Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε μονοκατοικία με υπόγεια ανεξάρτητη αποθήκη


Greenick

Recommended Posts

Αφού η κλίση της στέγης είναι τέτοια που σε οδηγεί να την καταχωρήσεις σαν "τοίχο", προσωπικά, θα έβαζα αυτά τα <<κατακόρυφα>> δομικά στοιχεία, σύμφωνα με τον προσανατολισμό τους και εμβαδό όσο προκύπτει με αναλυτικό υπολογισμό. Σκιάσεις ό,τι ισχύει και για τα υπόλοιπα κατακόρυφα δομικά στοιχεία.

 

Να πω, ότι υπάρχει και η άποψη να θεωρηθεί το αμόνωτο ξύλινο ταβάνι, ως "οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη". Σ' αυτή την περίπτωση, το εμβαδό της οροφής θα είναι αυτό του αμόνωτου ταβανιού, προσανατολισμός δεν έχει νόημα να καταχωρηθεί (κενό πεδίο) και για τις σκιάσεις μπορείς να δεις αυτά που προτείνει στα FAQ το ΤΕΕ: <<Συντελεστές σκίασης οριζόντιας επιφάνεια κτηρίου>>.

Αν το αντιμετωπίσεις έτσι, έχεις το "πλεονέκτημα", ότι σε περίπτωση που -είτε ως υλοποίηση σεναρίου, είτε λόγω απόφασης των ιδιοκτητών από δική τους πρωτοβουλία- τοποθετηθεί θερμομόνωση στο ταβάνι, δεν θα αλλάξουν και πολύ τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά και οι προσανατολισμοί, του τότε (μελλοντικού) κτηρίου αναφοράς σε σχέση με το τωρινό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι...και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

Μιας και το θέμα της μονοκατοικίας με στέγη άρχισε να ξεκαθαρίζει αρκετά στο μυαλό μου..με την πολύτιμη βοήθεια του φόρουμ βέβαια...

ήθελα να συνεχίσω κάποιες απορίες όσον αφορά το θέμα μονοκατοικία με υπόγειο.

   1)  Στην δική μου παραπάνω περίπτωση που άλλαξε η χρήση της υπόγειας αποθήκης και έγινε κατοικία, εγώ είπαμε θα πρέπει να επιλέξω στο buildingcert χρήση πολυκατοικία και τμήμα κτιρίου και αριθμ. ιδιοκτησίας..Η συνολική επιφάνεια θα ταυτίζεται με την θερμαινόμενη επιφάνεια και θα είναι τα τ.μ. της ισόγειας μόνο κατοικίας...σωστά?? Αυτό όμως δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να ενημερώσω και τον πελάτη..δηλ. να του πω ότι με το ενεργειακό πιστοποιητικό θα φαίνεται στην ουσία η αυθαιρεσία που έχεις κάνει αφού μεχρι τώρα υπήρχε ως μονοκατοικία με απόθήκη και στην πρώτη σελίδα του ΠΕΑ θα γράφει πολύκατοικία???

 

2) Στην πέριπτωση που είναι όντως μονοκατοικία με ανεξάρτητη υπόγεια αποθήκη (δλδ. δεν έχει πρόσβαση εσωτερικά της κατοικίας η αποθήκη) και ζητείτε πεα για ενοικίαση της κατοικίας, τότε έγω θα πρέπει να απότυπώσω και το υπόγειο μαζί με τα ανοίγματα του και να επιλέξω μονοκατοικία, ολόκληρο κτήριο και στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ συνολική επιφάνεια =(τ.μ κατοικίας+τ.μ υπογείου), συνολικός όγκος για το σύνολικό ύψος κατοικίας+υπογείου και στην ζώνη1 να βάλω τα τ.μ. της κατοικίας και στον μη θερμαινόμενο χώρο να βάλω την συνολική επιφάνεια του υπογείου...σωστά??

Στη πρώτη σελίδα όμως του ΠΕΑ στην θερμαινόμενη επιφάνεια θα φαίνονται ίδια τα τετραγωνικά με το μισθωτήριο...

 

3) Αν η μονοκατοικία επικοινωνεί με το υπόγειο και εσωτερικά (ασ πούμε κατεβαίνεις μια σκάλα και υπάρχει μια πόρτα την ανοίγεις και μπαίνεις στο χώρο του υπογείου πάλι σαν μη θερμαινόμενο χώρο θα το πάρω δεν αλλάζει κάτι???

 

4)Και τέλος αν δεν υπάρχει πόρτα στο υπόγειο τότε θεωρείται μια θερμαινόμενη ζώνη ισόγειο-υπόγειο??

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι ...για το 2ο ερώτημα δεν είναι πρόβλημα σου αλλά πρόβλημα του να κάνει τις απαραίτητες διορθωσεις στο Ε9 και τακτοποιήσεις (4178 !)

2) Ναι

3) Ναι

4) Ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα! Η δικη μου περιπτωση δεν αφορα ανεξαρτητο υπογειο,αλλα ανεξαρτητη προσθηκη κατ'επεκταση.

Εχω αναλαβει την εκδοση ΠΕΑ σε μια ισογεια οικια, η οποια εχει ενα λεβητοστασιο σε επαφη με αυτην. (Το λεβητοστασιο "ακουμπαει" πανω στην οικια δηλ εχει ενα κοινο τοιχο, αλλα δεν επικοινωνει με αυτην πχ με μια πορτα). Η απορια μου ειναι εαν πρεπει να δηλωσω το λεβητοστασιο σαν ΜΘΧ η εαν θα το αγνοησω τελειως απο τη στιγμη που ειναι ανεξαρτητο απο την μελετουμενη ιδιοκτησια μου.Εαν τελικα πρεπει να το δηλωσω θα επρεπε να κανω το ιδιο ακομη και εαν το λεβητοστασιο δεν ηταν σε επαφη με την οικια αλλα πχ 3 μετρα πιο μακρια?

Link to comment
Share on other sites

Αφού εφάπτεται πρέπει να το συμπεριλάβεις στη συνολική επιφάνεια του εξεταζόμενου κτηρίου (αλλά όχι της θζ) και το χώρο αυτό τον περιγράφεις κανονικά ως μθχ (χωρίς να χρησιμοποιήσεις την απλοποιητική μέθοδο του U/2).

 

Αν δεν ''ακουμπούσε'' τότε δεν θα έπρεπε να ασχοληθείς μαζί του !

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω dib!

Και κατι ακομα ...

Η ισογεια οικια ειναι σε οικοπεδο που μεσα υπαρχει κ μια 3οροφη οικοδομη.Εγω θα μελετησω την οικια μου σαν ολοκληρο κτιριο (οχι κτιριακη μοναδα) κ σαν μονοκατοικια, αλλα σε αυτην την περιπτωση ΔΕ μπορω να γραψω πανω στο ΠΕΑ οτι προκειται για τη συγκεκριμενη ιδιοκτησια δηλ να αναγραφεται επανω οτι το ΠΕΑ αφορα "Ισογεια οικια εντος αυλειου χωρου". Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα σε αυτην την περιπτωση κ καποιος μπορει να αμφισβητει οτι προκειται για το συγκεκριμενο ακινητο απο τη στιγμη που εχω πχ ενα ισογειο διαμερισμα στην 3οροφη οικοδομη στο ιδιο οικοπεδο? (Φανταζομαι οχι ΑΛΛΑ μου εχουν τυχει με συμβολαιογραφους διαφορα για αυτο ρωταω..!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ανέλαβα ένα ΠΕΑ σε μονοκατοικία με υπόγειο, ισόγειο και Α' όροφο, όπου το υπόγειο είναι αποθήκες-γκαράζ ενώ ισόγειο και Α όροφος είναι μεζονέτα με ξύλινη κλίμακα. Όλοι οι όροφοι επικοινωνούν μεταξύ τους με εσωτερικό ανελκυστήρα, δηλαδή στο υπόγειο εχεις πρόσβαση είτε μέσω ανελκυστήρα είτε από πόρτα γκαράζ. Έχω λοιπόν 1 θ.ζ. (ισόγειο + Α όρ.) και 1 Μ.Θ.Χ. το υπόγειο. (Εννοείται πως τον ανελκυστήρα τον έχω συμπεριλάβει στη θ.ζ.) Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής:

Σαν Διαχωριστική επιφάνεια τι παίρνω?

               εγώ λέω:  1. δάπεδο ισογείου(πλην τρύπας ανελκυστήρα) &

                                2. τοίχοι ανελκυστήρα προς αποθήκες υπογείου

και το δάπεδο του ανελκυστήρα το βάζω σαν αδιαφανές στη Θ.Ζ.

 

Τι γνώμη έχετε?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Το φρεάτιο του ανελκυστήρα έχει άνοιγμα αερισμού (επικοινωνία με εξωτερικό αέρα) που δεν κλείνει ποτέ, στην άνω απόληξή του, και ή θα πρέπει να θεωρηθεί ως μ.θ.χ. ή ως εξωτερικό περιβάλλον κατά άλλους. Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν γίνεται να αντιμετωπιστεί ως μέρος της θερμικής ζώνης*, ακόμη και αν -παράνομα- δεν υπάρχει το παραπάνω άνοιγμα. Δεν είναι επ' ουδενί θερμαινόμενος χώρος, ούτε και μπορεί να γίνει παρόμοια θεώρηση με αυτή των εσωτερικών, μη πραγματικά θερμαινόμενων, αποθηκών.

Στο υπόγειο, εκτός από το δάπεδο του φρεατίου σε επαφή με το έδαφος, θα έχεις επιπλέον τέσσερις τοίχους σε επαφή με αυτό. Είναι τα περιμετρικά τοιχία της κάτω απόληξής του.

 

* Κακώς στο παράδειγμα της ΜΕΑ του ΤΕΕ, συμπεριέλαβαν του φρεάτιο στο θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο, ήταν ωστόσο ένας μπούσουλας που έγινε κάτω από εξαιρετική πίεση χρόνου.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.