιστικά και νιώθω σαν να μας δουλεύει.

Νομίζω η χρησή τομή είναι η εμπειρία των παλαιότερων και η τεχνολογική πρόοδος των νεοτέρων μαζί. Από κοινού είτε πρόκειται για ΜΕΑ είτε για ΠΕΑ. Όχι αυτό το πράγμα που γίνεται τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γέρικο σκυλί νέα κόλπα δεν μαθαίνει.... Αν κάποιος έχει μάθει όλη του την σταδιοδρομία να είναι στην αρπαχτή δεν θα αλλάξει τώρα...Το ίδιο και για έναν νέο, αν ξεκινήσει στραβά, μιά ζωή στραβά θα το κάνει....Νόμος

 

 

 

Στο πρώτο σκέλος διαφωνώ, έχουμε ήδη ξεπεράσει και τους δικηγόρους στην χαρτούρα....Ελεος!! όχι άλλο.

Στο δεύτερο σκέλος συμφωνώ 100%

 

Ίσως δεν έγινα σαφής. Μίλησα για υποβολή επιπλέον δικαιολογητικών, όχι συλλογή επιπλέον δικαιολογητικών. Π.χ. να υποβάλεις υποχρεωτικά την κάτοψη της πολεοδομίας, ή την κάτοψη που έφτιαξες, ή το λογαριασμό της ΔΕΗ, φωτογραφία του σπιτιού από μέσα/του λέβητα/ηλιακού κλπ. Πράγματα δηλαδή που υποτίθεται έχεις συλλέξει, άρα δεν μπαίνεις σε παραπάνω εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο...Συμφωνώ τώρα 200%. Κυρίως τα φύλλα ελέγχου, γιατί όλοι ξέρουμε τι γίνεται.. Πάει ο σωστός να το ζητήσει, και επειδή ο ιδιοκτήτης βιάζεται βρίσκει αυτόν που το βάζει στο περίπου. Και αν έχω χάσει δουλειές έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

απλά μία παρατήρηση. Αρκετές φορές αναφέρετε αρκετοί τα Π.Ε.Α. των 50 Ευρώ. Πού ; Σε ένα ανοικτό εντελώς χύμα forum, που μπορεί ανά πάσα στιγμή να διαβάσει τα γραφόμενά σας ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος (ιδιώτης κ.λπ.) για να εκδόσει Π.Ε.Α. Όσο και να κατακεραυνώνετε - που συμφωνώ μαζί σας - η αναφορά 50, 50, 50 κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση την οποία κατακεραυνώνετε και για την οποία όλοι πάνω-κάτω διαμαρτυρόμασθε και έχουμε απηυδήσει. Γιατί ; Γιατί πολύ απλά από όλα αυτά που αναφέρετε αυτό που θα μείνει στη συντριπτική πλειονότητα των ενδιαφερομένων είναι:

"Θα βρω να το κάνω το Πιστοποιητικό με 50 Ευρώ" 

Ούτε θα ασχοληθούν με το εάν το Π.Ε.Α. θέλει επιστημονική δουλειά, αν γίνεται σωστά, ποιό είναι το σωστό, αν χρειάζεται αυτοψία κ.λπ. κ.λπ. 

Υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κ.λπ. τέτοιες γκάφες δεν τις κάνουν ως επί το πλείστον και για το λόγο αυτό χωρίς να προβλέπεται από κάποιο νομικό πλαίσιο διατηρούν τις τιμές σε κάποια επίπεδα. Θα μου πείτε κι εγώ που γράφω ό,τι γράφω το ίδιο δεν κάνω ; Ναι, προφανώς, γι' αυτό θέτω και το θέμα του ανοικτού χύμα forum, μήπως και το σκεφθούμε διαφορετικά το θέμα, εμείς οι υπεράνω-ανοικτόμυαλοι που μοιράζουμε απλόχερα τη γνώση και τους τιμοκαταλόγους μας φόρα-παρτίδα ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό τμήμα core members που γίνονται τέτοιες συζητήσεις...Τώρα αν κάποιος μη μηχανικός είναι ενεργό μέλος και μας βλέπει...Ε, πόσοι είναι αυτοί?

Αναφορά στα υπόλοιπα θέματα καμιά φορά φταίει και η κεκτημένη ταχύτητα....

Εν πάση περιπτώση, η ζημία έχει ήδη γίνει, το παιχνίδι είναι χαμένο και δεν φταίνε οι συζητήσεις εδώ. Πόσοι από τους πελάτες σου πιστεύεις ότι μπαίνουν στο φόρουμ? 

Ασε που ο λάτρης της τεχνολογίας με το που μπαίνει στο google καταλαβαίνει.....Ο μη γνώστης με μία βόλτα έξω από κάποια εφορία μπαίνει στο νόημα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.