Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
eng11

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό

Recommended Posts

κάποιος που, με βάση τα σημερινά δεδομένα εργασίας του, θα φορολογηθεί ως μισθωτός μπορεί να αγοράζει με τιμολογιο? (πχ μελάνια, Η/Υ).

θα κάνει περιοδικές ΦΠΑ και βιβλιο εσόδων-εξόδων όπως πριν?

Share this post


Link to post
Share on other sites

κάποιος που, με βάση τα σημερινά δεδομένα εργασίας του, θα φορολογηθεί ως μισθωτός μπορεί να αγοράζει με τιμολογιο? (πχ μελάνια, Η/Υ).

θα κάνει περιοδικές ΦΠΑ και βιβλιο εσόδων-εξόδων όπως πριν?

 

 

Γιατί να μην κάνει περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ και γιατί να μην τηρεί το απλογραφικό πλέον βιβλίο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι θα δηλώνεις το ΦΠΑ αλλά δεν θα αφαιρείς τον ΦΠΑ εξόδων αφού λέει δεν θα μπορείς να έχεις έξοδα!

...ή θα μπορείς να αφαιρείς τον ΦΠΑ εξόδων κανονικά χωρίς όμως να υπολογίζεις στα έξοδά σου το καθαρό ποσό χωρίς ΦΠΑ!..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά αυτά που λέτε δεν υπάχουν πουθενά στο νόμο, στον οποίο αναφέρεται ότι αυτοί που φα φορολογηθούν στη φορολογία εισοδήματος με τον τρόπο αυτό , δεν δικαιούνται την εκπτωση των δαπανών του άρθρου 31 του ΚΦΕ.

Edited by SOTHRIS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε σενάρια.

Με τα σημερινά δεδομένα, ΟΛΑ λειτουργούν όπως παλιά απλά σε περίπτωση που τελικώς φορολογηθείς ως μισθωτός δε θα βάλεις έξοδα. (κάτι διάβασα, τώρα στην ΠΟΛ ήταν, σε άρθρο ήταν... από το μυαλό μου είναι...)

Το ΦΠΑ είναι μία ξεχωριστή ενότητα του όλου συστήματος.

Όπως εσύ θα κόψεις τιμολόγιο με ΦΠΑ και θα κάνεις όλη τη διαδικασία όπως παλιά, έτσι θα έχεις και έκπτωση από αυτόν.

 

Αλλά ακόμα και να αλλάξει κάτι, θα αλλάξει πριν τις 20.04.2013 και σίγουρα πριν τις 30.04.2013 (Μεγάλη Τρίτη νομίζω) όπου είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε καταχωρήσει τα σχετικά παραστατικά στον εσόδων-εξόδων.

Οπότε όποιος είναι σίγουρος ότι θα φορολογηθεί έτσι, ας περιμένει.

Το ερώτημα είναι τι κάνει αυτός που θα μάθει το πως θα φορολογηθεί στις 31.12.2013

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην ανακατεύουμε τις φορολογίες και τα φορολογικά αντικείμενα. Αλλά μπορεί να ισχύουν στη φορολογία εισοδηματος και άλλα στην φορολογία του ΦΠΑ. Αλλωστε αυτό συνέβαινε στον κλάδο σας μέχρι την καθιέρωση του λογιστικού προσδιορισμού. Οι δαπάνες των βιβλίων σας είχαν κανονικά την έκπτωση του ΦΠΑ με τον οποίο είχαν επιβαρυνθεί, αλλά στη διαμόρφωση του αποτελέσματος συμμετείχαν με εναν περιορισμένο τρόπο, δεδομένου ότι το αποτέλεσμα για τη φορολογία εισοδήματος, προσδιορίζονταν τεκμαρτά .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ωραία χρόνια μας θύμισες τώρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

σας ευχαριστώ, άρα φπα όπως παλιά και στο τέλος θα δούμε αν θα αφαιρεθούν οι δαπάνες από τα έσοδα ή οχι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δηλαδη για παροχή υπερισιών προς ιδιώτη, συνεχίζουμε με το γνωστο θεωρημένο μπλοκ: ''αποδειξη παροχης υπηρεσιών''??

Share this post


Link to post
Share on other sites

σας ευχαριστώ, άρα φπα όπως παλιά και στο τέλος θα δούμε αν θα αφαιρεθούν οι δαπάνες από τα έσοδα ή οχι.

 

Αν επιλέξεις να φορολογηθείς με την κλίμακα των μισθωτών, οι δαπάνες δεν θα αφαιρεθούν από τα έσοδα, στη φορολογία εισοδήματος. Αυτό είναι ξεκάθαρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.