Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ως τις 31 Μαΐου 2013 για τα αυθαίρετα


bati7xanthi

Recommended Posts

Πάντως μου έκανε εντύπωση (λες και δεν το περίμενα!) πως με όσους πελάτες το έχω συζητήσει όλοι ρωτούν τι διαφορά προστίμου θα προκύψει και κανένας δε ρώτησε αν πρέπει να πληρωθώ και εγώ για την όλη διαδικασία που ίσως προκύψει.

Ετσι μου 'ρχεται σε όποιον με ρωτήσει να πω ΤΙΠΟΤΑ και σε όλους τους υπόλοιπους να χρεώσω ότι μου κατέβει.

Τι θα κάνουν, θα αλλάξουν μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και θα ζητήσεις αμοιβή......

Δεν είναι μόνο η συγκεκριμένη δουλειά που θα κάνεις, αλλά και οι ευθύνες που απορρέουν από αυτήν....

Φυσικά κι από το "αναμενόμενο όφελος" του ιδιοκτήτη για ένταξη στον καινούργιο πρέπει να συνυπολογιστεί η αμοιβή του μηχανικού....

Ακόμα όμως είναι θολό το τοπίο για τέτοιους υπολογισμούς....

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να υπάρχει όφελος πρώτα... Είναι κάποιες περιπτώσεις που έτσι όπως φαίνεται από το σχέδιο νόμου, με τον 4014 είναι καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και ξέρεις ποια είναι η "πλάκα" σε όλο αυτό ε... Εάν με το νέο νόμο σε κάποια περίπτωση το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο και έχει "λήξει" ο 4014, τότε ο ιδιοκτήτης θα τα "ρίχνει" πάνω σου που δεν τον έβαλες στον 4014....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΔΕΝ θα πρέπει να πάνε υποχρεωτικά στον νέο νόμο, αφού έχουν ήδη τις προϋποθέσεις ένταξης στον 4014.

 

ΚΑΝΟΝΙΚΑ, θα πρέπει να δοθεί η επιλογή σε όσους είναι στον 4014, εάν θέλουν να παραμείνουν ή να ενταχθούν στον νέο νόμο.

 

το 90% θα θέλουν να πάνε στο νέο νόμο, εκτός και αν πληρώσουν ένα παράβολο για τη μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Και ξέρεις ποια είναι η "πλάκα" σε όλο αυτό ε... Εάν με το νέο νόμο σε κάποια περίπτωση το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο και έχει "λήξει" ο 4014, τότε ο ιδιοκτήτης θα τα "ρίχνει" πάνω σου που δεν τον έβαλες στον 4014....

 

Έχω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, που κάνουν την ...πάπια, μέχρι σήμερα!!!

Κάποιες που συμφέρει πολύ με τον 4014 αλλά προσωπικώς δεν θα πάρω τηλέφωνο να το πω......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το 90% θα θέλουν να πάνε στο νέο νόμο, εκτός και αν πληρώσουν ένα παράβολο για τη μετάβαση.

 

Είδες τι σου κάνει η τηλεόραση? Χθες με πήρε μία φίλη και με ρωτούσε τι εννοούν όταν λένε ότι "με 500€ θα νομιμοποιούν τα πάντα στον ακάλυπτο" !!!

 

Έχω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, που κάνουν την ...πάπια, μέχρι σήμερα!!!

Κάποιες που συμφέρει πολύ με τον 4014 αλλά προσωπικώς δεν θα πάρω τηλέφωνο να το πω......

 

Εγώ μόνο σε κάτι φίλους είπα να το αφήσουμε για τον νέο νόμο, διότι θέλει να πληρώσει εφάπαξ, οπότε τον συμφέρει το 25% έκπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα θα μπορούν "οριστικά να νομιμοποιηθούν" μέσω της συμπλήρωσης της ηλεκτρονικής ταυτότητας ακινήτου.....

"Τυράκι" είναι ....μην τσιμπάτε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.